شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#ایران#برجام#سازمان ملل

تخت روانچی: آمریکا و سه کشور اروپایی به نقض تعهدات برجامی خود پرداخته‌اند

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت که: حقیقت انکارنشدنی در خصوص برجام آن است که ایران به شرایط برجام پایبند بوده، اما آمریکا و سه کشور اروپایی تعهدات خود را نقض کرده اند.

خبرگزاری میزان - هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد گزارش سالانه اجلاس آژانس بین المللی انرژی اتمی را با اجماع تصویب کرد.

در یک جلسه‌ای که به همین منظور با حضور دبیرکل و نمایندگان دائم کشورهای عضو در نیویورک برگزار شد، پس از سخنرانی رئیس مجمع عمومی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، نمایندگان کشورهای دیگر مواضع خود را اعلام کردند.

تخت روانچی در این نشست گفت: در صورت اجرای کامل و موثر تعهدات توسط سایر طرف‌های برجام و برداشتن قابل راستی آزمایی همه تحریم‌های غیر قانونی و ارائه تضمین مبنی بر اینکه تعهدات خود را مجددا نقض نخواهند کرد، ایران آماده است برجام را به صورت کامل اجرا کند.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با اشاره به خروج غیرقانونی امریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم‌های غیرقانونی و عدم پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تصریح کرد که این اقدامات مانع از بهره مندی جمهوری اسلامی ایران از حقوق مشروع خود طبق این قطعنامه شده است.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود با تاکید بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور‌ها اظهار داشت که این موضوع دران. پی. تی و اساسنامه آژانس کاملا تصریح شده و یکی از وظایف اساسنامه‌ای آژانس کمک به کشور‌های عضو برای استفاده صلح آمیز انرژی هسته‌ای است.

نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل اظهار داشت که وظیفه راستی آزمایی آژانس طبق اساسنامه باید به نحوی انجام بگیرد که تقویت بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای به عنوان حق مسلم کشور‌های عضو تحت الشعاع قرار نگیرد.
وی اضافه کرد که حتی نگرانی‌های عدم اشاعه نیز نباید حق کشور‌های عضو در بهره مندی از این حق را محدود کند. در این راستا، هرگونه تلاش برای محدود سازی کاربرد صلح آمیز هسته‌ای مغایر با روح و مفاد ان پی تی است.

تخت روانچی همچنین با اشاره به همکاری نزدیک ایران و آژانس که در بین کل اعضا بیشترین میزان بازرسی را دریافت کرده و حتی در زمان شیوع کرونا این بازرسی‌ها ادامه داشته است، تاکید کرد که هیچ مساله‌ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد و این امر در آخرین گزارش مدیرکل آژانس نیز تائید و مشکلی در این باره وجود ندارد. باوجود این، بی طرفی، استقلال و حرفه‌ای گرایی نباید مخدوش شود.

وی با اشاره به حملات خرابکارانه اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای و ترور شهید فخری زاده توسط رژیم صهیونیستی که در ادامه اقدامات تروریستی این رژیم در سال‌های قبل علیه دانشمندان هسته‌ای ایران بوده، از سازمان‌های بین المللی و به ویژه سازمان ملل خواست تا این جنایات را محکوم کنند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اضافه کرد که رژیم صهیونیستی همچنان به عضویت ان پی تی در نیامده و تمایلی هم برای پذیرش این معاهده و پادمان‌های آژانس ندارد و آژانس باید بدون جهت گیری و به صورت حرفه‌ای با این موضوع برخورد کند.

  • انتهای پیام/