‌تنگی نفس بعد از عمل قلب ، حتی در بیماران کم خطر ، پس از جراحی قلب شایع است. هدف از این مطالعه بررسی علل تنگی نفس بعد از عمل قلب در این گروه بیماران است.

به گزارش علاج نیوز، در واقع علل مختلفی برای مشکلات تنفسی پس از عمل قلب وجود دارد. تنگی نفس بعد از جراحی بای پس عروق کرونر (CABG) بسیار شایع است.

دکتر مایکل فیوکو، رئیس جراحی قلب باز در اتحادیه بیمارستان مموریال در مریلند، یکی از ۵۰ کشور برتر بیمارستان‌های قلب می‌گوید: علل اولیه شامل آتلکتازی است (ریزش کیسه‌های هوای کوچک در ریه‌ها) و مایع داخل یا اطراف ریه است.
دکتر فیوکو ادامه می دهد: هر بیمار این مشکلات را تا حدی بعد از جراحی عمل قلب دارد. آتلکتازی به دلیل درد محل بُرش رخ می‌دهد.
این با پیاده‌روی، تمرینات تنفسی و سرفه عمیق بهبود می‌یابد.

ابزار کوچکی به نام اسپیرومتر فقط به بیماران بای پس عروق کرونر داده نمی‌شود. بلکه به هر کسی که نیاز به استراحت پس از هر نوع جراحی دارد داده می‌شود.


برای تشویق انبساط ریه که به جلوگیری از مشکلات تنفسی و ذات الریه کمک خواهد کرد، بیمار دهانش را روی دهانی اسپیرومتر قرار می‌دهد و به آرامی استنشاق می‌کند، در حالی که دستگاه را تماشا می‌کند یک مقدار عددی از مقدار هوای استنشاقی را ثبت کنید.
برای بیماران بای پس عروق کرونر بسیار مهم است که به تنفس خود کمک کرده و از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کنند. یک درمانگر تنفسی نیز بیمار CABG را ملاقات خواهد کرد. اما با وجود این اقدامات، بیمار عمل بای پس کرونر ممکن است هنوز (و معمولاً) مشکل تنفسی را تجربه کند.


پس در مورد تجمع مایع در ریه‌ها پس از جراحی بای پس عروق کرونر چه کاری می‌توان انجام داد؟


عمل جراحی بای پس با دیورتیک‌ها (قرص مایع).

آنها خروجی ادرار را افزایش می‌دهند و مایع ریه‌ها را تخلیه می‌کنند.اگر بیمار، به دنبال جراحی بای پس عروق کرونر، نارسایی کلیه داشت چی؟یک بیمار، نارسایی کلیوی “خفیف” داشت، از این رو، دوره ای وجود داشت که او نمی‌توانست دیورتیک دریافت کند،
زیرا اثر آنها (ازدیاد ادرار) باعث فشار بر روی کلیه‌ها می‌شُد. راه حل او محدودیت مایع بود. تا سطح کراتینین او قابل قبول شود. با گذشت زمان تشکیل مایع در ریه‌های او ناپدید شده و ریه‌های او در نهایت به حالت عادی برگشت.


یک بیمار بای پس عروق کرونر، ممکن است آنقدر مایع در ریه‌هایش تجمع کند که تنفس برایش سخت شود. دکتر فیوکو می‌گوید، بنابراین مایع زیادی در اطراف ریه انباشته می‌شود که باید با یک کاتتر تخلیه شود. در واقع جراح بیمار، این را به عنوان طرحی برای زمانی که تنگی نفس ادامه پیدا کرد مطرح کرد که یک اسکن CAT از آنجایی که مایع وجود دارد انجام شود.


دکتر فیوکو می‌گوید: به ندرت، تجمع مایعات در اطراف قلب می‌تواند باعث تنگی نفس شود.

حتی آمبولی ریوی یا لخته شدن خون در ریه که با داروهای رقیق کننده خون درمان می‌شود نادرتر است.

در نهایت، یک علت احتمالی برای مشکل تنگی نفس بعد از جراحی عمل قلب به خصوص زمانی که موارد قبلی ذکر شده رفع شوند، اضطراب آشکار است.


مترجم: آیدا نوروزی