شهرخبر

ثبت بیشترین کشته‌های ماهانه تصادف در مهر ماه/ ۱۲ مهر؛ پرتلفات‌ترین روز حوادث رانندگی

 • اخبار پلیس

 • ثبت بیشترین کشته‌های ماهانه تصادف در مهر ماه/ 12 مهر؛ پرتلفات‌ترین روز حوادث رانندگی

  مطابق آمارها در مهر ماه امسال بیشترین تعداد کشته‌های تصادفات ماهانه سال ۱۴۰۰ رقم خورد.

  به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، در هفت ماهه سال جاری 10 هزار و 266 نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 9.2 درصد بیشتر شده است. از کل جان‌باختگان تصادفات، هشت هزار و 290 نفر مرد و یک هزار و 976 نفر زن بودند.

  بر اساس این گزارش در هفت ماهه امسال استانهای فارس با 827، تهران با 706 و سیستان و بلوچستان با 667 فوتی بیشترین و استانهای ایلام با 80، کهگیلویه و بویراحمد با 145 و قم با 147 فوتی کمترین آمار تلفات حوادث رانندگی را داشتند.

  بیشترین تلفات مربوط به تصادفات برون‌شهری است

  مطابق آمارهای موجود بیشترین تعداد قربانیان حوادث رانندگی مربوط به تصادفات برون‌شهری است، در هفت ماهه امسال نیز 6 هزار و 966 نفر از متوفیان در مسیرهای برون‌شهری جان باخته‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 11.2 درصدی را نشان می‌دهد.

  پس از مسیرهای برون‌شهری، محورهای درون‌شهری با دو هزار و 477 و جاده‌های روستایی با 644 فوتی، بیشترین آمار تلفات را داشته‌اند؛ 179 نفر نیز در سایر مسیرها و در پی وقوع یک تصادف جان خود را از دست داده‌اند.

  مراجعه بیش از 188 هزار نفر مصدوم تصادفات

  علاوه بر افزایش تعداد جان‌باختگان حوادث رانندگی در ماه‌های اخیر، تعداد مصدومان حوادث رانندگی نیز در این مدت رو به افزایش بوده است به طوریکه در هفت ماهه امسال 188 هزار و 151 مصدوم حوادث رانندگی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد 138 هزار و 12 نفر مرد و 50 هزار و 139 نفر زن بودند.

  تعداد مصدومان تصادفات در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل (172 هزار و 939)، 8.8 درصد افزایش یافته است، در این مدت استان تهران با 21 هزار و 24 نفر بیشترین تعداد مصدوم و استان ایلام با یک هزار و 438 نفر کمترین تعداد مصدوم را داشتند.

  رشد 7.6 درصدی مرگ بر اثر تصادف در مهر ماه

  در مهر ماه سال جاری که بیشترین تعداد کشته‌های تصادفات را در مقایسه با دیگر ماه‌های سال جاری داشته است، یک هزار و 625 نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 7.6 درصد افزایش یافته است.

  از نظر تعداد تلفات روزانه،‌ 12 مهر با شروع بخشی از سفرها به دلیل تعطیلات و پس از آن 22 مهر بیشترین میزان تلفات روزانه را در هفت ماهه امسال به ثبت رسانده‌اند، به طوریکه تعداد قربانیان در این دو روز به ترتیب 73 و70 نفر گزارش شده است.

  توصیه به هموطنان

  به نظر می‌رسد در پی کاهش محدودیتهای سفر و خارج شدن بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونایی، شاهد افزایش تعداد سفرها و متأسفانه به دنبال آن افزایش تعداد تلفات حوادث رانندگی هستیم. آنچنان که مطابق آمارها در مهر ماه امسال بیشترین تعداد کشته‌های تصادفات ماهانه سال 1400 رقم خورد و حتی عددی بیشتر از کشته های شهریور ماه (یک هزار و 617 نفر) را در بر گرفت.

  بنابراین با توجه به افزایش تعداد قربانیان و مصدومان تصادفات و با لحاظ لزوم تداوم توجه به تدابیر پیشگیرانه در همه‌گیری کرونا به هموطنان عزیز توصیه می‌شود که تا حد امکان از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند و در صورت لزوم، رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را در سفرها مورد توجه قرار دهند.

  انتهای پیام/