به گزارش اکوایران، نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل، در آستانه از سرگیری مذاکرات احیای برجام در شهر وین بار دیگر به تکرار مواضع خود علیه جمهوری اسلامی و برنامه‌ هسته‌ای اش پرداخت.

اسرائیل آزادی عملش را در برابر ایران حفظ می‌کند

خبرگزاری فارس، به نقل از رسانه‌های رژیم صهیونیستی، گزارش کرده بنت در سخنرانی امروز (سه‌شنبه) خود پیرامون مذاکرات هسته‌ای مدعی شده: «حتی اگر توافقی بین ایران و ابرقدرت‌ها وجود داشته باشد، اسرائیل جزوی از آن (توافق) نیست و به آن متعهد نخواهد بود. ممکن است یک دوره پیچیده شامل عدم توافق با متحدانمان وجود داشته باشد. ما به حفظ آزادی عمل اسرائیل [در تقابل با ایران] ادامه خواهیم داد. این اولین بار نخواهد بود. حتی اگر بازگشتی به توافق [برجام] وجود داشته باشد».

5

بنت در ادامه سخنانش گفته: «اشتباه پس از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) باز نخواهد گشت. مثل قرص خواب ما را تحت تاثیر قرار داد و اسرائیل به خواب رفت. ما از این اشتباه درس خواهیم گرفت. ما آزادی عمل خود را حفظ خواهیم کرد».

اظهارات روز امروز بنت علیه ایران  در شرایطی مطرح شده که او اواخر مهر ماه طی یک سخنرانی ضمن اتهام زنی علیه برنامه هسته‌ای ایران، از «قدرت‌های جهانی» خواسته بود که به دلیل نقض تعهدات هسته‌ای، ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ببرند. بنت در «کنفرانس دیپلماتیک جروزالم پست» گفته بود: «من انتظار دارم قدرت‌های جهانی (ایران) را مسئول بدانند و آنها را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ببرند. این مسیر، مسالمت آمیز خواهد بود. مسیرهای دیگری هم وجود دارد اما این مسیر (کشاندن به شورای امنیت) اقدامی درست برای انجام دادن است و ما در هفته‌ها و ماه‌های آینده به در پیش گرفتن این مسیر ادامه خواهیم داد».

تقاضای سرسختی در برابر ایران

بنت در شرایطی این اظهارات را بیان کرده که روز گذشته اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل طی سفرش به انگلیس، در  جمع یک‌صد نفر از نمایندگان این کشور از آن‌ها خواسته بود پیش از مذاکرات وین مطمئن شوند دولت‌شان در برابر ایران سرسخت باقی می‌ماند.

2

او ادعا کرده بود جمهوری اسلامی برای معامله به وین نمی‌آید بلکه به دنبال اهداف نظامی است. او مدعی شده این وظیفه قدرت های جهانی است که قوی باشند و بر ایران سخت بگیرند و به وضوح نشان دهند تمامی گزینه ها روی میز است.