به گزارش برنا، خبرگزاری ریانووستی روز پنجشنبه  در این باره نوشت: ناوشکن آمریکایی «آرلی برک» برای گشت دریایی نوبتی وارد دریای سیاه شد. 

رسانه روسی خاطرنشان کرد که نیروی دریایی آمریکا، هدف ورود این ناوشکن به دریای سیاه را تامین امنیت و ثبات دریای سیاه با همکاری متحدان در ناتو عنوان کرده است. 

همچنین مرکز مدیریت دفاعی روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که تحرکات ناوشکن آمریکایی را در دریای سیاه رصد می کند. 

در این بیانیه گفته شد که ناوها و تجهیزات ناوگان روسیه در دریای سیاه ناوشکن آمریکایی را تحت نظر گرفته اند. 

رییس جمهموری روسیه به تازگی با انتقاد از رویکرد غرب و آمریکا در دریای سیاه گفت که اقدام های کشورهای غربی در دریای سیاه تنش زا و  ناقض قوانین بین المللی است.
وی با انتقاد از اقدام ها و تحرکات نظامی کشورهای غربی در دریای سیاه گفت: در فاصله ۲۰ کیلومتری مرزهای روسیه بمب افکن های راهبردی پرواز می کنند که حامل سلاح های بسیار جدی هستند.

ولادیمیر پوتین افزود: روسیه به فعالیت های نظامی ناتو و آمریکا در مجاورت مرزهای خود پاسخ مناسب خواهد داد. ناتو بطور پیشگامانه همه ساز و کارهای گفت و گو و همکاری (با روسیه) را از بین برد.  

وی با بیان اینکه مسکو نیازی به مناقشه در مرزهای غربی خود ندارد، افزود : هشدار ما به کشورهای غربی اخیرا تاثیر مشخصی داشته و تنش ها و نگرانی هایی در بین آنها (در مورد روسیه) وجود دارد.

پوتین معتقد است که این وضع (نگرانی و ترس غرب) باید تا حد امکان بطول بیانجامد تا اینکه کسی به فکرش خطور نکند که در مناطق مرزی غربی روسیه مناقشه برپا کند. ما نیاز به مناقشه نداریم.  

به گفته وی، کشورهای غربی نسبت به هشدارهای روسیه و بیانات آن درباره خطوط قرمز این کشور بسیار سطحی رفتار می کنند.  

وی با خطاب قرار دادن سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه یادآورشد که مسکو  باید از غرب تضمین های جدی در مورد امنیت خود بگیرد این موضوع حتما باید مطرح شود.  

پوتین یک هفته پیش هم نسبت به حضور دو ناو آمریکایی در دریای سیاه ابراز نگرانی و ادامه داد  که با دوربین یا تجهیزات نظامی می توان این ناوها را از محل اقامتگاه وی در بندر سوچی در ساحل دریای سیاه مشاهده کرد