شهرخبر

بایدن رویکرد مثبتی درباره جنگنده‌های اف-۱۶ از خود نشان داد

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت، به همتای آمریکایی در دیدار امروز، یکشنبه گفته است، ترکیه از حمایت آمریکا از یگان‌های مدافع خلق کرد در سوریه خرسند نیست.

بایدن رویکرد مثبتی درباره جنگنده‌های اف-۱۶ از خود نشان داد

 رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اظهار کرد: حمایت آمریکا از کردهای مسلح سوریه به این شکل نمی‌تواند ادامه یابد.

او خاطرنشان کرد: تروریست‌ها در سوریه همچنان از آمریکا سلاح می‌گیرند و این مساله باعث تاسف است.

او افزود: سازمان‌های کنترل کننده سیستم مالی جهانی نباید ابزاری برای دستکاری‌های سیاسی باشند که هیچ توجیه اقتصادی منطقی ندارد.

اردوغان اظهار کرد: در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا، تاسف خود از حمایت واشنگتن از گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د در سوریه را ابراز کردیم.

او افزود: درباره حمایت تسلیحاتی آمریکا از گروه‌های تروریستی معتقد هستم این روند بدین شکل ادامه نخواهد یافت.

اردوغان ادامه داد: ادامه ناسیونالیسم واکسن با روش‌های مختلف و مورد تبعیض قرار دادن واکسن‌های شناخته شده توسط سازمان بهداشت جهانی در عرصه بین‌المللی غیرقابل قبول است.

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: کشورهایی که محیط ریست را بیشتر آلوده می‌کنند، برای مبارزه با مهاجرت غیرقانونی نسبت به مقابله با تغییرات اقلیمی هزینه‌ای دو برابری احتصاص می‌دهند. این مایه شرمساری است.

اردوغان همچنین گفت: با بایدن در خصوص اف-۱۶ دیدار مثبتی داشتیم. بایدن رویکرد مثبتی از جانب خود در خصوص خرید جنگنده‌های اف-۱۶ نشان داد. موضوع نوسازی جنگنده‌های اف-۱۶ موجود یا تحویل جنگنده‌های اف-۱۶ جدید مورد بحث قرار گرفت، وزرای دفاع دو کشور این روند را پیگیری می‌کنند.

پیشتر در بیانیه کاخ سفید آمده بود، دو رئیس‌جمهوری روند سیاسی در سوریه و ارسال کمک‌های انسانی به افغان‌های نیازمند، وضعیت لیبی، مدیترانه شرقی و تلاش‌های دیپلماتیک در جنوب قفقاز را بررسی کردند.

طبق بیانیه کاخ سفید، بایدن بار دیگر بر شراکت دفاعی، اهمیت ترکیه به عنوان هم‌پیمان ناتو تاکید و به نگرانی‌های آمریکا در خصوص دستیابی ترکیه به سامانه‌های موشکی اس- ۴۰۰ اشاره کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین بر اهمیت موسسات دموکرات قوی، احترام به حقوق بشر، حاکمیت قانون به منظور صلح و شکوفایی تاکید کرد.

 

منبع: ايسنا