شهرخبر

پشت پرده امضای یک توافق محرمانه بین اسرائیل و قطر

به گزارش ایسنا، روزنامه عبری زبان "گلوبز" اعلام کرد که رژیم صهیونیستی و قطر توافق محرمانه‌ای را امضا کرده‌اند که آنها را به برقراری رسمی روابط نزدیک‌تر می‌کند.

پشت پرده امضای یک توافق محرمانه بین اسرائیل و قطر
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

روزنامه عبری زبان "گلوبز" اعلام کرد که اسرائیل و قطر توافق محرمانه‌ای را امضا کرده‌اند که آنها را به برقراری رسمی روابط نزدیک‌تر می‌کند. این روزنامه نوشت که این توافق مربوط به تجارت الماس است. طبق این گزارش، به موجب این قرارداد به بازرگانان اسرائیلی اجازه ورود به خاک قطر و بازگشایی دفاتر شرکت‌های خود در منطقه آزاد تجاری آینده را می‌دهد.

این روزنامه نوشت که این توافق مربوط به تجارت الماس است.

طبق این گزارش، قطر درصدد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری است که بر تجارت الماس، جواهرات و طلا متمرکز شود و سپس بورس الماس مشابه «بورس الماس دوبی» ایجاد کند. این در حالی است که دوحه برای ورود به فهرست کشورهای مجاز به تجارت الماس نیاز به تایید اعضای کمیته «روند کیمبرلی» از جمله اسرائیل دارد.

گلوبز در ادامه نوشت که قطر با هدف جلوگیری از مخالفت احتمالی اسرائیل، قراردادی محرمانه با این رژیم منعقد کرده که به موجب آن به بازرگانان اسرائیلی اجازه ورود به خاک این کشور و بازگشایی دفاتر شرکت‌های خود در منطقه آزاد تجاری آینده را می‌دهد.

اگرچه توافق مذکور مربوط به یک موضوع فنی محدود است، اما این روزنامه اعلام کرد که توافق مذکور بیانگر وجود تماس مستقیم میان دو طرف است.

این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه از تماس‌های دوحه و تل‌آویو در این پرونده نوشت که در آینده هیچ مشکلی از سوی قطر برای انعقاد قراردادهای اقتصادی یا تجاری جدید با رژیم صهیونیستی وجود نخواهد داشت، مگر اینکه این موضوع با منافع دوحه در تضاد باشد.