شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#تحریم‌ها#وزارت خارجه

باقری: غرب باید تضمین کننده اجرای تعهدات و رفع تحریم‌ها باشد

 • اخبار دیپلماسی ایران

 • باقری: غرب باید تضمین کننده اجرای تعهدات و رفع تحریم‌ها باشد

  معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد که غرب باید تضمین کننده برداشته شدن همه تحریم‌های پسا برجامی باشد و برای هرگونه نقض مفاد این توافق غرامت بپردازد.

  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، علی باقری در مقاله‌ای در روزنامه انگلیسی «فایننشال‌تایمز» نوشت که ایران آماده است تا به طور داوطلبانه به تعهدات هسته ای خود مطابق با توافق عمل کند، با این وجود جمهوری اسلامی همچنین آماده است تا به هر فشاری از سمت جامعه بین‌المللی واکنشی متناسب نشان دهد و در قبال هرگونه ژست خیرخواهانه طرف‌های برجام، همکاری کند.

  علی باقری کنی که روز شنبه ششم آذرماه برای حضور در نشست مذاکرات برجام در روز هشتم آذر و در رأس یک هیأت عازم وین پایتخت اتریش شده بود، در ابتدای مقاله خود در فایننشال تایمز نوشت: «ایران و پنج قدرت جهان این هفته در وین برای مذاکرات باصطلاح هسته‌ای گردهم جمع می‌شوند. همین اصطلاح - که برای اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مورد استفاده قرار می‌گیرد - مملو از اشتباه است».

  کشورهای غربی، به‌ویژه آمریکا، به شکل خستگی‌ناپذیری تلاش می‌کنند تا «مذاکرات» را صرفاً فرآیندی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای مشروع و صلح‌آمیز ایران نشان دهند، در حالی که در معاهدات بین‌المللی گنجانده شده و توسط سازمان‌های ناظر بر آن نظارت می‌شود. با این حال از دید ایران، «مذاکرات» باید اهداف واقعی را دنبال کنند که بوسیله همه طرف‌ها رعایت شود.

  معاون سیاسی وزیر خارجه ایران سپس ضمن تاکید بر دنبال کردن دو هدف در این راستا گفت: هدف اول، رفع کامل، تضمین شده و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌هایی است که علیه مردم ایران اعمال شده است. بدون آن، این روند به طور نامحدودی ادامه خواهد داشت. «مذاکرات» بدون راه حل محکم برای هیچ کس سودی ندارد.

  باقری در خصوص دومین هدف مذاکرات افزود: دوم تسهیل حقوق قانونی ملت ایران برای بهره مندی از دانش صلح آمیز هسته‌ای، به ویژه فناوری بسیار مهم غنی سازی برای مقاصد صنعتی، طبق مفاد معاهده بین المللی منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) است.

  باقری در ادامه نوشت: تلاش‌های قبلی برای از بین بردن «شکاف اعتماد» بین طرف‌های مذاکرات هسته‌ای عمدتاً به این دلیل شکست خورده است که غرب هر توافقی را صرفاً به‌عنوان یک پلتفرم تثبیت‌شده برای اعمال فشار بیشتر علیه ایران در نظر می‌گیرد. در زبان انگلیسی، شما به آن (Moving the goalpost) «جابجایی تیرک های دروازه» - به معنای عوض کردن قوانین بازی یا به عبارتی دبه درآوردن - می گویید.

  وی افزود: این نقطه اصلی اختلاف است که ما را مجبور کرده است، شش سال پس از توافق اولیه، دوباره پای میز مذاکره بنشینیم. ما این گفتگوهای جدید را در شرایطی آغاز میکنیم که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به طور یکجانبه تصمیم به کنار گذاشتن این توافق گرفت و از این رو برجام تحت تأثیر سرنوشتی ناگوار قرار گرفت. این یک خیانت وحشتناک به اعتماد ایران و ایرانیان بود.

  باقری همچنین ادامه داد: تجربه به ما می گوید که غرب به دنبال اجرای یک توافق نیست. بلکه به دنبال آن است که با اعلام یکی از آنها نظر عموم را جلب کند و سپس به هر شیوه ممکن و به صورت مخفیانه، جلوی اجرای توافق را بگیرد. بر اساس تجربه ما، آن‌ها سپس اقداماتی را برای «سوء استفاده» از پلتفرم برجام در پیش می‌گیرند تا ایران را وادار کنند در حوزه‌هایی غیرمرتبط با مسئله هسته‌ای، امتیازاتی را واگذار کند. در نتیجه، مردم ایران نه به این فرایند (مذاکرات وین) و نه به نتیجه آن اعتماد ندارند.

  مسئول تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین در خصوص نقش اقدامات غرب در ایجاد بی‌اعتمادی در میان مردم ایران توضیح داد: ساده لوحانه است که این مشکلات را صرفاً به دولت ترامپ و «کمپین فشار حداکثری» او نسبت دهیم. تلاش‌های مداوم آمریکا برای محروم کردن ایران از هرگونه منافع اقتصادی برای کاهش فعالیت‌های هسته‌ای‌اش دلیلی است که بسیاری از ایرانیانی که زمانی به شکلی پرشور در میان مدافعان توافق بودند، اکنون نظر خود را تغییر داده‌اند: آنها دیگر نه به منافع ملموس و نه به هدف آن (برجام) اعتمادی ندارند. دونالد ترامپ فقط دستکش های مخملی را از دست چدنی دولت قبلی آمریکا بیرون آورد.

  از نظر ما نباید اشتباهات گذشته تکرار شوند. همه ما به ترتیب در طول این شش سال گذشته آموخته‌ایم که به چه چیزی و به چه کسی می‌توان اعتماد کرد.

  باقری در ادامه با تاکید بر اینکه غرب باید پیامد های عدم پایبندی خود به برجام را متحمل شود، گفت: برای حصول اطمینان از استحکام و موفقیت هر توافق پیش رو، غرب باید بهای هرگونه عدم پایبندی به تعهدات خود را بپردازد. مانند هر تجارت دیگری، معامله معامله است و نقض آن عواقبی دارد.

  باقری ضمن تاکید بر پایبندی ایران به این روند افزود: از نظر ما، اصل «پایبندی متقابل» نمی تواند پایه و اساس مناسبی برای مذاکرات باشد زیرا این دولت آمریکا بود که به طور یکجانبه از توافق خارج شد. بنابراین ایالات متحده باید نشان دهد که این بار جدی است و صلاحیت لازم را برای انجام تعهدات خود دارد.

  باقری همچنین در مورد دید مردم ایران نسبت به برجام ادامه داد: در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران، رای دهندگان تصمیم گرفتند اعتماد خود را بر روی پارادایمی سرمایه گذاری کنند که از تعامل واقع بینانه تر با غرب حمایت می کند. اکنون عمل کردن بیشتر از حرف زدن اهمیت دارند. باید مکانیزم واضح و شفافی برای اطمینان از رفع تحریم ها به ما داده شود. در غیر این صورت، به چه دلیل قابل تصور دیگری در مورد پیشرفت‌های فناوری ایران و برنامه هسته‌ای با ارزش ملی ایران مصالحه می‌کنیم؟

  باقری در ادامه در مورد مقاومت مردم ایران در برابر فشارهای آمریکا و غرب نوشت: ایران در دوران ترامپ تسلیم تهدید نظامی، تحریم اقتصادی یا «فشار حداکثری» نشد و در دوران بایدن نیز چنین نخواهد کرد. ما برای تأمین حقوق و منافع ملت خود آماده گفتگوی عادلانه و دقیق بر اساس اصول «ضمانت» و «تأیید» هستیم. چنین چیزی باید غرامت برای نقض توافق را در اولویت قرار دهد، که شامل حذف همه تحریم‌های پسا برجامی است.

  باقری در پایان افزود: در مقابل، ایران آماده است تا به طور داوطلبانه به تعهدات هسته ای خود مطابق با توافق عمل کند. ما آماده هستیم تا به هر فشاری واکنشی متناسب نشان دهیم و به هر گونه ژست خیرخواهانه و با حسن نیت اقدام متقابل انجام دهیم. ما انتخاب خود را کرده ایم. اکنون خواهیم فهمید که آیا غرب اراده ای برای وارد شدن به مذاکرات واقعی را دارد یا خیر.

  انتهای پیام/