شهرخبر

نقش مقام معظم رهبری در آزادسازی «سوسنگرد»/حکایت نامه‌های شبانه امام خامنه‌ای+ فیلم


نقش مقام معظم رهبری در آزادسازی «سوسنگرد»/حکایت نامه‌های شبانه امام خامنه‌ای+ فیلم

اگر عملیات لغو می‌شد و سوسنگرد نیز سقوط می‌کرد، همه مدافعان به شهادت می‌رسیدند. بلافاصله امام خامنه‌ای این مساله را با حضرت امام (ره) در میان می‌گذارند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، به مناسبت سالروز فتح سوسنگرد، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بخشی از مستند «در لباس سربازی» را که به روایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از آزادسازی سوسنگرد پرداخته است، بازخوانی می‌شود.

دفاع مقدس , امام خامنه‌ای ,

* مقام معظم رهبری در عملیات آزادسازی سوسنگرد چه نقشی داشت؟

حضور میدانی و نقش ارزنده و محوری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این عملیات پیروزمندانه که در آن زمان نماینده وقت امام در شورای عالی دفاع بودند، همراه با شجاعت و شهامت مصطفی چمران زمینه خَلق حماسه شگفت‌آور آزادی سوسنگرد در شرایط بسیار سخت و غیرقابل باور را فراهم کرد و تیر خلاصی به صدام معدوم وارد آورد.

براساس اسناد مکتوب 8 سال دفاع مقدس 26 آبان 1359 عملیات آزادسازی سوسنگرد قرار بود با مشارکت سپاه و تیپ 2 لشکر 92 زرهی خوزستان و نیرو‌های ستاد جنگ‌های نامنظم انجام شود، همه هماهنگی‌ها برای انجام عملیات و نجات مدافعان از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و شهید چمران انجام گرفته و قرار بود فردا صبح نیروی اصلی عملیات که همان تیپ 2 زرهی 92 بود حمله خود را به سوسنگرد آغاز کند، اما حوالی ساعت 12 شب فرمانده لشکر 92 زرهی امیر سرتیپ غلامرضا قاسمی‌نو در تماس تلفنی با ایشان اظهار داشت که فرمانده نیروی زمینی ارتش تیمسار ظهیرنژاد گفته است که تیپ 2 نباید در عملیات شرکت کند و چون احتمال انهدام تیپ وجود دارد به دستور بنی‌صدر باید از شرکت در این عملیات خودداری کند.

با این دستور عملاً عملیات لغو می‌شد و سوسنگرد نیز سقوط می‌کرد و همه مدافعان به شهادت می‌رسیدند. بلافاصله آیت الله خامنه‌ای در تماس تلفنی این مساله را با حضرت امام (ره) در میان می‌گذارند و امام هم فرمودند تیپ 2 باید شرکت کند و نیازی به اجازه بنی‌صدر نیست آیت الله خامنه‌ای هم فوراً نامه‌ای به فرماندهی لشکر2 زرهی می‌نویسند که تیپ باید در عملیات شرکت کند و هرکس از این دستور سرپیچی کند مسئول است، شهید چمران نیز در زیر نامه متنی را اضافه می‌کند با این مضمون که اگر تیپ فردا عمل نکند 500 نفر از مدافعان فردا به شهادت می‌رسند و اگر من زنده باشم با مسئول متخلف برخورد خواهم کرد.

از آن طرف فرماندهی لشکر 92 زرهی اهواز تیپ را در حالت آماده‌باش قرارمی‌دهد و فردا صبح عملیات به فرماندهی شهید چمران و امیر قاسمی‌نو در 26 آبان آغاز می‌شود و با حمایت بالگرد‌های توپدار کبری و آتش پرحجم جنگنده بمب افکن‌های نیروی هوایی محاصره سوسنگرد شکسته می‌شود.

با این پیروزی، اهواز برای همیشه از خطر سقوط نجات یافت، در این عملیات حضور مردم به خصوص مردم عرب منطقه در مقاومت در برابر دشمن چشمگیر بود و آن‌ها همانند مردم خرمشهر و آبادان مانند سدی محکم در مقابل دشمن قرار گرفتند.

انتهای پیام/