شهرخبر

دربی بدون تماشاگر مثل برگزاری مراسم اسکار در سالن خالی است!

برنده دربی قهرمان نمی‌شود اما شانس قهرمانی در این بازی تقسیم می‌شود/ خودمان را در منزل پرسپولیسی‌ها و پای تلویزیون احساس می‌کنیم

اگر می‌خواهید خواب‌هایتان تعبیر شود اول باید از خواب بیدار شوید!

حمید مطهری مربی پرسپولیس و دستیار یحیی گل محمدی گفت: من قبلا هم گفتم و باز می‌گویم باید از بهانه‌های خودمان قوی‌تر باشیم. این بازی یعنی دربی متعلق به هواداران است و به درستی انتظار دارند ما در آن نتیجه بگیریم.

برنده دربی قهرمان نمی‌شود اما شانس قهرمانی در این بازی تقسیم می‌شود/ خودمان را در منزل پرسپولیسی‌ها و پای تلویزیون احساس می‌کنیم
خبرورزشی -

مهدی یکتا؛ حساس ترین بازی هفته هشتم لیگ برتر و شاید هم نیم فصل اول لیگ بیست و یکم را دو تیم استقلال و پرسپولیس، برگزار خواهند کرد. این دیدار روز شنبه ۱۳ آذرماه جاری و از ساعت ۱۶ در ورزشگاه آزادی تهران درحالی برگزار می شود که نگاه میلیون ها هوادار دو تیم در ایران و حتی خارج از کشور به این مسابقه جذاب است.

حمید مطهری مربی پرسپولیس و دستیار یحیی گل محمدی معتقد است این دیدار یک بازی خاص است که نگاه های متفاوتی را متوجه خود خواهد کرد. از دید مربی خوش صحبت پرسپولیس، بازیکنان می توانند با درخشش در این بازی محبوبیت خود را صد چندان کنند، مربیان به آرامش و اعتماد به نفس می رسند و طرفداران تیم برنده چند هفته سرخوش خواهند بود اما در مجموع دربی گرمابخش فوتبال ماست.

درآستانه دربی حساس پایتخت با ما و حمید مطهری باشید تا انتهای این مصاحبه:

دربی را چطور توصیف می کنید؟ منظور ما خود دربی است و نه صرفا بازی روز شنبه؟

دربی در ظاهر یک بازی است که ۳ امتیاز بیشتر ندارد. مثل بقیه بازی هاست و فینال هم نیست اما برای طرفداران دو تیم بالاتر از هر فینالی است. یک دیدار ویژه و خاص که هر کسی از دید و نگاه خود آن را دنبال می کند یا بهتر است بگویم دربی این نگاه های متفاوت را به دنبال خود می کشد.

برای شما مربیان و بازیکنان دربی چگونه مسابقه ای است؟

ما مربیان همیشه سعی می کنیم خودمان را خونسرد نشان دهیم و از استرس یا فشارهای اضافی کم کنیم ولی سخت است. همان طور که بازیکنان می توانند با درخشش در دربی محبوبیت خود را صد چندان کنند ما مربیان هم می توانیم با پیروزی در این مسابقه به آرامش و اعتماد به نفس بیشتری برسیم.

این دربی به احتمال زیاد بدون تماشاگر برگزار می شود و طرفداران دو تیم نمی توانند به استادیوم بیایند. آیا استرس هواداران پرسپولیس پای گیرنده های تلویزیونی را درک می کنید؟

همیشه گفتم بازی بدون تماشاگر مثل اکران یک فیلم سینمایی خوب در سینمای خالی است حالا حکایت دربی حتی از این هم بالاتر است. دربی بدون تماشاگر مثل برگزاری مراسم اسکار بدون مهمان، تماشاچی و در سالن خالی است! لطف چندانی ندارد اما همین جا به هواداران پرسپولیس اطمینان می دهم که ما مربیان و بازیکنان پرسپولیس خودمان را در منزل تک تک طرفداران و پای تلویزیون می بینیم. تمام هدف ما این است که در دربی و پای تلویزیون هواداران پرسپولیس را حرص ندهیم.

شاید هوادارانی باشند که بگویند وضعیت باشگاه پرسپولیس چه از لحاظ مدیریتی یا مالی در آستانه دربی مناسب نیست و این ممکن است روی نتیجه بازی با استقلال تأثیرمنفی بگذارد. در این رابطه صحبتی ندارید؟

 من قبلا هم گفتم و باز می گویم باید از بهانه های خودمان قوی تر باشیم. این بازی یعنی دربی متعلق به هواداران است و به درستی انتظار دارند ما در آن نتیجه بگیریم. بنابراین در طول این هفته و به ویژه روز دربی همه مشکلات را فراموش کرده و فقط برای دل طرفداران و شادی این عزیزان تلاش خواهیم کرد.

پرسپولیس در حال حاضر در رتبه دوم جدول است. سپاهان صدرنشین جدول هم در سیرجان بازی سختی با گل گهر دارد که درصورت شکست این تیم اصفهانی شما شاید بتوانید با برتری در دربی به صدر برسید. به این موضوع هم فکر کرده اید؟

یک نکته را لازم است یادآوری کنم که استقلال رقیب مستقیم ماست. شما وقتی مقابل این رقیب مستقیم خود برنده می شوید اتوماتیک وار ۶ امتیاز جلو می افتید! چه طور؟ اول اینکه ۳ امتیاز خودتان می گیرید و ۳ امتیاز هم اجازه نمی دهید رقیب مستقیم شما بگیرد. شاید با بردن دربی تیمی قهرمان نشود اما شانس قهرمانی با پیروزی در چنین بازی هایی تقسیم می شود. تیم برنده دارای شانس و اعتماد به نفس بیشتر برای قهرمانی خواهد شد.

درباره صدر جدول صحبتی نکردید؟

طبیعی است ۳ امتیاز چنین دیدارهایی مثل سه گام زدن برای رسیدن به صدر جدول است. البته تأکید می کنم ما نه به نتیجه و نه دیدار دو تیم بالای جدولی سپاهان و گل گهر سیرجان کاری نداریم چون ششدانگ حواس پرسپولیس فقط به دربی است.

چند روز پیش در برنامه شب های فوتبالی از بحران تیم هایی حرف زدید که ۹ یا ۱۰ سال است قهرمان نمی شوند و آن جملات واکنش استقلالی ها را در بر داشت. صحبتی در این رابطه ندارید؟

من اصلا اسمی نیاوردم که واکنشی را به دنبال داشته باشد. برای همه رقیبان و هواداران آنها احترام قائلم اما سئوالم از شما رسانه ها این است که چرا پرسپولیس با یک باخت آن هم در شروع لیگ مقابل آلومینیوم باید بحران زده جلوه داده شود؟ من قبلا هم پرسیده بودم کدام بحران؟ حتی منچستر یونایتد را مثال زدم که سال هاست پس از فرگوسن قهرمان لیگ برتر انگلیس نشده است. من یک جمله ای از یک بزرگی می گویم که اگر شما می خواهید خواب هایتان تعبیر شود اول باید از خواب بیدار شوید!

یعنی چی؟

آنهایی که باید متوجه شوند می شوند. شما نمی توانید خودتان را به خواب بزنید یا خواب موفقیت ببینید اما هنوز درخواب باشید. پرسپولیس ۵ سال با قدرت، تلاش و بیداری و ریاضت جام گرفته و هرگز نه به حریفی بی احترامی کرده و نه خودش را به خواب زده است. سال هاست پرسپولیس با بحران خداحافظی کرده و به همین خاطر من با تعجب از تلاش برخی ها برای بحران زده نشان دادن تیم قهرمان حرف زدم.

به عنوان سئوال آخر نتیجه دربی شنبه را چگونه پیش بینی می کنید؟

مزد آن گرفت که جان برادر، کار کرد! شنبه تیمی برنده دربی می شود که زحمت بیشتری بکشد، بیشتر بدود، بیشتر بجنگد و تمرکز بیشتری در طول مسابقه داشته باشد. انشالله بتوانیم در دربی روز شنبه تمامی این فاکتورها را رعایت کرده و با پیروزی در این دیدار مهم دل هواداران پرسپولیس را هفته ها شاد کنیم.