شهرخبر

روایت مهاجران بازگشته از مرزهای لهستان از خشونت و شکنجه مرزبانان


روایت مهاجران بازگشته از مرزهای لهستان از خشونت و شکنجه مرزبانان

پناهندگانی که از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا به عراق بازگشته‌اند از آزار و شکنجه مرزبانان علیه مهاجران گرفتار شده در مرزهای لهستان و بلاروس و نبود آب و غذا سخن گفته‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، روزنامه "دی ولت" آلمان در گزارشی نوشت: مهاجرانی که از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا به عراق بازگشته‌اند از رفتارهای بد و خشونت طلبانه مرزبانان با پناهندگان سخن گفته‌اند. این مهاجران که در مرزهای لهستان گیر افتاده بودند و بعد از اخراج از مرزها از بلاروس مجددا به کشور خود عراق بازگشتند از رفتارها و آزار و اذیت مرزبانان سخن گفتند.

چندین نفر از مهاجران از مناطق خودمختار کردستان عراق گفتند. مهاجران توسط افسران پلیس لهستانی و بلاروسی مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار می گرفتند.

یک پناهنده 38 ساله اهل دهوک عراق در این باره به خبرگزاری آلمان گفت: با وی بدرفتاری شده و به زود از بلاروس اخراج شده است. وی تاکید کرد که او و سایر مهاجران نه آب داشتند و نه غذا.

یک پناهجوی عراقی هم که 71 سال سن داشته و ادعا می کرد در عراق از امنیت کافی برخوردار نبود گفت: در مرزهای اروپا با ما رفتار غیر انسانی می شد. وی گفته بود که داعش در عراق چندین فرزند وی را ربوده بود.

یک پناهنده عراقی از اربیل هم درباره شرایط در مرزهای لهستان گفته که توسط نیروهای لهستانی و بلاروسی مورد آزار و شکنجه قرار گرفته است.

متهاست که تعداد زیادی پناهنده در سرمای هوا در مرزهای لهستان منتظر یافتن راه ورودی به اتحادیه اروپا هستند.

پناهندگان مدتهاست در مرزهای بین لهستان و بلاروس در شرایط بسیار سخت و طاقت فرسایی به سر می برند.

اروپا از هر ابزاری برای دور نگه داشتن پناهجویان از مرزهای خود استفاده می کند.

ارتش‌های انگلیس و استونی هم اخیرا اعلام کرده‌اند که برای مقابله با مهاجران در مرزها به کمک لهستان می‌آیند و صدر اعظم آلمان هم برای تقویت حضور نظامی لیتوانی در مرزها به دولت این کشور چراغ سبز نشان داده است.

استونی می خواهد به درخواست ورشو حدود 100 نیروی امنیتی را به منظور حفاظت از مرزها به لهستان اعزام کند. وزیر دفاع استونی اعلام کرد که در میان این نیروها پلیس و پیشکسوتان نظامی هم هستند. این یگان متشکل از سربازان عادی، نیروهای ذخیره و سربازان وظیفه هستند.

وزیر دفاع انگلیس هم در این باره اعلام کرد که گروهی پیشکسوت را برای ارائه پشتیبانی های فنی به مرزهای لهستان اعزام خواهد کرد. از محافل نزدیک به وزارت دفاع انگلیس هم شنیده می شود که حدود 100 نیرو هم برای این منظور وارد عملیات می شوند. جزئیات این عملیات البته ابتدا قرار است تعیین شده و توسط پارلمان تصویب شود.

در این میان "پریتی پاتل"، وزیر کشور انگلیس هم به دلیل شمار روزافزون پناهندگانی که از کانال مانش به انگلیس می آیند این انتقاد را به اتحادیه اروپا وارد کرده که مرزهای خود را باز نگه داشته است.

لیتوانی هم با یک پایگاه عملیاتی جدید حضور نظامی خود در مرزها با بلاروس را تقویت می کند. این کشور در این راستا حمایت های آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را هم دریافت کرده است.

اوکراین هم اعلام کرده که امنیت مرزی خود برای مقابله با هجوم پناهندگان را تقویت خواهد کرد.

شرایط در مرزهای بین بلاروس و لهستان همچنان متشنج است و پناهندگان گرفتار شده در این منطقه همچنان روزهای سخت و طاقت فرسایی را در هوای سرد تجربه می کنند.

در این وضعیت آلمان هم اعلام کرده که نمی خواهد هیچ یک از پناهندگان در مرزهای لهستان را بپذیرد. این مسئله را "هورست زیهوفر"، وزیر کشور آلمان در سفری به ورشو و دیدار با مقامات این کشور اعلام کرد.

نهادهای حقوق بشری، دولت محافظه کار لهستان را متهم می کنند که رفتارهای غیر انسانی و بعضا خشونت طلبانه علیه پناهندگان در پیش می گیرد.

اتحادیه اروپا آلکساندر لوکاشنکو، حاکم بلاروس را به "قاچاق عمدی پناهجویان به اتحادیه اروپا" متهم می‌کند تا با تحریم اروپا علیه این کشور مقابله کند. بلاروس ولی این اتهامات را رد می کند.

پارلمان لهستان هم روز چهارشنبه گذشته قانونی را برای حفاظت از مرزها تصویب کرد که همچنان محدودیت های تردد و آزادی رسانه در مرزها را ایجاد می کند. نمایندگان اپوزیسیون این انتقاد را به دولت وارد می کنند که می خواهد برای همیشه از دسترسی روزنامه نگاران منتقد به مرزها جلوگیری کند.

در آغاز ماه سپتامبر لهستان وضعیت اضطراری برای نواری به طول 3 کیلومتر در امتداد مرز با بلاروس اعلام کرد. بر اساس این طرح افراد غیر مقیم، خبرنگاران و سازمان های امدادی اجازه ورود به این منطقه را ندارند. این وضعیت فوق العاده در دوم دسامبر به پایان می رسد و بر اساس قانون اساسی قابل تمدید نیست. حالا این اصلاحیه قانونی که در پارلمان تصویب شده است پیش بینی کرده که وزیر کشور در آینده بتواند در صورت بروز شرایط خطرناک ورود همه افراد غیر مقیم به منطقه تعریف شده برای خود را ممنوع کند.

پارلمان لهستان هم اخیرا چراغ سبز برای ساخت یک حصار مرزی دائمی در مرزها با بلاروس را نشان داده و مجوز نهایی برای آن را صادر کرد.

در این شرایط کشورهای اروپایی به جای اینکه به فکر راه حلی برای حمایت از پناهندگان باشند به چگونگی مقابله با هجوم این قشر مظلوم با راهکارهای مختلف می اندیشند.

انتهای پیام/