شهرخبر

ساخت پایگاه نظامی چین در امارات با مداخله آمریکا متوقف شد | ابوظبی: اطلاع نداشتیم

یک روزنامه آمریکایی مدعی شد، پکن در حال ساخت یک تأسیسات نظامی محرمانه در امارات بوده که با مداخله ایالات متحده متوقف شده است.

پايگاه نظامي چين

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» روز گذشته (جمعه) در گزارشی مدعی شد که ساخت یک پایگاه نظامی محرمانه چین در امارات متحده عربی با مداخله و تحت فشارهای ایالات متحده آمریکا متوقف شده است.

این روزنامه آمریکایی مدعی شده است که تصاویر ماهواره‌ای از بندر «الخلیفه»، ساخت و ساز مشکوکی را درون یک پایانه کانتینری نشان می‌دهد که توسط یک شرکت کشتیرانی چینی به نام «کاسکو» (Cosco) ساخته و اداره می‌شده است.

وال استریت ژورنال گزارش کرد که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در بهار سال جاری شواهدی را از ساخت و ساز یک پایگاه نظامی محرمانه چین در امارات عربی متحده به دست آورده‌اند که این شواهد شامل حفاری‌های بزرگ برای یک ساختمان چند طبقه می‌شود.

این روزنامه آمریکایی مدعی شده است که مقام‌های اماراتی از فعالیت‌های نظامی چین ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند و مقام‌های عالی‌رتبه آمریکا به سرعت وارد عمل شدند تا از پیشرفت پروژه چین در امارات جلوگیری کنند.

وال استریت ژورنال گزارش کرد که مقام‌های آمریکایی فوراً گفت‌وگوهایی را با مقام‌های اماراتی در خصوص این پروژه ساخت پایگاه نظامی محرمانه چین در بندر الخلیفه امارات انجام داده‌اند. 

طبق این گزارش، جو بایدن در ماه می و آگوست سال جاری میلادی دو بار مستقیماً برای تأثیرگذاری در مقام‌های اماراتی برای متوقف کردن پروژه چین، با «محمد بن زاید آل نهیان» ولی‌عهد ابوظبی مستقیماً گفت‌وگو کرد.

این گزارش درباره نقش ایالات متحده در اعمال فشار به امارات برای متوقف کردن این پروژه نوشت که اواخر ماه سپتامبر سال جاری میلادی، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا و «برت مک گورک» هماهنگ‌کننده امور غرب آسیا در کاخ سفید به امارات متحده عربی سفر کردند و جزئیاتی را درباره اطلاعات آمریکا درباره این سایت مذکور در اختیار مقام‌های امارات قرار دادند و مک گورک نیز هفته جاری برای ملاقات با ولی‌عهد ابوظبی به امارات سفر کرد.

وال استریت ژورنال سپس در ادامه گزارش خود نوشت که پس از بازدید اخیر مقام‌های آمریکایی از سایت الخلیفه، پروژه ساخت و ساز به حالت تعلیق درآمد.

بر اساس گزارش شبکه «بی بی سی»، کاسکو یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل و نقل دنیا است که دولت چین مالک آن است و در زمینه کشتی‌سازی و مدیریت پایانه‌ها فعالیت می‌کند.

سفارت امارات عربی متحده در واشنگتن به درخواست‌ها برای اظهارنظر درباره گزارش وال استریت ژورنال پاسخ نداد و تنها اعلام کرد: «امارات عربی متحده هرگز طرح توافقی، گفت‌وگو یا قصد میزبانی از پایگاه نظامی یا هرگونه پایگاه مرزی چین را نداشته است».

یک مقام‌ ارشد آمریکایی در این خصوص گفت: «اماراتی‌ها گفتند که چنین چیزی رخ نداده است. گفتند ما را در خصوص این پروژه خاص به [دیگر] مقام‌های اماراتی ارجاع می‌دهند اما می‌توانم به شما بگویم که ما به مشارکت پایدار بین ایالات متحده و امارات عربی متحده متعهد هستیم».

روزنامه انگلیسی «گاردین» در این خصوص نوشت، این گزارش در حقیقت جدیدترین نمونه از رقابت جهانی فزاینده بین آمریکا و چین است.

طبق این گزارش، همزمان با انتشار گزارش‌هایی درباره پروژه ساخت پایگاه نظامی چین در امارات، وزارت خارجه آمریکا به پکن هشدار داد که ایالات متحده از کشتی‌های فیلیپینی در صورت حمله مسلحانه چین دفاع خواهد کرد.

تنش‌ها میان ایالات متحده و چین در سال‌های اخیر در خصوص طیفی از موضوعات تشدید شده است و دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا پس از شیوع همه‌گیری کرونا، اتهام‌زنی به چین را آغاز کرد و بدون ارائه سند و مدرک مدعی شد که ویروس کرونا از آزمایشگاهی در «ووهان» چین در جهان انتشار یافته است که پکن این اتهامات را رد کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که واشنگتن به دنبال رقابت با چین و جلوگیری از افزایش نفوذ این کشور در جهان است و پیش از این نیز به ساخت پایگاه نظامی چین در جیبوتی اعتراض کرده بود که پکن در پاسخ به این کشور تصریح کرده بود که هدف از تأسیس پایگاه در جیبوتی، حمایت از مأموریت حفظ صلح و عملیات بشردوستانه در آفریقا است.