شهرخبر
شهرآورد گیلان با وسوسه صدرنشینی

تیمهای فوتبال ملوان و شهرداری آستارا برای شهرآورد گیلان در لیگ سته یک به مصاف هم می‌روند که این دیدار با طعمی متفاوت نسبت به اکثر دربی‌ها برگزار خواهد شد، زیرا برنده این بازی می‌تواند حضور در جمع صدرنشینان را تثبیت کند و یا حتی صدرنشین لیگ شود.

هفته ششم رقابت‌های فوتبال لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور (جام آزادگان) عصر امروز چهارشنبه برگزار می‌شود که تیمهای هم استانی ملوان بندرانزلی و شهرداری آستارا یکی از بازی‌های حساس این هفته را برگزار خواهند کرد.

این مسابقه به میزبانی تیم شهرداری بندرآستارا و به دلیل آماده نبودن ورزشگاه وحدت این شهر، در ورزشگاه سردارجنگل رشت برگزار خواهد شد تا دربی گیلان در لیگ دسته اول کشور نیز همانند سایر بازی‌های خانگی این ۲ تیم در رشت برگزار شود.

البته این دربی تفاوت عمده‌ای را با سایر شهرآوردهای گیلان دارد، زیرا اکثر اوقات ۲ تیمی که رو در روی هم قرار می‌گرفتند، به طور معمول یکی برای صدرنشینی و دیگری برای حضور در میانه جدول و یا فرار از انتهای جدول مبارزه می‌کردند. اما در بازی امروز، هر ۲ تیم ملوان و شهرداری آستارا شانس تداوم حضور در بین تمی‌های صدرجدولی و حتی صدرنشینی را دارند.

به همین دلیل این مسابقه با طعم صدرنشینی برگزار خواهد شد که به طور حتم ، هر ۲ تیم از این میدان فقط پیروزی می‌خواهند تا با تصاحب سه امتیاز بازی دربی، یا حضور خود میان صدرنشینان لیگ را تثبیت کرده و یا صدر جدول را از آن خود کنند.

ملوان به دنبال صدرنشینی لیگ

تیم ملوان که در پنج هفته گذشته توانسته نتایج خوبی را کسب کند، هم اینک وضعیت مناسب‌تری نسبت به دیگر نماینده استان گیلان در جدول رده‌بندی دارد و در رتبه سوم جدول قرار گرفته است.

ملوانان که هفته گذشته موفق به شکست تیم پارس جنوبی جم شده بودند، مترصد پیروزی برابر تیم شهرداری آستارا در دربی گیلان هستند تا با کسب سه امتیاز این بازی، به صدر جدول صعود کنند.

گرچه هم اینک ملوانان در رتبه سوم جدول قرار دارند اما آنان با تیم دوم جدول هم امتیاز هستند و فقط به دلیل تفاضل گل یک پله پایین‌تر از شهرداری همدان قرار دارند و نسبت به تیم صدرجدولی قشقایی شیراز نیز، فقط یک امتیاز اختلاف دارند که با پیروزی در شهرآورد گیلان می‌توانند حتی صدر جدول را تصاحب کنند.

با توجه به اینکه مهمترین بازی هفته ششم رقابت‌های لیگ دسته اول کشور بین تیمهای قشقایی شیراز و شهرداری همدان که در رتبه‌های اول و دوم جدول قرار دارند، برگزار می شود، این بهترین فرصت برای ملوان است تا با برتری در شهرآورد گیلان صدرنشین لیگ شود.

با این وجود به طور حتم کادرفنی ملوان با ترکیبی هجومی در دربی گیلان به میدان خواهد رفت و نتیجه مساوی برای این تیم راضی کننده نخواهد بود زیرا با توجه به فاصله کم امتیاز در بین تیمهای بالای جدول، هر یک از تیمهای صدرنشین با یک لغزش، چند پله در جدول نزول می‌کند.

به همین دلیل طرفداران ملوان انتظار دارند که این تیم با یک ترکیب هجومی در دربی گیلان حضور یابد تا با برتری در این بازی مهم و همچنین کسب پیروزی در بازی بعدی ملوان که یک دیدار خانگی محسوب می شود، این تیم در صدر جدول قرار گیرد.

از سوی دیگر ملوانان در پنج بازی قبلی خود نشان دادند که از خط دفاعی مستحکمی برخوردارند و تاکنون نیز فقط یک بار دروازه آنان گشوه شد و همچنین این تیم از بازیکنان میانی و هجومی باتجربه ای برخوردار است که تاکنون توانستند در پنج بازی قبلی به خوبی فرصت سازی کرده و از این فرصت ها نیز، استفاده لازم را ببرند. 

شهرآورد گیلان با وسوسه صدرنشینی

شهرداری آستارا در سودای تکرار قهرمانی نیم فصل 

اما تیم فوتبال شهرداری بندرآستارا دیگر نماینده استان گیلان در رقابت‌های لیگ دسته اول کشور ، همانند ملوان شرایط خوبی در جدول رده‌بندی دارد. آنان سودای تکرار قهرمانی نیمه نخست رقابت‌های فصل گذشته را نیز در سر دارند.

شهرداری آستارا فصل گذشته و در نخستین حضورش در رقابت‌های لیگ دسته اول کشور و با وجود حضور تیمهای قدرتمند، با ارایه بازی‌های زیبا توانست مقام قهرمانی نیم فصل اول را کسب کند و شگفتی‌ساز فصل گذشته باشد.

گرچه در نیمه دوم رقابت‌های فصل گذشته دچار بحران‌های زیادی شد و با تغییر در کادرفنی و جدایی چند بازیکن تاثیرگذار از یک سو و همچنین به وجود آمدن مشکلات مالی شدید، باعث شد که شهرداری آستارا تا آستانه سقوط پیش رود اما نتایج خوب دور رفت باعث بقای این تیم در لیگ شد.

هم اینک نیز طرفداران شهرداری آستارا انتظار دارند که این تیم همانند فصل گذشته در دور رفت رقابت های لیگ دسته اول حضور یابد و با کسب نتایج قابل قبول، به جمع مدعیان لیگ بپیوندد که در این امر این تیم باید پیروز دربی گیلان شود.

هم اینک شهرداری آستارا در جدول رده بندی فقط یک امتیاز کمتر از ملوان دارد و با برتری برابر این تمی، می تواند بالاتر از ملوان در جدول رده‌بندی و بین صدرنشینان لیگ قرار گیرد که این امر به حساسیت دربی گیلان می افزاید.

با توجه به شرایط جدول، کسب نتیجه مساوی در دربی گیلان برای شهرداری آستارا که در این دیدار میزبان است به هیچ وجه راضی کننده نیست چون این تیم با کسب نتیجه مساوی، به طور حتم جایگاه فعلی خود را در جدول رده‌بندی از دست خواهد داد.

به همین دلیل این تیم با تفکر پیروزی برابر ملوان قرار خواهد گرفت تا با کسب سه امتیاز دربی گیلان، چند پله در جدول رده بندی صعود کند و همچنان شانس قهرمانی دور رفت این مسابقات را همانند فصل گذشته داشته باشد.

با توجه به شرایط موجود، به طور حتم دربی گیلان در فصل جاری از حساسیت بالایی برخوردار است چون هر ۲ تیم برای صدرنشینی می جنگند و برنده این دیدار می تواند به کسب عنوان قهرمانی نیم فصل امیدوارتر باشد.

اما نکته مهم این دیدار که به طور حتم خواسته طرفداران ۲ تیم و فوتبال دوستان گیلانی است، نمایش یک بازی هجومی و تماشاگرپسند از سوی هر ۲ تیم است تا این دیدار جذاب ، پرگل و بدون کوچک ترین حاشیه برگزار شود.

شهرآورد گیلان با وسوسه صدرنشینی

قضاوت دیدار تیمهای ملوان و شهرداری بندرآستارا به شهاب محمدی سپرده شده تا این داور دربی گیلان در لیگ دسته اول را سوت بزند، همچنین اسماعیل احمدی و عباس شیرزادی به عنوان کمک‌داور در بازی تیمهای ملوان و شهرداری بندرآستارا حضور خواهند یافت.

تا پایان هفته پنجم رقابت های فوتبال لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور، ملوان انزلی با کسب ۱۱ امتیاز در مکان سوم جدول رده‌بندی و تیم شهرداری بندرآستارا نیز با کسب ۱۰ امتیاز در رتبه ششم جدول رده‌بندی قرار دارند.

در رقابتهای فوتبال لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور جام آزادگان، ۱۸ تیم به صورت دوره‌ای و رفت و برگشت در یک گروه با هم به رقابت می‌پردازند که تیم های ملوان و شهرداری بندر آستارا نمایندگان گیلان در این لیگ هستند.