شهرخبر

واکنش معاون رئیسی به تذکر ۳۶ نماینده درباره انتصابات فامیلی | طرح صیانت از دولت قبل مطرح بود | تیم جامع با اختیارات کامل راهی مذاکره شدند

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به تعامل خوب دولت و مجلس گفت: لایحه بودجه در دولت نهایی شده و یکشنبه آینده تقدیم مجلس می‌شود.

سید محمد حسینی

سید محمد حسینی معاون پارلمانی رییس جمهور در نشست خبری که صبح امروز درباره عملکرد ۱۰۰ روزه دولت برگزار شد با اشاره به برنامه های معاونت پارلمانی رییس جمهور برای تعامل بیشتر دولت و مجلس گفت: تلاش شده از حاشیه ها پرهیز کنیم که مطمئنا دود این حاشیه ها به چشم مردم می‌رود.

وی با اشاره تعامل خوب دولت و مجلس گفت: در بحث وزرا با رای بالای نمایندگان مجلس انتخاب شدند، فقط با توجه به حساسیت های وزارت آموزش وپرورش، رای اعتماد به وزیر این وزارتخانه مقداری طول کشید.

وی گفت: لایحه بودجه در دولت نهایی شده و یکشنبه آینده تقدیم مجلس می‌شود.

حسینی تاکید کرد: ۵۵۷ طرح از سوی مجلس ارائه شده ولی ما باید بیشتر به سمت ارائه لایحه از سمت دولت برویم،  چون دولت کارشناسی بیشتری می تواند انجام دهد، همچنین بار مالی آن در نظر گرفته می‌شود. البته نمایندگان هم حق دارند چون در دولت گذشته کم کاری‌هایی از سوی دولت وجود داشته و نمایندگان مجبور می‌شدند خودشان وارد عمل شوند.

وی افزود: انتظار داریم نمایندگان محدودیت‌های دولت را در نظر بگیرند، گاهی نمایندگان در دیدار با رئیس جمهور لیست بلندی از مسائل حوزه انتخابیه را ارائه می کنند، اما باید این اقدام براساس واقع بینی صورت گیرد.

حسینی تصریح کرد: الان ۳۹ سوال از وزیر نیرو در مورد کم آبی شده، اما وزرای دولت تازه از راه رسیده اند و ما توقع داریم نمایندگان یک مقدار به وزرا فرصت دهند و عملکرد آنها را ببینند. قطعا وزرای جدید نقشی در مشکلات فعلی نداشته اند. البته وزرا در تعامل با مجلس هستند.

وی افزود: ۳۶ نماینده درباره جلوگیری از انتصابات فامیلی تذکر دادند، ما خواستیم مصادیق ارائه شود تا پیگیری کنیم، برخی گفتند نگاه ما ناظر به آینده بوده و خواستیم بعدا چنین انتصاباتی صورت نگیرد، برخی هم گفتند از رسانه ها شنیدیم، لذا ما توقع داریم این مسائل قبل از رسانه ای شدن و مطرح شدن در تریبون سوالات خود را از ما بپرسند و اگر جواب قانع کننده ای نبود می توانند اعلام کنند.

حسینی درباره سوالی پیرامون مذاکرات هسته ای گفت: این بار یک تیم جامع و کامل از وزارتخانه های مختلف با اختیارات کامل راهی مذاکره شده اند و از منافع ملی ما صیانت خواهند کرد.

وی افزود: مهمترین بحث هم این است که آمریکا از برجام خارج شده و الان می‌خواهد به برجام بازگردد، برای همین باید براساس تعهداتی که داشتند تحریم ها را بردارند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور درباره نقش رییس مجلس در ایجاد تعامل دولت و مجلس، گفت: رییس مجلس نقش سازنده ای در تعامل دولت و مجلس داشته و دارند و در رای اعتماد و لوایح مطرح شده کمک کرده اند. 

حسینی با بیان اینکه رییس مجلس برای ایجاد تعامل دو قوه وقت می گذارند، افزود: در لایحه رتبه بندی معلمان اختلافاتی وجود داشت که رییس مجلس نقش آفرینی کرد تا لایحه پیش برود یا در رای اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش نقش موثری داشت.

وی با بیان این‌که رویکرد هیات رئیسه و نواب رییس مجلس پرهیز از حاشیه و ایجاد تعامل دولت و مجلس است، گفت: الان یک فرصت استثنایی و دوره طلایی برای انجام اصلاحات و ایجاد تغییرات است. 

معاون پارلمانی رئیس جمهور با تأکید بر اینکه تاکید رهبر معظم انقلاب بر تغییر ساختار بودجه است، گفت: امسال و این دوره، دوره مناسبی برای کارهای جدی در بودجه است.جلسات سران قوا به طور منظم برگزار می‌شود و این نشست‌ها به پیشبرد اهداف نظام کمک می کند.

حسینی درباره سوال یکی از خبرنگاران گفت: پاسخ ما به سوالات و تذکرات رسانه ای نمی شود، ولی ما بلافاصله به سوالات پاسخ مکتوب می دهیم. 

وی افزود: باید سازوکاری برای پاسخ دولت در مجلس در نظر گرفته شود. گاهی سوالات و تذکرات خیلی محترمانه بوده و حاوی توهین نیست اما تلقی کم کاری دولت در حوزه ای می شود ولی پاسخ دولت رسانه ای نمی شود. 

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره طرح صیانت از فضای مجازی، گفت: طرح صیانت از دوره دولت قبل مطرح بود که وزیر ارتباطات به عنوان نماینده دولت در جلسات مجلس حاضر می شد؛ فعلا طرح به مرکز پژوهش ها برگشته است. 

حسینی خاطرنشان کرد: علاوه بر این برنامه ریزی شده که معاون اول رییس جمهوری با کمیسیون های مجلس دیدار داشته باشد که جلسه اول با کمیسیون اقتصادی برگزار شده است. 

وی در بخش دیگری از نشست به طرحها ولوایح ارائه شده به مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت:تاکنون ۵۵۷ طرح از سوی مجلس ارائه شده ولی ما باید بیشتر به سمت ارائه لایحه از سمت دولت برویم،  چون دولت می‌تواند کار کارشناسی بیشتری انجام دهد،ضمن اینکه بار مالی آن هم در نظر گرفته می‌شود. البته نمایندگان هم حق دارند چون در دولت گذشته کم کاری‌هایی از سوی دولت وجود داشته و نمایندگان مجبور می‌شدند خودشان وارد عمل شوند.

معاون پارلمانی رییس جمهوری اضافه کرد:  انتظار داریم نمایندگان محدودیت‌های دولت را در نظر بگیرند چرا که گاهی نمایندگان در دیدار با رییس جمهور لیست بلندی از مسائل حوزه انتخابیه را ارائه می‌کنند که باید این اقدامات براساس واقع بینی صورت گیرد.

حسینی اضافه کرد: ۲۵۵ مورد سؤال از دولت انجام شده است و به ۴/۵ برابر قبل رسیده که این حق نمایندگان است ولی اگر وزرا مدام قرار باشد به سؤالات پاسخ دهند به کار خود نمی‌رسند.۱۰۰ سؤال را فقط سه نماینده مطرح کرده‌اند.

وی افزود: عهد دولت ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال است، نمایندگان صبر کنند اگر کم‌کاری شد، سؤال کنند ولی تازه کار شروع شده است.

معاون امور مجلس رئیس جمهور درباره سرنوشت طرح واردات خودرو گفت: این طرح را باید از وزارت صمت پیگیر شویم که به مجمع تشخیص می‌رود یا چطور بررسی خواهد شد.