شهرخبر

تحرکات عبدالله جاسبی برای جعل تاریخ دانشگاه آزاد

تحرکات عبدالله جاسبی برای جعل تاریخ دانشگاه آزاد

عبدالله جاسبی به دنبال تاریخ‌سازی برای دانشگاه آزاد است که در آن خود و مرحوم هاشمی رفسنجانی را به عنوان قهرمانان ملی معرفی کند.

به گزارش مشرق، عبدالله جاسبی تحرکاتی را برای انتشار عملکرد خود در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز کرده و به دنبال آن است که خود و مرحوم هاشمی رفسنجانی را به عنوان قهرمانان ملی معرفی کند.

عبدالله جاسبی به دنبال انتشار مطلبی تحت عنوان تاریخ دانشگاه آزاد است که در بخشی از آن با جعل واقعیات تاریخی ادعا کرده که امام (ره) و رهبر انقلاب از حامیان وی و مرحوم هاشمی رفسنجانی بوده‌اند.

این در حالی است که مرحوم هاشمی رفسنجانی در خاطرات سال ۶۵ خود نوشته که در ملاقاتی که با حضرت امام (ره) داشته از ایشان درخواست حمایت در برابر فشارها و انتقادات علیه دانشگاه آزاد اسلامی می‌کند. امام هم می‌فرمایند گزارشی از اقدامات انجام شده در دانشگاه آزاد را به من بدهید. مرحوم هاشمی نوشته که من گزارشی را نوشتم و تقدیم امام(ره) کردم اما بعد از آن هرچه پیگیری کردم تا امام از من حمایتی کند، ایشان حمایت نکردند.

هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با مصوبه‌ای در سال‌های گذشته مقرر کرده‌اند که هیچ مطلبی درباره عملکرد عبدالله جاسبی در این دانشگاه، منتشر نشود.

بنا به اطلاعات موجود عبدالله جاسبی در دوران ریاست بر دانشگاه آزاد اسلامی نیز در جلسات هیئت امنا شرکت نمی‌کرد. مرحوم هاشمی در سال ۶۳ در جمع هیئت امنا به وی گفته بود که شما به دلیل اشتغالات خود نظارت بر دانشگاه آزاد را به من تفویض کنید. اما دیگر جلسات هیئت امنا تا ۱۶ سال برگزار نشد.

عباس سلیمی‌نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در نامه‌ای به علی‌اکبر ولایت رئیس هیئت امنای دانشگاه نوشت:

" همان‌گونه که مستحضرید تلاش‌های فراوانی صورت گرفت تا جریانی که دانشگاه آزاد را تبدیل به حیاط خلوت سیاسی‌اش نموده بود و خود را مالک آن می‌پنداشت از این مجموعه عظیم متعلق به اموال عمومی خلع ید شود. جناب‌عالی وقتی توفیق یافتید با حکم رهبری به ریاست هیئت امنای این دانشگاه در آیید قول دادید برای اولین بار به حسابرسی مالی دوران مدیریت آن جریان بپردازید. متأسفانه نه تنها چنین قولی حتی برای اطلاع افراد رده بالای نظام محقق نشد، بلکه مدتی است که به آقای جاسبی فرصت داده شده است تا با تدوین دلخواه تاریخ دانشگاه آزاد تحت مدیریت جریان مورد اشاره که خود نیز عضو مؤثر آن بوده، امام و مقام معظم رهبری را حامی تمامی تخلفات پشت صحنه‌ آن دوران جلوه‌گر سازد، در حالی که امام از سال 1365 به دلیل انحراف این دانشگاه از اهداف اعلامی‌اش، علی‌رغم درخواست‌های مکرر مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی (آن‌گونه که در خاطرات ایشان به صراحت آمده است) به هیچ وجه دیگر از این مجموعه حمایت نکردند.

آیت‌الله خامنه‌ای نیز در سال‌های پایانی ریاست جمهوری‌شان از امور مدیریتی این دانشگاه فاصله گرفتند و در دوران رهبری‌شان نه تنها شاهد حمایت از آن نبودیم بلکه با تلاش دست‌اندرکاران دانشگاه برای گریز از نظارت قانون، با توسل به ترفندهایی چون «وقف» به شدت مقابله کردند.
جناب آقای دکتر ولایتی! جای تأسف دارد که امروز به فرد متخلفی چون آقای جاسبی فرصت داده شده است تا تاریخ دانشگاه آزاد را به نوعی تدوین کند که متخلفان و پیشگامان ترویج فساد درون ساختاری کاملاً تطهیر شوند. اگر بنا نیست اصلاح مورد انتظار صورت گیرد، این نامه را صرفاً محض یادآوری قولی بپندارید که به دلسوزان سلامت این مرز وبوم داه‌اید".

منبع: فارس