شهرخبر

خنثی سازی حمله انتحاری به کرکوک/ تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی میان اربیل و دهوک


خنثی سازی حمله انتحاری به کرکوک/ تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی میان اربیل و دهوک

منابع عراقی به خنثی سازی حمله انتحاری به کرکوک، تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی میان اربیل و دهوک و آخرین تحولات دیالی پس از جنایت هولناک داعش اشاره کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، یک منبع امنیتی عراقی امروز چهارشنبه از دفع حمله انتحاری داعش به کرکوک خبر داد.

این منبع اعلام کرد: نیروهای تیپ 16 حشد شعبی دو انتحاری را پس از تعقیب آنها در خیابان اصلی در ناحیه «تازه» در جنوب کرکوک دستگیر کردند. این دو قصد اقدام تروریستی در جنوب کرکوک را داشتند.

تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی میان اربیل و دهوک

یک منبع امنیتی عراقی امروز چهارشنبه از تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی در مناطق واقع میان اربیل و دهوک طی دو روز گذشته خبر داد و اعلام کرد: نیروهایی از پایگاه «الحریر» به سمت مناطق مرزی عراق با سوریه از سمت اقلیم حرکت کرده است.

این منبع تصریح کرد: بالگردها و پهپادهای آمریکایی قبل از تحرک نظامیان آمریکایی اقدام به شناسایی منطقه کرده‌اند.

منبع مذکور تاکید کرد: ما علل این تحرک و اهداف آنرا نمی دانیم.

علل حمله به دیالی

«امیر عبدالمنعم» کارشناس امور امنیتی عراقی به علل افزایش حملات به دیالی پرداخت.

وی به المعلومه گفت: مجموعه عواملی سبب شده است که دیالی در کانون تروریست داعشی باشد. موانع طبیعی و باغات و پوشش گیاهی یکی از عواملی است که تروریست‌ها از آن در دیالی استفاده می‌کنند.

عبد المنعم افزود: داعش در مناطق دورافتاده مکان خوبی یافته است. از تپه‌ها و کوه‌ها به عنوان مناطقی امن برای خود ایجاد کرده است که در آن پنهان می‌شود.

این کارشناس بیان کرد: فضای سبز انبوه در دیالی و انبوه درختان در داخل بوستان‌ها یکی از عواملی است که به تروریست‌ها کمک می‌کند که از چشم نیروهای امنیتی دور بمانند.

وی افزود: بعید نیست که طرفهایی در داخل مناطق و روستاهای مسکونی با داعش همدست باشند و کار را برای آنها آسان کنند و سلاح و مواد منفجره آنها را تامین کنند.

ورود هادی العامری به دیالی

«هادی العامری» رئیس ائتلاف فتح عراق به دنبال جنایت جدید داعش در استان دیالی وارد منطقه‌ای شد که جنایت در آن رخ داد.

یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که هئیتی به ریاست هادی العامری به همراه «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی، رئیس ستاد ارتش و معاون فرمانده عملیات مشترک صبح امروز به روستای الرشاد پس از هدف قرار گرفتن آن در شب گذشته، وارد شدند.

العامری علاوه بر شرکت در مراسم بزرگداشت شهیدان، نشستی با فرماندهان امنیتی که از بغداد به دیالی وارد شده‌اند، خواهد داشت.

همزمان «محمد التمیمی» از فرماندهان حشد شعبی عراق از ورود هیئت امنیتی عالی رتبه هم به المقدادیه در شمال شرق دیالی خبر داد.

وی افزود: هیئت عالی رتبه امنیتی اندکی قبل وارد مقدادیه برای تحقیق درباره کشتار الرشاد و زوایای آنچه رخ داده، شد.

التمیمی از آماده همه نیروها در المقدادیه و حومه آن در اطراف روستاهای الرشاد و روستاهای نزدیک به آن هم به منظور جلوگیری از هر رخدادی که بر اوضاع امنیتی آن اثر بگذارد، خبر داد و اعلام کردند که عملیات جستجو برخی اهداف برای تعقیب تروریست‌ها شروع شده است.

کشته شدن 11 تروریست در دیالی

صابرین نیوز از کشته شدن 11 تروریست در اطراف روستای «نهر الامام» و سوزاندن سه خودرو داعشی خبر داد.

بر اساس این گزارش، عشیره بنی تمیم ، خود وارد عمل شده و روستاهای داعشی را به آتش کشیدند. نیروهای مبارزه با تروریسم ناتوان هستند و نمی‌توانند کاری انجام دهند.

این منبع همچنین از اعمال محدودیت آمد و شد در روستای «الرشاد» در استان دیالی خبر داد.

یکی از بزرگان عشیره «بنی تمیم» گفت: ما فرزندانمان را به خاک نمی سپاریم مگر اینکه بوستان‌های داعشی که حملات تروریستی از آن انجام شده است را بسوزانیم و نابود کنیم.

این منبع از حمله عشایر بنی تمیم از سه محور به روستای داعشی که کمین شب گذشته در آن صورت گرفته خبر داد و از برخاستن دود از این روستا خبرداد.

همچنین این منبع در این باره گفت: طرفی که جنایت دیالی و ساکنان شعیه بنی تمیم را رقم زد از روستای« الامام» هستند که تحت پوشش پارلمانی و سیاسی هستند.

این منابع گفتند: خواسته مردمی ورود حشد شعبی و به دست گرفتن کنترل اوضاع به جای نیروهای ارتش و پلیس و بازگذاشتن دست نیروهای حشد شعبی است.

از سوی دیگر «عباس العرداوی» از رهبران جنبش حقوق عراق با اشاره به هویت قاتلان کشتار الرشاد گفت: آنانی بنی تمیم را کشتند که افسران لایق را کنار گذاشتند و مناصب را فروختند، بیش از 500 محکوم را با عفو و بیش از 500 تروریست را تحت عنوان محاکمه مجدد آزاد کردند.

انتهای پیام/