شهرخبر

امشب همسفر با باستان‌شناس پیشکسوت در زیباترین نقاط ایران

 • اخبار رادیو و تلویزیون

 • امشب همسفر با باستان‌شناس پیشکسوت در زیباترین نقاط ایران

  شبکه مستند دوشنبه ۸ آذر در هفتمین قسمت از مجموعه «ایران از پس هزاره‌ها» به زندگی و زمانه مهدی رهبر از پرکارترین باستان‌شناسان ایران می‌پردازد.

  به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، تهیه‌کننده و کارگردان «ایران از پس هزاره‌ها» درباره قسمت جدید این مجموعه مستند گفت: این فیلم روایتی از احوال مهدی رهبر باستان‌شناس است، او که در خورهه محلات، شوش، دستوا، بندیان درگز و معبد لائودیسه در نهاوند و.... کار کرده است، جزء باستان‌شناسان نسل اول ایران و از شاگردان مستقیم عزت‌الله نگهبان است.

  پژمان مظاهری‌پور افزود: در این فیلم می‌بینیم که او در پی یافتن بقایای معبد لائودیسه در نهاوند است. سپس به خورهه محلات می‌رویم و به معرفی این محوطه اشکانی می‌پردازیم که توسط مهدی رهبر کاوش شده و بعد آن به بندیان درگز می‌رویم و آن محوطه ساسانی نیز معرفی می‌شود.

  مهدی رهبر 27 فروردین 1316 در سمنان به دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی و متوسطه‌اش را در سمنان گذراند و در دانشسرای کشاورزی ساری تحصیلات عالی خود را دنبال کرد. رهبر در سال 1336 با رتبه اول از دانشسرا فارغ‌التحصیل شد و در همان سال به شغل معلمی روی آورد. او 8 سال بعد یعنی در 1344 در مقطع کارشناسی رشته باستان‌شناسی وارد دانشگاه تهران شد و در سال 1348 فارغ التحصیل شد. رهبر که رتبه اول دانشگاهش بود، بورس تحصیلی گرفت و برای تحصیل به آتن سفر کرد.

  رهبر با باستان‌شناسانی مانند کایلر یانگ در بررسی باستان‌شناسی منطقه کنگاور، ادوارد کیل در کاوش قلعه یزدگرد کرمانشاه، سه‌ایچی ماسودا در کاوش محوطه سنگ چخماق سمنان، ژان پرو در کاوش شوش، حسین بختیاری در کاوش جزیره هرمز همکاری کرده است. همچنین سرپرست بررسی‌ها و کاوش‌های محوطه‌های بیستون کرمانشاه، خورهه استان مرکزی، چشمه غلام ویس کرمانشاه، گلالک شوشتر، حسین‌آباد شوش، گورستان هخامنشی دوسران زنجان، شغاب بوشهر، چغازنبیل خوزستان، بندیان درگز خراسان و... بوده است و مقاله‌های بسیاری درباره باستان‌شناسی ایران به رشته نگارش درآورده است.

  مجموعه مستند «ایران از پس هزاره‌ها» پرتره‌هایی از باستان‌شناسان مشهور کشور است که در شبکه مستند تولید شده و دوشنبه‌ها ساعت 21 پخش می‌شود.

  تهیه‌کننده و کارگردان این مجموعه پژمان مظاهری‌پور است و از دیگر عوامل  قسمت هفتم آن می‌توان به گوینده گفتار متن: شهرام درخشان و تدوین فیلم: آرش زاهدی اصل اشاره کرد.

  مستند ,

  انتهای پیام/