شهرخبر

قابل توجه شهروندان قمی/واکسیناسیون را سریع تکمیل کنید

قابل توجه شهروندان قمی/واکسیناسیون را سریع تکمیل کنید

دانشگاه علوم پزشکی قم با صدور پیامی از مردم استان برای مشارکت فعال در کامل کردن سریع‌تر واکسیناسیون کرونا دعوت کرد.

به گزارش بهداشت نیوز، در این پیام آمده است: تمام ارکان کشور در دو  سال گذشته تحت تاثیر بحران شیوع ویروس کرونا، آسیب‌ قابل توجهی را متحمل شد و در این ایام بسیار سخت، جامعه سلامت استان در کنار شما عزیزان در بحرانی‌ترین شب‌ها و روزها که یادآور رشادت‌های دوران دفاع مقدس می‌باشد، توانست با تمام توان در راستای کسب رضایت پروردگار و خدمات‌رسانی به مردم گام بردارد.

در این پیام افزوده شده است: در این راه، پزشکان و پرستاران و کادر بهداشت و درمان لحظه‌ای برای سلامت جامعه درنگ نکرده و تا پای جان در راه خدمت به خلق قدم نهادند که نتیجه آن شهادت جمعی از کادر حوزه  سلامت استان قم بود.

این پیام ادامه یافته است: مردم ولایتمدار و انقلابی قم در تمامی صحنه‌های نهضت امام خمینی(ره) از پیشگامان و تاثیرگذاران تمامی عرصه‌ها بودند و هم‌اکنون که در گام دوم انقلاب هستیم، علم پزشکی در ایران با رشد و تعالی خود توانسته، نه‌تنها در ایران اسلامی بلکه در منطقه و جهان جایگاه شایسته‌ای به دست آورد.

در این پیام تصریح شده است: اینک که وظیفه کاهش اثرات این بیماری مهلک کرونا بر عهده این دلیرمردان و شیرزنان سپرده شده، شایسته است که دلسوزی‌هایشان از سر صدق پنداشته شود و به نظرات غیرعلمی افراد غیرمتخصص توجه ای مبذول نشود.

این پیام حاکی است: هم‌اکنون تنها راه برون‌رفت از این شرایط خاص، واکسیناسیون کامل و حداکثری است تا دیگر شاهد موج‌های بزرگ و همه‌گیری بیماری و از دست رفتن عزیزانمان و تعطیلی‌ها نباشم زیرا امروز بیش از هر زمان دیگری کشور به فعال بودن چرخه اقتصاد و آموزش نیاز دارد.

در پایان این پیام دانشگاه علوم پزشکی قم از مردمی که همواره در صحنه‌های تلاش و ایثارگری برای تداوم عزت این انقلاب، در صف مقدم حضور داشته و دارند، دعوت کرده: همچون گذشته با تاسی از گفتار و عمل مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید و نیز اطبا و مراجع علمی با انجام مسوولیت فردی و اجتماعی خود  در کامل کردن واکسیناسیون ضمن کمک به سربلندی میهن اسلامی یاری‏گر کادر بهداشت و درمان در این مبارزه باشند.

وضعیت کرونایی قم که از ۲۳ تیرماه امسال در وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا قرار گرفته بود، بر اساس رنگ‌بندی اپلیکیشن ماسک، از بیستم شهریورماه جاری وارد مناطق پرخطر و نارنجی کرونایی شد و از  ۳۰ مهرماه به رنگ زرد درآمد.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید ۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده‌ است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند به‌منظور تعیین زمان‌بندی و نوبت‌دهی «تزریق واکسن بیماری کووید۱۹» برای گروه‌های سنی اعلام شده و نیز ثبت‌نام «کارت واکسن دیجیتال»، به «سامانه ثبت‌نام واکسیناسیون کرونا» به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir مراجعه کنند.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مراکز جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ‌آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.