شهرخبر

به تعویق افتادن راهپیمایی فضایی به خاطر زباله‌پراکنی روسیه در فضا!

به تعویق افتادن راهپیمایی فضایی به خاطر زباله‌پراکنی روسیه در فضا!

آزمایش ضد ماهواره روس‌ها، راهپیمایی فضایی را برای فضانوردان خطرناک‌تر کرده است و موجب شده تا پیاده‌روی فضایی که قرار بود در ایستگاه فضایی توسط دو فضانورد ناسا انجام شود، لغو شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، روز سه‌شنبه ۳۰ نوامبر قرار بود دو فضانورد ناسا یک پیاده‌روی فضایی انجام دهند و سیستم آنتن معیوب ۲۱ ساله ایستگاه فضایی را جایگزین کنند. با این حال، هشداری درباره نزدیکی زباله‌های فضایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) صادر شد که باعث شد ناسا به دلیل «عدم فرصت مناسب برای ارزیابی دقیق خطراتی که برای فضانوردان ایجاد می‌کند»، این رویداد را به تعویق بیاندازد.

در حالی که ناسا منشاء یا ماهیت زباله‌هایی را که موجب این تاخیر شده مشخص نکرده است، این نگرانی در مورد زباله‌های فضایی تنها یک روز پس از آن رخ می‌دهد که مقامات ناسا فاش کردند که ابری از زباله‌های فضایی توسط آزمایش اخیر ضد ماهواره‌ای روسیه(ASAT) ایجاد شده که خطر را برای فضانوردان در طول راهپیمایی فضایی افزایش داده است.

"دانا وایگل" معاون مدیر برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی از ناسا طی یک نشست خبری توضیح داد که به طور معمول یک در ۲۷۰۰ احتمال وجود دارد که یک قطعه زباله فضایی، لباس یک فضانورد را در حین پیاده‌روی فضایی سوراخ کند، اما آزمایش "ASAT" روسیه این خطر را هفت درصد افزایش داده است.

به طور معمول، فضانوردان و ایستگاه فضایی هر دو با خطر برخورد تکه‌های شناور زباله‌های فضایی روبرو هستند. "وایگل" گفت: لباس‌های فضایی نسبت به قطعات کوچک‌تر آسیب‌پذیرتر هستند و تکه‌های کوچکی از زباله‌های فضایی وجود دارد که عمدتاً توسط ریزشهاب‌سنگ‌ها و رویدادهای طبیعی ایجاد می‌شوند. با این حال، پس از آزمایش ضد ماهواره‌ای روسیه، این خطر به میزان کمی در حدود هفت درصد افزایش یافته است.

وی افزود: با این حال، این افزایش اندک در خطر برخورد زباله‌های فضایی با نوسانات طبیعی مورد انتظار در زباله‌های فضایی طبیعی مانند ریزشهاب‌سنگ‌ها غیرعادی نیست.

وی ادامه داد: از آنجایی که آزمایش "ASAT" به تازگی انجام شده است، چند ماه طول می‌کشد تا همه آن قطعات زباله‌های فضایی ایجاد شده فهرست‌بندی شوند و به روند عادی ردیابی زباله‌های فضایی وارد شوند تا بتوانیم فاصله‌ها یا نزدیکی آنها به ایستگاه فضایی بین‌المللی را ارزیابی کنیم.

"وایگل" همچنین گفت که به دلیل احتمال حداقلی خطر برخورد زباله‌های فضایی در این پیاده روی لغو شده، برای فضانوردان پیش‌بینی نشده بود که پیاده‌روی فضایی خود را متفاوت انجام دهند یا اقدامات خاصی برای جلوگیری از برخورد زباله‌های فضایی انجام دهند.

بنابراین با توجه به انجام آزمایش "ASAT"، تصمیم گرفته شد که فضانوردان به دلیل محافظه کاری، این راهپیمایی فضایی را فعلا از برنامه خود حذف کنند.

"وایگل" در این مورد گفت: چند چیز وجود داشت که ما در نهایت باید خیلی زود تصمیم می‌گرفتیم. بنابراین تصمیم گرفتیم تا زمانی که واقعاً به درک درستی از محیط برسیم، محافظه کار باشیم و این پیاده‌روی فضایی لغو کنیم.

انتهای پیام