شهرخبر

کشف «چشم طلا» الهه عشق و موسیقی مصر باستان +تصاویر

باستان شناسان موفق به کشف آثار تاریخی باشکوهی از الهه «حاثور» خدای عشق و موسیقی فراعنه شدند.

جهان

به گزارش تازه نیوز، الهه یا ایزد بانوی حاثور مصر نشانه خدای عشق، زیبایی، موسیقی و لذت است که که به مردگان برای ورود به حیات جدید در دنیای دیگر خوش‌آمد می گوید. او به زنان هنگام زایمان فرزندانشان کمک می کند.

الهه حاثور

پرستشگاه باستانی او در شهر “دندره ” در جنوب “ابیدوس ” در دره خدایان قرار دارد.
گزارش های موجود نشان میدهد که باستان شناسان در تپه فراعنه آثار جالبی از این خدای باروری را یافته اند که در آن میان ستون هایی از سنگ آهک و چشم طلای حاثور نیز دیده می شود.
“مصطفی وزیری ” از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصر در این باره گفت: این یکی از اکتشافات مهم است که تا کنون از الهه “حاثور” بدست آمده در این مقبره وسایلی مرتبط با مراسم مذهبی آن زمان نیز دیده می شود.
وی افزود: ما کتیبه هایی یافته ایم که متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش پادشاهان مصر باستان است. با ارزش ترین اثر بدست آمده “چشم طلایی “خدای خورشید است که نمادی برای انتقام از دشمنان  و طلسمی برای محافظت و سلامتی صاحبش به شمار می رود.

کشف الهه حاثور
“کارولین ریکاردلی ” از موزه متروپولیتن نیز در این باره گفت: بخورها ، سفال های یافت شده با لعاب های جادویی از تابش نور خورشید به منزله قدرت تولد تزئین شده است. ماده مصنوعی که لعاب دیده می شود  در گذشته های دور به مصریان اجازه می داد تا طیف وسیعی از اشیاء را با لعاب آبی براق و نور خورشید درخشان پوشش دهند.

منبع: ایران

بیشتر بخوانید: