شهرخبر

گزارش جدید یک نهاد حقوق بشری در مورد روش‌های شکنجه در عربستان


گزارش جدید یک نهاد حقوق بشری در مورد روش‌های شکنجه در عربستان

یک نهاد حقوق بشری گزارشی در خصوص روش‌های شکنجه در عربستان سعودی صادر کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،مرکز حقوق بشر خلیج فارس گزارش تکان‌دهنده‌ای را تحت عنوان «روش‌های شکنجه در عربستان» از جمله نقض حقوق زندانیان آزادی بیان نوشت.

وب سایت سعودی لیکس نوشت:  مرکز حقوق بشر خلیج فارس  به روش‌های شکنجه در  زندان‌های آل سعود که در دوره رژیم آل سعود تشدید شده ، پرداخته است.

این گزارش بر اساس درخواست‌های فوری و مطالعات و بررسی‌های کنونی مرکز حقوق بشر خلیج فارس، سازمان‌های حقوق بشری  و گزارش‌های جامع و فراگیر محققان ویژه سازمان ملل و کمیته سازمان ملل برای مبارزه با شکنجه، شماری از وکلاء وهمچنین منابع خبری قابل اعتماد تهیه شده است.

در این گزارش آمده تمامی این منابع به فضای نامطلوبی اشاره دارند که از زمان ولیعهد شدن «محمد بن سلمان» سرکوب مدافعان حقوق بشر و مخالفان افزایش یافته است.

این گزارش به بررسی روش‌های اصلی شکنجه در عربستان در طول چهار سال گذشته پرداخته است.

مرکز حقوق بشر خلیج فارس، روش‌های اصلی شکنجه را مشخص و شناسایی کرد؛ این روش‌ها، استفاده از جنایت‌های مربوط به تروریسم به عنوان  ابزاری  برای سرکوب مخالفان، منتقدان و  توجیه بازداشت بی‌هدف و سازمان‌یافته و اعمال شکنجه علیه متهمان به ارتکاب جنایت‌های مرتبط با تروریسم و هدف قرار دادن زنان مدافع حقوق بشر به صورت ویژه است.

بر اساس این گزارش، ارتکاب شکنجه در عربستان اقدامی سازمان یافته و روشمند است و تا حد زیادی با دستگاه‌های دولتی و قضایی ارتباط دارد.

اتکای مقامات سعودی به بازداشت‌های خودسرانه  و شکنجه  زندانیان در حین بازداشت و آزار و اذیت قضایی علیه جامعه مدنی عربستان  نشان می‌دهد که شکنجه به یک سیاست رسمی دولت سعودی تبدیل شده است.

در این گزارش آمده است که نجات یافتگان از شکنجه به دلیل مصونیت از مجازات در عربستان با موانع زیادی در برابر عدالت و بازخواست جنایتکاران در سطح داخلی رو به رو هستند.

عربستان سعودی طی سال‌های گذشته بر میزان سرکوب طرفداران حقوق بشر افزوده است. این سرکوب‌ها در عربستان به یک امر عادی و روشمند برای ساکت کردن مخالفان تبدیل شده است.

سازمان «آمریکایی‌ها برای دموکراسی و حقوق بشر در بحرین» اعلام کرد، مدافعان حقوق بشر در عربستان با سرکوب وحشیانه روبرو هستند. مقامات این کشور مدافعان حقوق بشر را مورد بازجویی و بازداشت قرار می‌دهند و آن‌ها را تحت نام قانون مبارزه با تروریسم و قانون مبارزه با جرائم سایبری زندانی می‌کنند.

عربستان سعودی از لحاظ نقض دموکراسی نیز در مقایسه با دیگر کشورهای جهان در جایگاه هفتم قرار دارد . آزادی‌های سیاسی در عربستان به شدت نقض می‌شود همچنین این کشور  از نظر احترام به حقوق بشر در جهان به عنوان یکی از ناامن‌ترین کشورها طبقه بندی می‌شود.

انتهای پیام/