واکنش آسوشیتدپرس به راهپیمایی 13 آبان در ایران

خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» در بازتاب مراسم اجتماعی میدانی به مناسبت یوم‌الله ۱۳ آبان نوشت که هزاران تن از ایرانیان امروز (پنجشنبه) در سالروز تسخیرسفارت ایالات متحده در ۱۹۷۹، به خیابان‌های تهران آمدند و شعار « مرگ بر آمریکا » و «مرگ بر اسرائیل» سردادند و پرچم‌های آمریکا و اسرائیل را به آتش کشیدند.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود نوشت در حالیکه سال گذشته، مراسم راهپیمایی ۱۳ آبان به دلیل همه‌گیری کرونا لغو شد اما بنا بر گزارش شبکه تلویزیون ایران، ۸۰۰ شهر سراسر ایران امروز (پنجشنبه) شاهد برگزاری راهپیمایی‌های روز آبان بود.

در بخش‌هایی از این گزارش به سخنرانی سرلشکر «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم یوم الله ۱۳ آبان روز ملی استکبارستیزی که در مقابل لانه جاسوسی آمریکا برگزار شد، اشاره کرد و این جمله را از وی نقل کرد که «فرزندان این ملت در مقابل هر قدرتی که بخواهد به منافع آن‌ها آسیبی بزند، جوانمردانه، مومنانه و شجاعانه با صلابت می‌ایستد».

آسوشیتدپرس همچنین در این گزارش به ماجرای تحقیر قدرت دریایی آمریکا در دریای عمان نیز اشاره کرد.

آسوشیتدپرس در این بخش از گزارش خود نوشت که روز چهارشنبه، در آستانه چهل و دومین سالگرد تسخیر لانه جاسوسی، مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که یک نفتکش با پرچم ویتنام در خلیج عمان توسط جمهوری اسلامی توقیف شده و هم‌اکنون در بندر عباس است.

از طرف دیگر، رسانه‌های داخلی گزارش کردند که آمریکا در یک دزدی دریایی، یک نفتکش را که حامل نفت صادراتی ایران بود در آب های دریای عمان مصادره کرد و با انتقال محموله نفت آن به یک نفتکش دیگر آن را به سوی مقصدی نامعلوم هدایت کرد.

همزمان دلاورمردان نیروی دریایی سپاه با اجرای عملیات هلی برن بر روی عرشه نفتکش آن را به تصرف خود درآوردند و آن را به سوی آب های سرزمینی ایران هدایت کردند.

در ادامه نیروهای تروریست آمریکایی با استفاده از چندین فروند بالگرد و ناو جنگی به تعقیب نفتکش پرداختند اما با ورود قاطعانه و مقتدرانه نیروهای جان برکف سپاه ناکام ماندند.

تروریست های آمریکایی مجددا با استعداد بسیار و با استفاده از چند ناو جنگی بیشتر تلاش کردند مسیر حرکت نفتکش را سد کنند که باز هم موفق نشدند. این نفتکش هم اکنون در آب های سرزمینی کشور عزیزمان ایران است.

واکنش آسوشیتدپرس به راهپیمایی 13 آبان در ایران

آسوشیتدپرس سپس به بخشی از سخنان سرلشکر سلامی نیز درباره این خبر اشاره کرد که تصریح کرده بود: « آمریکایی‌ها در صحنه‌ای از تروریست‌ها حمایت می‌کند و در صحنه‌ای از سارقان بین‌المللی نفت. آن‌ها آمده بودند نفت ما به سرقت ببرند و ما بر اساس سناریویی دقیق تشخیص دادیم که اگر این کشتی را تصرف کنیم، آمریکایی‌ها مداخله خواهند کرد و این پیش‌بینی وجود داشت. ما در دفاع از سرزمین خود جدی هستیم».

خبرگزاری آسوشیتدپرس در توصیف راهپیمایی‌های امروز در تهران و دیگر شهرهای ایران گزارش کرد که مردم ایران با تکان دادن پرچم‌ها و بالا بردن تصاویر سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده قدرتمندی که اوایل ژانویه ۲۰۲۰ در حمله پهپادی آمریکا در بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا به شهادت رسید، در خیابان‌ها راهپیمایی می‌کردند.

طبق این گزارش، مردم ایران همچنین پرچم بزرگ آمریکا که در خیابان‌ها بر روی زمین افتاده بود را لگدمال کردند.