شهرخبر
گفت‌وگو|

برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری دولت در عرصه دیپلماسی اقتصادی؛ نیاز امروز کشور

یک استاد دانشگاه با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور در عرصه سیاست خارجی و تمایل دولت برای ارتباط با همسایگان گفت: برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری دولت جدید بر دیپلماسی اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است که خوشبختانه شاهد توجه رئیس‌جمهور و مسئولان دستگاه دیپلماسی به این موضوع هستیم.
احمد بخشایش اردستانی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به ضرورت برنامه ریزی و اجرای دیپلماسی اقتصادی از سوی دولت جدید گفت: یکی از بزرگترین مشکلات کشور، در حوزه مسائل اقتصادی است که مشکلاتی همچون تورم، گرانی و اشتغال نیز به تبع آن، زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: یکی از راه‌حل‌ها برای حرکت اقتصاد کشور، جهش تولید است و این مهم نیاز به سرمایه گذاری داخلی و خارجی دارد و وقتی دیپلماسی اقتصادی فعال‌ شود، سرمایه‌های خارجی بیشتری برای بخش‌های اقتصادی کشور جذب  می‌شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: دولت برای تقویت سرمایه گذاری خارجی می‌تواند در سفارت‌خانه‌ها افرادی را بکار گیرد که آنها به جذب و دعوت مولدین و سرمایه گذاران کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری در ایران بپردازند. این افراد می‌توانند جلسات توجیهی و نیز برنامه‌هایی برای بازدید سرمایه گذاران خارجی از ظرفیت‌های اقتصادی داخل کشور داشته باشند. 

نماینده ادوار مجلس خاطرنشان کرد: با رشد سرمایه گذاری خارجی، تولید داخلی رشد کرده و چرخ‌های اقتصادی به حرکت می‌افتد و این خود به افزایش قدرت ملی و بین المللی منجر می‌شود.

بخشایش اردستانی تاکید کرد: افزایش ارزش پول ملی نیز یکی از مشکلات اقتصادی کشور است که آمریکا با تحریم‌های ظالمانه خود به ملت ایران تحمیل کرده است که با افزایش فروش نفت، میعانات گازی و محصولات پتروشیمی قابل جبران است. تحریم به‌معنای گران رسیدن منابع مالی حاصل از صادرات، به کشور است که در صورت فقدان تحریم‌ها، این منابع کم هزینه‌تر و راحت‌تر به دست مان می‌رسید.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور در عرصه سیاسیت خارجی و تمایل دولت برای ارتباط با همسایگان یادآور شد: برنامه ریزی و سرمایه گذاری دولت جدید بر دیپلماسی اقتصادی از اهمیت خاصی دارد که خوشبختانه شاهد توجه رئیس جمهور و مسئولان دستگاه دیپلماسی به این موضوع هستیم. 
 
  • نیاز به یک جراحی جدی در سیاست‌های پولی و ارزی داریم

  • انتهای پیام/