شهرخبر

اگر ۸۹ درصد جامعه دو دز واکسن تزریق کنند کرونا متوقف می شود

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اگر ۸۹ درصد از افراد جامعه هر دو دز واکسن کرونا را تزریق کنند کرونا توقف پیدا خواهد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ پیمان طبرسی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ، با اشاره به بازگشایی مدارس و برخی از مراکز  در کشور گفت: بازگشایی ها در کشور باید به صورت مرحله ای انجام شود زیرا اگر به صورت یک دفعه همه مراکز را باز کنیم مدیریت ویروس کرونا با مشکل مواجه می شود.  زمانی که میزان واکسیناسیون به ۸۰ الی ۹۰درصد برسد،می توان بازگشایی ها را کامل تر انجام داد.

او با بیان اینکه کاهش موارد ابتلا به بیماری کرونا مرهون واکسیناسیون کرونا در کشور است، ادامه داد: طرح تردد شبانه به دلیل باز بودن‌ مراکز مختلف اثر بخش نیست وقتی که میزان واکسیناسیون به حدود ۸۵ درصد برسد، در اینصورت جشن برداشتن ماسک را برگزار خواهیم کرد. آمار امروزه کرونا رو به کاهش است و افزایش قابل توجه در کشور نداشته ایم.

طبرسی افزود: اجبار به انجام واکسن کار مناسبی نیست اما حقوق ۸۰ درصدی افراد واکسینه شده باید حفظ شود و‌حفظ حقوق این اکثریت به معنای اعمال محدودیت های هوشمند در کشور است.

او گفت: اگر کار واکسیناسیون به خوبی در کشور ادامه پیدا کند به نوعی کار پیشگیری از بروز بیماری و چرخش ویروس کرونا را انجام داده ایم. متاسفانه برخی از افراد ضد واکسن درس پزشکی نخوانده و مطالبی را ذکر کرده اند که به نوعی کارشان دخالت در امور پزشکی محسوب می شود.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: در حال حاضر حدود ۱۵ درصد از مردم واکسن را تزریق نکرده اند که در میان این کسانی هستند که به تازگی بهبود یافته اند و باید دوره شان از بیماری کرونا بگذرد و دسته دیگر افرادی بوده که فاصله بین دز اول و دومشان در حال سپری است‌ و تنها محدودی از افراد هنوز واکسن را تزریق نکرده اند‌.

طبرسی گفت: واکسن ها در برابر ویروس ووهان در حدود۹۴ درصد و در برابر واریانت دلتا ۷۰درصد پیشگیری می کنند. هنگامی که ۸۹درصد از جامعه هر دو دز واکسن را تزریق کرده باشند چرخش ویروس کرونا در جامعه متوقف خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان