شهرخبر

ظرفیت تولید نفت ایران تا پایان سال به رقم پیش از تحریم‌ها می‌رسد

 • اخبار نفت و انرژی

 • ظرفیت تولید نفت ایران تا پایان سال به رقم پیش از تحریم‌ها می‌رسد

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: ظرفیت تولید نفت ایران تا پایان سال ۱۴۰۰ به میزان پیش از تحریم ها یعنی ۴ میلیون بشکه در روز می رسد.

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در نشستی خبری اظهار داشت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته تا ده سال آینده توان تولید گاز کشور به یک و نیم میلیارد مترمکعب در روز خواهد رسید و ظرفیت تولید نفت خام کشور به 5 میلیون بشکه در روز می رسد که برای تحقق این برنامه نیاز به سرمایه گذاری90 میلیارد دلاری در بخش نفت و نیز سرمایه گذاری 70 میلیارد دلاری دربخش توسعه میادین گازی هستیم.

  وی افزود: همچنین در صورت تحقق این برنامه ها ظرفیت پالایشی کشور و ظرفیتهای صادراتی کشور به 1.5 برابر قبل از تحریم ها خواهد رسید.

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه بسته های مختلف سرمایه گذاری را برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی در نفت و گاز تعریف و آماده کرده ایم گفت: ما استقبال می کنیم که سرمایه گذاری خارجی بدون تحریم و بدون شرط و شروط در بخش نفت وگاز کشور صورت بگیرد.

  خجسته مهر ادامه داد: به اشتباه مطرح می شود که سهم انرژی هیدروکربنی در حال کاهش است. به دلیل اهمیت ارزش حرارتی منابع هیدروکربنی حداقل در کوتاه مدت سهم انرژی هیدروکربنی کاهش پیدا نخواهد کرد.

  وی تصریح کرد: اگر دنیا به دنبال پایداری و امنیت عرضه انرژیست باید در سرمایه گذاری آن نیز مشارکت کند. و اگر دنیا دربخش سرمایه گذاری و عرضه مشارکت نکند نمی تواند در آینده صنعت خودرا اداره کند.

  معاون وزیر نفت  ادامه داد همچنین بخش پایین دستی کشور باید در بخش تامین خوراک سرمایه گذاری کند که در این زمینه بسته های سرمایه گذاری مربوط به سرمایه گذاری بخش پایین دستی در بخشهای بالادستی را در آینده ای نزدیک اعلام می کنیم.

  خجسته مهر با بیان اینکه درچند ماه گذشته مذاکراتی با شرکتهای متعدد خارجی انجام شده و همچنان ادامه دارد گفت: ما آمادگی داریم در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی با روش های مختلف قراردادی نسبت به جذب سرمایه خارجی اقدام کنیم.

  وی اضافه کرد: صادرات نفت خام و میعانات نسبت به گذشته و قبل از آغاز دولت سیزدهم افزایش داشته و ما از تمام پتانسیل ها و ظرفیتهای مختلف برای رشد در این بخش استفاده خواهیم کرد وسیاست ما پیدا کردن بازارهای جدید و یافتن مشتریان راهبردی است. و حتی آمادگی داریم برای فروش نفت میعانات گازی و فراورده های نفتی قراردادهای بلند مدت امضا کنیم.

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد دربخش اکتشاف، پتانسیل های قابل توجهی داریم و لایه های مختلف زمین شناسی وجود دارد که هنوز مورد اکتشاف قرار نگرفته است.

  خجسته مهر با اشاره به اهمیت تامین پایدار سوخت زمستانی گفت: در این زمینه یک برنامه بسیار فشرده را به اجرا درآورده ایم که در راستای آن نخستین ردیف پالایشی فاز 14 پارس جنوبی در دی ماه به بهره برداری خواهد رسید.

  وی ادامه داد: در راستای افزایش توان صادراتی میعانات گازی، یک پروژه مرکاپتان زدایی و شیرین سازی 80 هزار بشکه میعانات گازی راه اندازی شده و اکنون در مدار تولید قرار دارد که راه اندازی این پروژه با افزایش ظرفیت میعانات گازی شیرین سازی شده جذابیت صادرات میعانات گازی ایران را افزایش می دهد.

  معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: سال آینده فاز 11 پارس جنوبی که دو دهه تولید از‌ آن انجام نشده بود به بهره برداری خواهد رسید و همچنین قطب جدید توسعه گاز در منطقه عسلویه با توسعه میدان گازی پارس شمالی که کار مطالعات پایه آن آغاز شده به ظرفیت تولید 100 میلیون مترمکعب گاز و با سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری ایجاد می شود.

  خجسته مهر افزود: میدان گازی کیش با احداث یک خط لوله 200 کیلومتر دریایی برای تولید 4 حلقه چاه توسعه می یابد که مطالعات پایه احداث این خط لوله دریایی آغاز شده است.

  وی با اشاره به اینکه ظرفیت فعلی تولید گاز کشور یک میلیارد مترمکعب در روز است، گفت: به منظور رسیدن به ظرفیت 1.5 میلیارد مکعبی تولید روزانه گاز، به تولید رساندن میدان گازی کیش، فاز 11 پارس جنوبی، میدان پارس شمالی و تولید یکصد میلیون مکعب گاز از 10 میدان در مناطق مرکزی برنامه ریزی شده تا شاهد افزایش 500 میلیون مترمکعبی تولید روزانه گاز کشور در ده سال آینده باشیم.

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: ما برای افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز در کشور از سرمایه گذاری خارجی استقبال می کنیم اما منتظر آن نمی مانیم و اگر سرمایه گذاری خارجی محقق نشود، سناریوهای مختلفی شامل استفاده از ظرفیت ماده 12 قانون رفع موانع تولید که براساس آن می توانیم از عواید تولیدی میدان به میزان 50 درصد برای توسعه آن هزینه کنیم و همچنین استفاده از انتشار اوراق مشارکت، منابع مالی شرکتهای خصوصی، تشکیل صندوق های سرمایه گذاری و منابع مالی نفت و صندوق توسعه ملی در برنامه داریم.

  خجسته مهر افزود: تکمیل میدان آزادگان جنوبی یکی از اولویت های شرکت ملی نفت است که برنامه فشرده ای برای آن تدوین شده تا پایان سال آینده بخش قابل توجهی از تولید آزادگان جنوبی محقق شود؛ همچنین طرح یک پارچه توسعه میادین غرب کارون آماده شده و به صورت روزانه تحقق طرح های توسعه در این بخش بررسی و پیگیری می شود.

  وی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی کرده ایم تا پایان امسال ظرفیت تولید نفت کشور به میزان قبل از تحریم ها یعنی 4 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

  معاون وزیر نفت با رد هرگونه مذاکره رسمی با شرکتها و کشورهای خارجی برای توسعه ساختار چالوس در دریای خزر، گفت: منابع و ذخایر این ساختار هنوز به صورت رسمی در ذخایر شرکت ملی نفت ایران قرار نگرفته و این ساختار هنوز در مرحله مطالعه است و هیچگونه مذاکره رسمی در این خصوص با شرکتها و کشورهای خارجی صورت نگرفته است.

  خجسته مهر در خصوص جمع آوری گازهای مشعل، اذعان داشت: شرکت ملی نفت مصوبه ای دارد که 100 میلیون دلار برای جمع آوری گازهای مشعل پالایشگاه های پارس جنوبی به شرکت ملی گاز ایران تخصیص داده و شرکت ملی گاز موظف است برنامه های عملیاتی خود را برای تحقق این امر مهم تدوین و اجرایی کند.

  وی افزود: همچنین برای تکمیل پروژه های NGL 3100 و NGL3200 تلاش می کنیم و دیگر پروژه های جمع آوری گازهای همراه هم در حال اجرا هستند و اگر پروژه جدیدی در بخش نفت و گاز کشور شروع به اجرا کند حتما جمع آوری گازهای همراه آن چه در بخش میادین نفتی و چه در بخش پالایشگاه های گازی حتما در کنار اجرای پروژه مدنظر قرار خواهد گرفت.

  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: در زمینه فروش LPG و سایر مایعات گازی هیچگونه محدودیتی نداریم و اینکه در برخی رسانه ها عنوان شده فروش LPG با تهاتر با یک کالای خاص در برخی کشورهای همسایه انجام می شود، این قضیه صحت ندارد چرا که نه برای فروش LPG نه خرید کالا محدودیتی نداریم که بخواهیم اقدام به تهاتر LPG با یک کالای خاص کنیم.

  خجسته مهر توسعه میدان گازی فرزاد B را از اولویتهای این شرکت دانست و گفت: در تلاشیم که هرچه سریعتر نصب یک جکت در میدان فرزادB   صورت بگیرد تا بعد از آن حفاری را در این میدان آغاز کنیم.

  وی درپاسخ به اینکه برخی رسانه های هندی ادعای سهم داشتن شرکتهای هندی در عواید تولید میدان فرزاد B را مطرح کرده اند، گفت: این ادعاها یک ادعا و گمانه زنی رسانه ای بوده و جنبه حقوقی ندارد.

  معاون وزیر نفت افزود: در حوزه خزرف سیاست ما برمبنای رابطه بسیار دوستانه با همسایگان خزر است و شعار ما تعامل سازنده به جای رقابت بازدارنده است و در قالب قوانین مربوطه فعالیت می کنیم.

  خجسته مهر در خصوص عرضه نفت در بورس، گفت: شرکت ملی نفت ایران آمادگی کامل برای عرضه نفت در بورس دارد وباید الزامات قانونی آن حتما دیده شده باشد و هر زمان بورس اعلام آمادگی کند و بسترهای قانونی عرضه نفت در بورس فراهم باشد شرکت ملی نفت آمادگی کامل برای اجرای آن را دارد.

  وی در خصوص مدل قراردادی جذب سرمایه خارجی، گفت: به طور کلی قراردادهای نفتی در ایران در دوره های مختلف اصلاح شده، بهبود یافته و تغییر کرده است. و قراردادهای نفتی موسوم به IPC نیز مدل تغییر یافته قراردادهای بی متقابل بوده است که البته این مدل قراردادی لزوما بدون عین نیست و برنامه ما این است که مدل قراردادهای ITC را بهبود دهیم، جذابیت آن را بالا برده و معایب آن را رفع کنیم.

  مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه فعالیتهای اجتماعی نفت در دولت سیزدهم به شکل تکامل یافته تری پیگیری می شود، گفت: در این زمینه هر تکلیفی دولت به شرکت ملی نفت اعلام کند آمادگی اجرای آن را داریم و در خصوص مناطق نفت خیز و گازخیز کشور نیز برنامه پنج ساله ای توسط استانداران  و مقامات محلی تهیه شده که طرح های اولویت دار آنها در بخش مسئولیت های اجتماعی نفت تامین اعتبار شده و در تلاشیم کارها را براساس برنامه اعلامی استان ها پیش ببریم.

  خجسته مهر بااشاره به حضور شرکت های چینی در طرح های آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی وفاز یک میدان یادآوران، گفت: این که چرا قرارداد 5.6 میلیارد دلاری آزادگان جنوبی با شرکتهای چینی در دولت گذشته فسخ شده دلیل آن را نمی دانم اما با توجه به حضور شرکت های چینی در این پروژه و همچنین حضور شرکتهای چینی در طرح ازادگان شمالی و تمایل آنها برای توسعه این میدان در فاز دوم و همچنین فعالیت یک شرکت چینی در فاز اول میدان یاداوران مذاکرات با این شرکتها ادامه خواهد داشت.

  انتهای پیام/