به گزارش اکوایران، قیمت دلار آمریکا در پایان معاملات روز گذشته روی 29 هزار و 270 تومان قرار گرفت. قیمت دلار در شروع معاملات امروز به سمت پایین حرکت نکرد و کار خود را با 29 هزار و 300 تومان آغاز کرد. دور جدید مذاکرات احیای برجام در جریان است و ایران متن پیشنهادی خود با موضوع لغو تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای را ارائه کرد. امیر عبداللهیان معتقد است اگر غرب حسن نیت نشان دهد، توافق خوب در دسترس است، اما روند قیمتی دلار نشان می‌دهد، جهت کلی انتظارات هنوز عوض نشده است. فعالان بازار احتمالا تا پیش از انتشار یک خبر جدی در مورد نتیجه بخش بودن مذاکرات اقدام به فروش نمی‌کنند و تا آن زمان احتمال افت معنادار قیمت دلار پایین است. با توجه به سابقه تورمی اقتصاد ایران و نوسانات ناگهانی قیمت دلار در برخی از مقاطع، تعدادی از افرادی که به صورت فعال در بازار دلار و سکه حضور ندارند نیز به فکر خرید دلار و سکه افتاده‌اند، در صورتی که این افراد الان وارد بازار شوند، ریسک بالایی را متحمل شده‌اند، زیرا قیمت دلار روی بیشترین سطوح سال جاری قرار دارد و سود انتظاری پایینی برای این افراد محاسبه می‌شود. به هر روی قیمت دلار آمریکا صبح امروز باز هم بالا رفت و به 29 هزار و 360 تومان نیز رسید.

قیمت سکه زیر 12 میلیون و 600 هزار قرار گرفت

قیمت سکه امامی که عصر روز گذشته بالای مرز 12 میلیون و 600 هزار تومان قرار داشت، ظهر امروز 12 میلیون و 597 هزار تومان گزارش می‌شد. افت قیمت سکه در حالی اتفاق افتاد که قیمت دلار روند صعودی را دنبال می‌کرد. قیمت طلای جهانی معاملات امروز را با ثبت تغییرات منفی نسبت به عصر دیروز آغاز کرد و در ساعت 12 و 52 دقیقه عصر به وقت ایران در حوالی 1770 دلار قرار داشت. احتمالا کاهش قیمت طلا در افت قیمت سکه موثر بود.

photo_2021-12-02_09-57-04

قیمت دلار از سکه و درهم پیشی گرفت

تغییرات قیمت دلار در معاملات امروز مثبت بود، اما قیمت درهم نیز مانند قیمت سکه معاملات امروز را با ثبت تغییراتی منفی آغاز کرد. قیمت درهم در شروع معاملات امروز با افت 30 تومانی نسبت به عصر روز گذشته روی 7 هزار و 970 تومان قرار گرفت. معادل دلاری قیمت درهم در ساعت 13 عصر 29 هزار و 273 تومان به دست می‌آمد. قیمت دلار در این مقطع 29 هزار و 360 تومان بود. بر خلاف قاعده متعارف اختلاف قیمت دلار آزاد و معادل درهمی آن مثبت بود. در نتیجه قیمت دلار صبح امروز به نوعی از درهم و سکه پیشی گرفته بود و یا باید قیمت دلار بازگشت می‌کرد، یا قیمت سکه و درهم بالا می‌رفت. شکاف بین قیمت دلار سنا و آزاد قدری کوچک شد

قیمت دلار و یورو سنا در معاملات امروز به طرز معناداری رشد کرد و باعث شد شکاف بین قیمت بازار آزاد و سامانه سنا که در روزهای اخیر خیلی بزرگ شده بود قدری کوچک شود. البته اندازه شکاف نسبت به مقدار متوسط ماه‌های اخیر هنوز بزرگ است. به هر حال قیمت دلار سنا با رشد 705 تومانی به 27 هزار و 329 تومان رسید و اختلاف آن با قیمت دلار آزاد 2 هزار و 31 تومان محاسبه می‌شد. قیمت یورو سنا نیز 947 تومان رشد کرد و روی 31 هزار و 599 تومان قرار گرفت که هزار و 499 تومان با قیمت یورو آزاد فاصله داشت.

photo_2021-12-02_09-56-58

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آزاد مسیر صعودی را دنبال کردند، اما قیمت سکه و درهم تا حوالی ظهر به طور کامل با آن همراهی نکرده بودند. قیمت دلار و یورو در سامانه سنا به طرز معناداری رشد کرد و باعث شد شکاف بین قیمت بازار آزاد و سامانه سنا قدری کوچک شود.