شهرخبر

واکنش برهم صالح به حمله تروریستی داعش به «مخمور»


واکنش برهم صالح به حمله تروریستی داعش به «مخمور»

رئیس جمهوری عراق  حمله داعش به مخمور در جنوب اربیل را خطرناک دانست و بر ضرورت مقابله با آن تاکید کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،  «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق در واکنش به حمله عناصر داعش به «مخمور» و جان باختن شماری از شهروندان عراق، تاکید کرد که وظیفه کنونی در عراق مقابله با گروه تروریستی داعش است.

وی با انتشار توئیتی گفت: حملات داعش به پاسگاه‌های پیشمرگه در مخمور خطرناک و وظیفه فوری و کنونی ما، مقابله با آن است.

صالح ضمن اشاره به اینکه تقویت همکاری بین ارتش عراق و پیشمرگه برای از بین بردن تروریست‌ها و تامین امنیت منطقه ضروریست، جان باختن شماری از نیروهای پیشمرگه را به خانواده این نیروهای تسلیت گفت.

بافل طالبانی: داعش همچنان خطرناک است

«بافل طالبانی» رئیس مشترک حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق اعلام کرد که تداوم حملات داعش نشان می‌دهد این گروه در حال سازماندهی دوباره خود است.

کشور عراق ,

وی در پیامی در خصوص حمله پنجشنبه  شب گذشته داعش به یک روستا در دامنه کوه «قره چوغ» واقع در منطقه«مخمور» که موجب جان باختن 10 نیروی پیشمرگه اقلیم کردستان عراق و سه غیرنظامی و مجروح شدن شماری دیگر شد، اعلام کرد که گروه تروریستی داعش و خطرات آن هنوز وجود دارد.

رئیس مشترک اتحادیه میهنی کردستان عراق هشدار داد که تداوم حملات داعش نشان می‌دهد  اعضای داعش در حال سازماندهی دوباره خود هستند و به همین دلیل همه طرف‌ها در عراق، از جمله نیروهای پیشمرگه اقلیم و ارتش عراق وظیفه دارند در باره این خطر هوشیار باشند.

طالبانی تاکید کرد که این بار نه تنها باید از نظر نظامی با داعش مقابله شود، بلکه باید هسته‌های مخفی این گروه نیز ریشه کن شوند، زیرا تفکر افراط گرایی در عمل ریشه دوانده و باید این تفکر همزمان با اقدام نظامی علیه داعش از میان برداشته شود.

واکنش ائتلاف النصر

 از سوی دیگر «عقل الردینی» یک عضو ائتلاف نصر در این باره گفت: دلیل وقوع حملات و اقدامات ضد امنیتی از مناطق مورد مناقشه، نبود فعالیت اطلاعاتی و ضعف در زمینه بررسی وضعیت امنیتی این مناطق یا وجود اهداف دیگری برای ایجاد ناامنی در این مناطق در راستای اهداف جریانات خاص است.

وی تأکید کرد: مناطق مورد مناقشه، یا مناطق مورد اشاره در اصل 140 قانون اساسی عراق در دوره نخست وزیری حیدر العبادی، از نظر مدیریت مسائل امنیتی دچار تغییرات مهمی شدند و پس از آنکه سال‌ها تحت کنترل نیروهای پیشمرگه بودند به مناطق تحت مدیریت دولت فدرال ملحق شدند.

الردینی افزود: مناطق مورد مناقشه، به ویژه در استان دیالی اخیرا، شاهد اقدامات ضد امنیتی بوده است و این امر، به ویژه پس از کشته شدن شماری از شهروندان در حملات تروریستی اخیر، به طور جدی نگران کننده است.

عقل الردینی تصریح کرد: ثبات و امنیت در سراسر عراق از جمله استان دیالی فارغ از شمول یا عدم شمول آن در اصل 140 از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید به اقدامات ضد امنیتی پایان داده شود که منجر به ریخته شدن خون شهروندان از جریانات مختلف می‌شود.

یادآور می‌شود که عناصر گروه تروریستی داعش پنجشنبه شب به یک روستا در نزدیکی کوهستان «قره جوخ» حمله کردند که بر اثر آن شماری از شهروندان غیرنظامی و نیروهای پیشمرگه  جان باختند و برخی دیگر هم زخمی شدند.

طی هفته اخیر این چندمین حمله عناصر داعش به نیروهای پیشمرگه در مناطق مورد مناقشه است که نگرانی مقامات اقلیم کردستان عراق را برانگیخته است.

انتهای پیام/