لابی آمریکایی جریان ۱+۴ را مدیریت می‌کند

شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره روند پیش رو در مذاکرات برجامی و راهکار پیشرفت این مذاکرات گفت: یک طرف مذاکرات  و یک طرف مذاکرات جمهوری اسلامی  ایران است. دو موضوع در مذاکرات ادامه دارد که یکی منطق جمهوری اسلامی است که به طرف‌های مذاکره کننده اعلام کرده تمام تحریمها را بردارید تا به برجام بازگردیم که منطقی و  درست است.

 

حیدری معتقد است، یک طرف دیگر برجام اختلافاتی است که بین طرف‌های برجامی است، آمریکا اصل موضوع است و به ظاهر کنار رفته، ولی تمام موضوع  ۱+۴ را مدیریت و هدایت می‌کند و تمام این مسائل تحت تاثیر لابی‌های آمریکایی‌ها است.  

نخستین دور مذاکرات رفع تحریم‌ها میان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و گروه موسوم به ۴+۱ در دولت جدید  رئیس‌‌جمهوری ایران از روز هشتم آذرماه در شهر وین اتریش آغاز شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می‌گوید: نگاه ما این است که آمریکا باید به برجام برگردد و ما با ۵+۱ مذاکره کنیم، زیرا اصل آمریکا است، هر چه قدر هم با این کشور‌ها مذاکره کنیم نهایت کار لغو تحریم‌ها و بازگشت به برجام است که آمریکا باید آن را انجام دهد؛ بنابراین معتقدیم با روند فعلی که ادامه دارد باید بازی برد- برد داشته باشیم.

لابی آمریکایی جریان ۱+۴ را مدیریت می‌کند

به گفته خطیب زاده تمامی آنچه در متون ارائه شده ایران در اولین مذاکرات که هفته قبل در وین برگزار شد، نوشته شده بود مبتنی بر برجام و پیش نویس ۶ دور قبل بوده و اساسا نمی‌توانست حداکثری باشد، ولی رویکرد آمریکا و طرف‌های اروپایی حداقلی بوده و به همین خاطر درخواست کردند به پایتخت‌های خود برگردند و مشورت کنند.

 تحریم‌ها علیه ایران که هیچ دلیلی جز مسائل سیاسی برای آن‌ها وجود ندارد  باید لغو شود؛ این جمله را حیدری می‌گوید، زیرا اعتماد دو طرفه است و یک طرفه نمی‌شود آن را انجام داد.  

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفته، آخر این هفته دور بعدی آغاز خواهد شد و تاریخ دقیق در گفت‌وگوی باقری و مورا نهایی خواهد شد. مهم این است که طرف مقابل مثل ایران با پیشنهاد‌های مشخص بیاید. این‌که طرف مقابل فقط اظهارات رسانه‌ای کند و تصور کند بازی مقصر نمایی اعمال کند، باور غلطی است. می‌دانیم در وین چه می‌خواهیم و آنچه می‌خواهیم در چارچوب برجام است. طرف مقابل هیچ ایرادی در متون ایران نگرفت.

لغو تحریم‌ها مشروط به این است که راستی آزمایی شود، زیرا اعلام لغو تحریم‌ها یک موضوع و عملیاتی شدن لغو تحریم‌ها یک مسئله دیگر است که اصل موضوع هم هست، حیدری ادامه داد:  این اختلاف نظر‌ها در مذاکرات برجامی به دلیل این است که آمریکا از مذاکرات فاصله گرفته، ولی دخالت دارد و طرف‌های دیگر نیز یعنی تیم مذاکره کننده قدرت تصمیم گیری ندارند.

به گفته‌ی این نماینده مجلس، چون طرف‌های برجامی قدرت تصمیم گیری ندارند دچار تناقض و رفتار‌های چند گانه می‌شوند پس بهتر است آمریکا قانع شود که به برجام برگردد.به صلاح ایران نیست که مذاکرات برجام استمرار پیدا کند، ولی به نفع ظرف‌های خارجی هست، زیرا در این استمرار ایران باید متعهد بماند و مسائل را اجرا و تحریم‌ها هم پابرجا بماند.  

حیدری افزود: درست این است که تحریم‌ها لغو شود در غیر این صورت اگر بخواهد استمرار پیدا کند برنامه‌های هسته‌ای ایران ادامه پیدا می‌کند.