به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، در شرایطی که هر هفته چندین فیلم سینمایی اکران می‌شود و معمولاً این آثار سینمایی با شکست در گیشه اکران خود را به پایان می‌رسانند فیلم سینمایی «منصور» توانسته تا امروز فروش خوبی داشته باشد.

فیلم سینمایی «منصور» که به روایت مقطعی از زندگی شهید منصور ستاری می‌پردازد و در ژانر دفاع مقدس قرار می‌گیرد تا امروز توانسته پس از دو هفته اکران به فروش یک میلیارد تومانی دست پیدا کند. قطعاً این رقم را برای فروش یک فیلم سینمایی نمی‌توان بالا دانست اما در شرایط حاضر با توجه به اکران فیلم‌های متعدد، محدودیت سالن‌ها در فروش بلیت، ترس مردم از حضور در سینماها به دلیل شیوع ویروس کرونا و... می‌توان فروش یک میلیارد تومانی را برای فیلمی متفاوت قابل توجه دانست.

نکته دیگری که «منصور» را اثری متفاوت و جالب توجه در سینمای دفاع مقدس می‌کند، کیفیت این اثر سینمایی است. بسیاری از منتقدان در همان روزهای برگزاری جشنواره فیلم فجر به تحسین اولین فیلم سینمایی سیاوش سرمدی پرداختند. موفقیت این فیلم در جلب نظر مخاطبان و منتقدان می‌تواند نشان از این نکته مهم باشد که همچنان فیلم‌های دفاع مقدس و آثاری که به قهرمانان جنگ می‌پردازند می‌توانند مورد توجه مردم و علاقه‌مندان به سینما باشند و قطعاً لزوم این اتفاق کیفیت بالای اثر، انتخاب درست موضوع و روایت جذاب است که به اعتقاد بسیاری از منتقدان «منصور» چنین ویژگی‌هایی دارد.

درباره کیفیت فیلم سینمایی «منصور» و عوامل موفقیتش در گیشه با جبار آذین منتقد سینما گفت‌وگویی داشتیم؛ جلیل شعبانی تهیه‌کننده این فیلم نیز در گفت‌وگویی با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، درباره شرایط اکران این فیلم سینمایی و انتظاراتش در بحث تبلیغات گفت که در ادامه می‌خوانید:

جبار آذین: «منصور» جایگاه ویژه‌ای در سینمای دفاع مقدس دارد

جبار آذین منتقد سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: گونه یا ژانر دفاع مقدس یک ژانر کاملاً برخاسته از متن و بطن انقلاب اسلامی است که در هیچ جای دنیا نمونه ندارد و ما باید از این دستاورد بزرگ محافظت کنیم.

آذین خاطرنشان کرد: اگر چه نشانه‌های مشترکی بین این ژانر سینمایی و دیگر ژانرها مثل جنگ، حادثه و... وجود دارد اما به دلیل مضامین و بارهای دینی، مذهبی و ملی که در این آثار دیده می‌شود، می‌توان ژانر دفاع مقدس را با متفاوت دانست.

او افزود: ژانر دفاع مقدس دستاورد بزرگی سینمای ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است و باید در مرکزیت سینمای ایران به عنوان نقطه عطفی برای ایجاد سینمای ملی قرار بگیرد اما متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد هستیم که این گونه سینمایی ارزشمند بسیار مهجور واقع شده و تسخیر سینما توسط تولیدات بازاری و صرفاً گیشه‌پسند باعث شده تا هنرمندان نتوانند به تولید اینگونه آثار اقدام کنند.

این منتقد در ادامه تصریح کرد: فیلم سینمایی «منصور» در چنین شرایطی ساخته شده و توانسته با حرکت به سمت باورها و ارزش‌ها با وفاداری به تاریخ علاوه بر روایتی درباره یکی از شخصیت‌های مهم تاریخ معاصر کشورمان در جهت ترویج مضامینی ارزشمند برای نسل جوان اثری قابل تأمل باشد. شاید «منصور» به لحاظ بازی بازیگران و کارگردانی دچار اشکالاتی باشد که نتوان آن را اثری بی نقص دانست اما قطعاً فیلم سیاوش سرمدی از آثار جذاب سینمای دفاع مقدس در سال‌های اخیر است. «منصور» فیلمی است که جای مکث و بحث فراوان دارد و ویژگی‌هایی که معمولاً منجر به تحسین و تشویق فیلم‌های دفاع مقدسی می‌شوند در این فیلم دیده می‌شود و «منصور» توانسته علاوه بر این به موقعیت‌ها و مباحثی بپردازد که درباره آن‌ها کمتر بحث شده است.

آذین خاطرنشان کرد: یکی از مباحث مهم درباره فیلم سینمایی «منصور» توجه به موضوع مهم تولید ملی است، شهید منصور ستاری و یارانش در تولید هواپیماهای جنگی اقدامات فوق‌العاده‌ای داشته و این مهم را در دوران جنگ به خوبی سامان دادند که همچنان دستاوردهای این شهید بزرگوار را در این عرصه شاهد هستیم و چنین موضوع خاصی به خوبی توانسته نظر مخاطبان را جلب کند و نکته دیگر درباره «منصور» به شخصیت‌پردازی‌ها مربوط می‌شود. شخصیت‌پردازی‌ها در این فیلم به خوبی صورت گرفته و بازیگران توانسته‌اند بازی خوبی را ارائه دهند که در کنار جذابیت‌های بصری اثر کیفیت فیلم را به سطح مطلوبی رسانده‌اند.

این منتقد در ادامه تأکید کرد: گر چه پرداختن به شخصیت شهید منصور ستاری جای کار بیشتری دارد اما در این فیلم به همین اندازه که ما شناختی نسبی درباره این فرد و اقداماتش پیدا می‌کنیم اتفاق بسیاری خوبی است. سکانس‌های مربوط به شخصیت مرحوم هاشمی رفسنجانی به نظر من می‌توانست حفظ شود چرا که به باورپذیری قصه «منصور» کمک می‌کند. حذف شخصیت مرحوم هاشمی رفسنجانی نتیجه یک نگرش سیاسی است که البته لطمه چندانی به اثر نزده اما می‌توانست به بهتر شدن کیفیت این اثر کمک کند.

آذین در پایان اظهار داشت: به هر صورت «منصور» توانسته با همه کمی‌ها و کاستی‌ها و با جذابیت‌های موضوعی، محتوایی و ساختاری نظر مخاطبان را به خود جلب کند و جایگاهی ویژه در بین آثار سینمای دفاع مقدس داشته باشد.

 جلیل شعبانی: «منصور» ثابت کرد هنوز سینمای دفاع مقدس مخاطب دارد

جلیل شعبانی، تهیه‌کننده فیلم سینمایی «منصور»، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: خوشبختانه تا امروز استقبال بسیار خوبی از فیلم سینمایی «منصور» صورت گرفته و تجربه اکران موفق این فیلم نشان می‌دهد همچنان فیلم‌های دفاع مقدس ما، که به زندگی فرمانده‌های جنگ و شهدا می‌پردازد، با استقبال خوب مخاطبان روبرو می‌شود.

شعبانی درباره تبلیغات فیلم سینمایی «منصور» خاطرنشان کرد: صداوسیما در تبلیغات همکاری خوبی با ما داشت و در بخش تبلیغات میدانی نیز بیلبوردهایی در سطح شهر نصب شده که کمک شایانی به دیده شدن فیلم می‌کند اما از ارتش جمهوری اسلامی انتظار بیشتری برای همکاری در بخش تبلیغات داشتیم چراکه فیلم «منصور» روایتگر زندگی یکی از فرمانده‌های ارتش است.

او افزود: همیشه این گلایه وجود داشت که چرا درباره فرمانده‌های ارتش فیلم‌های کمتری ساخته شده در حالیکه درباره فرمانده‌های سپاه آثار متعددی در سینمای ایران تولید شده است. فیلم «منصور» از معدود آثاری است که به زندگی یک فرمانده نیروی هوایی ارتش می‌پردازد و انتظار داشتیم ارتش در ارائه این اثر بیشتر با ما همکاری و همراهی داشته باشد.

این تهیه‌کننده در پایان اظهاراتش تأکید کرد: در زمان ساخت این فیلم با فرمانده نیروی هوایی وقت و افراد هم دوره شهید ستاری صحبت‌هایی داشتیم و نقطه نظرات آن‌ها را هم دنبال کردیم. بسیاری به نگاه فیلم و به طور کل به این اثر سینمایی نگاه مثبتی داشتند و برخی انتظاراتی داشتند که امکان برآورده کردن آن در یک اثر سینمایی ممکن نبود و بیشتر می‌توانست در یک فیلم مستند کارساز باشد که طبیعتاً نتوانستیم از آن نقطه نظرات پیروی کنیم و به همین دلیل می‌توان گفت اختلاف‌نظرهایی کوچک درباره این فیلم بین هم‌دوره‌ای‌های شهید ستاری و افراد مختلف وجود دارد که طبیعی است و نمی‌توان انتظار داشت همه یک نظر واحد درباره این یک فیلم سینمایی داشته باشند. به هر حال فیلم به این شکلی که امروز بر پرده سینماست ساخته شده و خوشبختانه مورد استقبال نیز قرار گرفته است.

 

گفتنی است؛ فیلم سینمایی «منصور» با نگاهی به بخش‌هایی از زندگی شهید ستاری و طراحی و تولید اولین جنگنده کاملاً ایرانی ساخته شده و در آن بخش‌های ناگفته‌ای از هشت سال دفاع مقدس روایت شده است.

محسن قصابیان نقش شهید ستاری را در فیلم سینمایی «منصور» ایفا می‌کند و لیندا کیانی، حمیدرضا نعیمی، علیرضا زمانی‌نسب، سیدجواد هاشمی، مهدی کوشکی و قاسم زارع سایر بازیگران این فیلم هستند.

عوامل فیلم سینمایی «منصور» عبارتند از نویسنده و کارگردان: سیاوش سرمدی، تهیه‌کننده: جلیل شعبانی، مجری طرح: مهدی مطهر، مشاور کارگردان: علیرضا داوودنژاد، مدیر تولید: وحید معدنی، مدیر برنامه‌ریزی: عادل معصومیان، دستیار اول کارگردان: سیدعلی هاشمی، بازیگردان: کیومرث مرادی، مدیر فیلمبرداری: مجید گرجیان، مدیر صدابرداری: بهمن اردلان، تدوین: سیاوس سرمدی، موسیقی: علیرضا کهن‌دیری، طراح صحنه: بابک کریمی طاری، طراح لباس: مجید لیلاجی، طراح گریم: شهرام خلج، جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: محمد برادران، منشی صحنه: فرحناز خسروآبادی، عکاس: حبیب مجیدی، مدیر روابط عمومی و تبلیغات: مریم عرفانیان، ساخت فیلم پشت صحنه: محمود نجفی، دستیار تولید: محمداسماعیل کلبی آبادی، مدیر تدارکات: میلاد مولازاده، پخش: موسسه فیلمیران.