شهرخبر

هادی العامری:

بعید نیست تل آویو در تقلب در انتخابات عراق نقش داشته باشد

بعید نیست تل آویو در تقلب در انتخابات عراق نقش داشته باشد

رهبر ائتلاف «فتح» عراق امروز شنبه در سخنانی گفت: بعید نیست رژیم صهیونیستی در تقلب در انتخابات پارلمانی عراق نقش داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الاتجاه، «هادی العامری» رهبر ائتلاف «فتح» عراق امروز شنبه سخنانی را در خصوص انتخابات پارلمانی این کشور و نحوه برگزاری آن توسط کمیساریای عالی انتخابات، مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، رهبر ائتلاف فتح عراق در این زمینه گفت: ما بعید نمی دانیم که رژیم صهیونیستی در تقلب در انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق نقش داشته باشد. سردرگمی ایجاد شده در فرایند اخذ رأی در جریان برگزاری انتخابات نشان داد که کمیساریای عالی انتخابات توانایی لازم برای برگزاری یک انتخابات شفاف را نداشته است.

چندی پیش «قصی الشبکی» عضو ائتلاف فتح عراق در جدیدترین مواضع خود بار دیگر بر لزوم بازشماری دستی آرا انتخابات پارلمانی این کشور در تمامی استان‌ها تأکید کرد. این عضو ائتلاف فتح عراق در همین ارتباط تصریح کرد: در صورتی که بازشماری دستی آرا انتخابات پارلمانی زودهنگام محقق نشود، ما نیز در تشکیل دولت آتی شرکت نخواهیم کرد.

اخیراً «خالد السرای» عضو ائتلاف دولت قانون عراق نیز گفته است: بازشماری دستی آرا وجود تخلف در انتخابات مذکور را تأیید می‌کند. این عضو ائتلاف دولت قانون در ادامه افزود: نتایج انتخابات پارلمانی به کمیته قضائی ارجاع داده شده است و این کمیته طی ۱۰ روز آینده ضمن بررسی همه ابعاد و زوایا، نظر نهایی خود را اعلام می‌کند.

پیشتر جناح‌های معترض به نتایج انتخابات در جلسه‌ای که در منزل «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون تشکیل دادند، بار دیگر خواستار شمارش دستی آرا شدند. سران احزاب و ائتلاف‌های دولت قانون، النصر، جریان حکمت ملی و سایر جناح‌های عضو اتاق هماهنگی احزاب شیعی در کنار ائتلاف عزم به ریاست «خمیس الخنجر» و اتحادیه ملی کردستان به نتایج انتخابات معترض و خواستار شمارش آرا به صورت دستی هستند.

با این حال، کمیساریای عالی انتخابات عراق تنها با بازشماری آرا نیمی از استان‌های این کشور موافقت کرده است. ائتلاف دولت قانون چندی پیش اعلام کرده بود که نتایج انتخابات پارلمانی را حقیقی نمی‌داند.