مرگ سالانه هشت هزار زن باردار یمنی در پی عوارض و محاصره

 بیمارستان «سبعین» صنعاء نشستی علمی درباره وضعیت زنان باردار و نوزادان یمنی برگزار کرد.

بر اساس گزارش «المسیره»، دکتر «طه المتوکل» وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن اعلام کرد، سالانه هشت هزار زن یمنی بر اثر عوارض ناشی از بارداری و زایمان و در نتیجه محاصره می‌میرند.

وی افزود: مابین ۸۰ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر نیز میانگین مرگ سالانه نوزادان در یمن تحت محاصره است.

المتوکل ادامه داد: بیش از ۷۰ درصد داروهای زنان و زایمان در دسترس نیست و ائتلاف سعودی مانع از ورود آنها می‌شود. همچنین در نتیجه بمباران مکرر ائتلاف سعودی و استفاده از سلاح‌های ممنوعه بین‌الملل شاهد افزایش ناهنجاری‌های مادرزادی در میان کودکان هستیم.

وی سپس تصریح کرد، طی حملات ائتلاف سعودی به یمن ۲۰۰۰ زن کشته و ۶۰۰۰ نفر کشته شده‌اند و تعداد زنان و کوکان فوتی بر اثر نتایج محاصره چندین برابر کشته‌شدگان با سلاح است.

المتوکل ضمن اعلام آنکه ائتلاف سعودی مرتکب بزرگترین جنایت جنگی تاریخ در حق زنان و کودکان یمنی شده، تأکید کرد، رنج زنان و کودکان تنها با توقف حملات و پایان محاصره یمن امکان‌پذیر است.

مرگ سالانه هشت هزار زن باردار یمنی در پی عوارض و محاصره

در همین رابطه « نیستور اوموهانجی» ( Nestor Owomuhangi) نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل هم گفت: یمن یکی از ۶۰ کشوری است که نیمی از زنان هنگام وضع حمل جان خود را از دست می‌دهند.

چندی پیش هم، ازمان یمنی «انتصاف» حامی حقوق کودکان و زنان، گزارشی درباره وضعیت فاجعه‌بار کودکان یمن در نتیجه حملات ائتلاف سعودی و محاصره یمن منتشر کرد.

بر اساس گزارش «المسیره»، این سازمان اعلام کرد:از ابتدای تجاوز ائتلاف سعودی-آمریکایی به یمن در مارس ۲۰۱۵ تا نوامبر ۲۰۲۱ بیش از ۳۸۲۵ کودک شهید و ۴۱۵۷ کودک زخمی شده‌اند