به گزارش برنا، هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد گزارش سالانه اجلاس آژانس بین المللی انرژی اتمی را با اجماع تصویب کرد.

تخت روانچی در این نشست گفت: در صورت اجرای کامل و موثر تعهدات توسط سایر طرفهای برجام  و برداشتن قابل راستی آزمایی همه تحریم های غیر قانونی و ارائه تضمین مبنی بر اینکه تعهدات خود را مجددا نقض نخواهند کرد، ایران آماده است برجام را به صورت کامل اجرا کند.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با  اشاره به خروج غیرقانونی امریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریمهای غیرقانونی و عدم پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تصریح کرد که این اقدامات مانع از بهره مندی جمهوری اسلامی ایران از حقوق مشروع خود طبق این قطعنامه شده است.

 سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود با تاکید بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها اظهار داشت که این موضوع دران. پی.تی  و اساسنامه آژانس کاملا تصریح شده و یکی از وظایف اساسنامه ای آژانس کمک به کشورهای عضو برای استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای است.

  نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل اظهار داشت که وظیفه راستی آزمایی آژانس طبق اساسنامه باید به نحوی انجام بگیرد که تقویت بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای به عنوان حق مسلم کشورهای عضو تحت الشعاع قرار نگیرد.
 وی اضافه کرد که حتی نگرانی‌های عدم اشاعه نیز نباید حق کشورهای عضو در بهره مندی از این حق را محدود کند. در این راستا، هرگونه تلاش برای محدود سازی کاربرد صلح آمیز هسته‌ای مغایر با روح و مفاد ان پی تی است.

تخت روانچی همچنین با اشاره به همکاری نزدیک ایران و آژانس که در بین کل اعضا بیشترین میزان بازرسی را دریافت کرده و حتی در زمان شیوع کرونا این بازرسی ها ادامه داشته است، تاکید کرد که هیچ مساله ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد و این امر در آخرین گزارش مدیرکل آژانس نیز تائید و مشکلی در این باره وجود ندارد. باوجود این، بی طرفی، استقلال و حرفه ای گرایی نباید مخدوش شود.

  وی با اشاره به حملات خرابکارانه اسرائیل به تاسیسات هسته ای و ترور شهید فخری زاده توسط رژیم صهیونیستی که در ادامه اقدامات تروریستی این رژیم در سالهای قبل علیه دانشمندان هسته ای ایران بوده، از سازمان های بین المللی و به ویژه سازمان ملل خواست تا این جنایات را محکوم کنند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اضافه کرد که رژیم صهیونیستی همچنان به عضویت ان پی تی در نیامده و تمایلی هم برای پذیرش این معاهده و پادمانهای آژانس ندارد و آژانس باید بدون جهت گیری و به صورت حرفه ای با این موضوع برخورد کند.