شهرخبر

پیشرفته‌ترین سامانه دفاع هوایی روسیه معرفی شد

پیشرفته‌ترین سامانه دفاع هوایی روسیه معرفی شد

وزارت دفاع روسیه خبر داد که سامانه جدید دفاع هوایی این کشور با نام S-۵۵۰ در روسیه ایجاد شده است.

به گزارش مشرق، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در دیداری که بین روزهای اول تا سوم نوامبر در شهر سوچی برگزار شد، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه تاکید ویژه‌ای بر اهمیت توسعه پیشرفته سامانه‌های دفاع موشکی و دفاع هوایی کرده و درباره انتقال سامانه‌های اس-۳۵۰، اس-۵۰۰ و اس-۵۵۰ به نیروهای مسلح این کشور تاکید کرده است.

وزارت دفاع روسیه هیچگونه جزئیات بیشتری درباره این سامانه جدید ارائه نکرده است.

این در حالی است که تنش‌ها میان روسیه و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) طی ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است.

از سوی دیگر روسیه بارها نسبت به استقرار ناوهای جنگی کشورهای غیر همسایه در دریای سیاه ابراز نگرانی کرده اما ناوهای جنگی آمریکا طی ماه‌های اخیر اقدام به حضور در دریای سیاه کرده‌اند.

استقرار نیروی دریایی ایالات متحده در بحبوحه تشدید تنش‌ها بین مسکو و ناتو بر سر اوکراین صورت گرفته است. ورود غیر قانونی ناوشکن انگلیسی به آب‌های منطقه‌ای روسیه نزدیک سواحل شبه جزیره کریمه که شلیک هشدار روسیه را به دنبال داشت باعث تشدید تنشها در این منطقه شده بود. انگلیس و آمریکا مخالف الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه هستند و این اقدام را غیر قانونی می‌دانند و به همراه دیگر کشورهای اروپایی از اوکراین حمایت می‌کنند. این درحالیست که روسیه مخالف این امر است و شبه جزیره کریمه را جزو اراضی خود می‌داند.

ناوگان ششم آمریکا یکی از هفت ناوگان فعال در  نیروی دریایی ایالات متحده است. برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر که عملیات دریایی آنها معمولاً محدود به مناطق نزدیک به سواحل خود است، ایالات متحده ناوگان خود را در سراسر جهان مستقر می‌کند. ناوگان ششم آمریکا در ناپل ایتالیا مستقر و حوزه ماموریت آن اروپا و آفریقاست.

منبع: فارس