شهرخبر

همکاری‌های هسته‌ای، محور سفر وزیر خارجه عربستان به آرژانتین!

فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی که به آرژانتین سفر کرده است، در دیدار با سانتیاگو کافیِرو وزیر امور خارجه کشور میزبان پیرامون توسعه روابط اقتصادی، تجارت، سرمایه‌گذاری‌های مشترک و همکاری در حوزه فناوری هسته ای گفت و گو تبادل نظر کرد.

همکاری‌های هسته‌ای، محور سفر وزیر خارجه عربستان به آرژانتین!

به گزارش منیبان؛ به نقل از نشریه آرژانتینی اینفوبائه، ۲۶ روز پس از دیدار دوجانبه وزرای خارجه آرژانتین و عربستان در اجلاس سران گروه۲۰ در رم، روسای دستگاه دیپلماسی دو کشور بار دیگر در مقر وزارت خارجه آرژانتین دیدار داشته و بر اهمیت بررسی فرصت‌های جدید برای تجارت و سرمایه‌گذاری تاکید کردند.   

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آرژانتین، سانتیاگو کافِیرو و فیصل بن رحمان وزرای خارجه آرژانتین و عربستان در زمینه همکاری‌ها در حوزه فناوری، اقتصاد دانش‌بنیان، صنعت نرم‌افزار و بیوتکنولوژی به عنوان بخش‌هایی که از پتانسیل بالایی در آرژانتین بر خوردار است، تبادل نظر کردند.

همچنین مقامات دو کشور بر اهمیت مشارکت بین شرکت‌های دو کشور در بخش‌هایی همچون کشاورزی، خودرو، پتروشیمی، دامپزشکی، معدن و انرژی تاکید کردند.

کافیِرو و بن فرحان همچنین پرژه‌های «صندوق توسعه عربستان» در زمینه تولید محصولات کشاورزی مطابق با فناوری‌های جدید و با درجات مختلف پیشرفت در شهرهای مِندوسا، کوردوبا و سانتافه آرژانتین را ارزیابی کرده و در مورد پیشبرد سرمایه‌گذاری‌های جدید در آرژانتین صحبت کردند.  

طبق بیانیه وزارت امور خارجه آرژانتین، مازاد تراز تجاری این کشور در بازه زمانی ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۱ (دی تا شهریور) به ۵۴۲ میلیون دلار رسیده است که حاصل صادرات ۷۰۵ میلیون دلاری آرژانتین به عربستان و واردات ۱۶۳ میلیون دلاری است.  

در متن این بیانیه آمده است که  تجارت دوجانبه «امری کلیدی برای توسعه اقتصادی»  آرژانتین و «امنیت غذایی» عربستان سعودی است.

کافیرو و بن فرحان آل سعود همچنین ضمن ارزیابی «مثبت» همکاری‌های هسته ای دو کشور در مورد لزوم ادامه همکاری در زمینه هسته‌ای گفتگو کردند.

آرژانتین سابقه طولانی در استفاده از انرژی هسته‌ای دارد و دو کشور از سال ۲۰۱۵ یک قرارداد همکاری هسته‌ای با هدف توسعه فناوری هسته‌ای عربستان امضا کردند.

فیصل بن رحمان که در چارچوب سفر رسمی به آرژانتین در بوئنوس آیرس پایتخت این کشور به سر می‌برد با سرخیو ماسا رئیس مجلس نمایندگان آرژانتین نیز دیدار کرد.

آرژانتین و عربستان سعودی در سال ۱۹۴۶ میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کردند و در سال ۱۹۷۵ سفارت آرژانتین در ریاض افتتاح شد.

وبگردی