مذاکرات وین روز هشتم آذر ماه از سر گرفته خواهد شد؛ این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران برای ورود به این دور از مذاکرات، شروط تازه‌ای را برای توافق مطرح کرده. ایران خواهان آن است که آمریکایی ها تضمین بدهند مشابه اقدامی که ترامپ بعد از برجام امضا شده در دوره اوباما انجام داد، دیگر در دولت فعلی و دولت های آتی آمریکا تکرار نشده و از توافق خارج نمی شود؛ همچنین انعقاد توافق جدید آنها باید همه تحریم‌های برجامی که علیه ایران بازگشته را لغو کنند.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس انرژی اتمی به تهران سفر کرد تا با مقامات جمهوری اسلامی مذاکره کند. این سفر اهمیت زیادی دارد، چون توافق احتمالی ایران و آژانس به روند مذاکرات در وین کمک می‌کند. از طرفی دو روز دیگر نیز نشست شورای حکام آژانس برگزار می‌شود. اتفاقی که شرح آن رفت، همه می تواند تاثیر جدی در جریان مذاکرات و توافق احتمالی ایران و آمریکا داشته باشد. فعلا هر دو طرف دنبال افزایش رایزنی ها برای گرفتن حداکثر امتیازات ممکن هستند.

قطعا مسیر مدنظر مذاکرات باید بر اساس منافع ملت ایران باشد در مذاکرات پیش‌ روی، بدون شک منافع ملت، جزو اولویت‌های اساسی است و تیم مذاکره‌‌کننده باید بر این اساس مسیر مدنظر خود را طراحی و ترسیم کند.

فرآیند مذاکرات ایران و کشورهای اروپایی طی سال‌های اخیر همیشه روند پرپیچ و خمی داشته است؛ از این روی، در این دوره از مذاکرات بدون شک هشیاری و دقت بسیاری باید در دستور کار قرار گیرد.

نباید اسیر وعده اروپا و آمریکا شویم

مذاکرات گذشته به خوبی به ما ثابت کرد که نباید اسیر فریب وعده‌های کشورهای اروپایی و به خصوص آمریکا شویم. باید با ترسیم یک برنامه و نقشه راه مشخص، گام محکمی در پیشبرد اهداف خودمان برداریم.

وضعیت تحریم‌ها و فشارهایی که بر دوش مردم و مسئولین ماست، بدون شک سخت است و نقشه راه کشورمان را در جهت پیشبرد اهداف کلان و جزئی با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند، اما ما در سال‌های بعد از انقلاب ثابت کردیم، مردمانی هستیم که در مقابله با سختی‌ها تسلیم دشمنانمان نمی‌شویم.

 برجام باید آیینه عبرت خوبی برای اعضای تیم مذاکره‌کننده کشورمان باشد، تیم دیپلماسی و وزارت خارجه دولت سیزدهم از چهره‌های متعهد و باتجربه‌ای تشکیل شدند که اصول و مصالح نظام برایشان در دستور کار قرار دارد؛ از این روی، به نظر می‌رسد ما مذاکرات خوب و البته از موضع بالایی را در آینده تجربه خواهیم کرد.

امیدواریم با ترسیم یک نقشه راه مشخص، با تاکید بر مطالبات مقام معظم رهبری و مردم در حفظ شان و منافع جمهوری اسلامی ایران، شاهد موفقیت تیم مذاکره‌کننده کشورمان باشیم.

در پایان با تاکید بر اینکه رفع تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه حق طبیعی ملت ایران است امیدواریم کشورهای اروپایی در این دور از مذاکرات به دور از هرگونه ترس از آمریکا درباره تعاملات سیاسی و اقتصادی خود با ایران تصمیم بگیرند، چون ادامه این وضعیت بدون شک معاملات سیاسی و اقتصادی آنها را نیز با مشکل روبه رو خواهد کرد.