شهرخبر

برنامه وزارت علوم برای حمایت از پایان نامه های کاربردی


برنامه وزارت علوم برای حمایت از پایان نامه های کاربردی

وزیر علوم گفت: قصد داریم از طریق سازمان سنجش کشور دانشجویان ارشد و دکتری با رساله‌های کاربردی جذب کنیم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم در مراسم تودیع و معارفه رئیس سابق و سرپرست جدید دانشگاه علم و صنعت طی سخنانی اظهار داشت: قبل از انقلاب 150 هزار دانشجو در کشور وجود داشت که در حال حاضر این تعداد به بیش از سه میلیون دانشجو می‌رسد.تعداد سندهای علمی کشور نیز از 500 به 70 هزار سند علمی می‌رسد که اینها جهاد علمی است.

وی با اشاره به رتبه اول ایران در منطقه در حوزه علم و فناوری افزود: تاریخچه علمی به ما نشان می‌دهد دهه اول دهه آموزش بود، دهه دوم دهه توجه به دوره‌های دکتری و تولید علم، دهه سوم بحث استنادسازی اساسی و پذیرش علمی، دهه چهارم بحث ترویج علم و تولید ثروت از دانش شکل گرفت و در دهه پنجم بحث ما این است که نه تنها از علم، ثروت تولید کنیم، بلکه از طریق علم دانایی، توانایی و ثروت ایجاد شود.

وزیر علوم با اشاره به اینکه در حال حاضر مردم انتظارشان از دانشگاه‌ها بیشتر شده و دیگر نمی‌پذیرند که نقش دانشگاه پررنگ‌تر از گذشته نباشد، ادامه داد: این امر نیاز به اکوسیستم جدید دارد. دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری اکوسیستم‌هایی هستند که قرار است از علم، ثروت، اشتغال و رونق و توانایی تولید کنند. در این راستا باید عامل‌های مختلف و اکوسیستم‌هایی شناسایی شود و نقش آنها احصاء شود.

زلفی‌گل با بیان این‌که ما تلاش می‌کنیم سیستم جدیدی ایجاد کنیم که براساس آن حرکت دانشگاه‌ها و تحقیقات در راستای نیازهای جامعه و مردم باشد، گفت: باید در این راستا دو کار انجام دهیم. اولا تحقق مرجعیت علمی و دوم حرکت در راستای رفع نیازهای جامعه.

وی خاطرنشان کرد: در راستای تحقق مرجعیت علمی تاکنون اقدامات خوبی انجام شده که باید ارتقاء یابد.  در مجلس شورای اسلامی نظام جامع پیشنهادات را مطرح کردم که گزارش آن به زودی منتشر می‌شود. در این نظام نیازهای کشور در موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) نمایه می‌شود. در این راستا پایان‌نامه‌هایی برای ما مهم است که در راستای نیازهای تعریف شده تایید شود.

وزیر علوم تصریح کرد: قصد داریم از طریق سازمان سنجش کشور دانشجویان ارشد و دکتری با رساله‌های کاربردی جذب کنیم. از این‌رو برای اساتید و دانشجویانی که پایان‌نامه‌های کاربردی می‌نویسند، امتیاز ویژه در نظر می‌گیریم.

وی گفت: ریاست جمهوری تاسیس صندوق علم و تحقیقات را ابلاغ کرده‌اند و از سال آتی بودجه‌ای برای این صندوق در نظر خواهیم گرفت و تلاش می‌کنیم به جای آنکه اساتید به سمت صنعت بروند، صنایع به سمت دانشگاه‌ها بروند و صنایع بدانند که در این صندوق نقش مهمی دارند و می‌توانند مسائل خود را به دانشگاه‌ها منتقل کنند.

زلفی گل در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برخی از اساتید صاحب نام ما نسبت به دوره کارشناسی توجه کمتری دارند و بیشتر توجه خود را به مقاطع تحصیلات تکمیلی معطوف می‌کنند. در صورتی که ما باید دوره کارشناسی را جدی بگیریم و بهترین اساتید را برای تدریس علوم پایه قرار دهیم.در کنار کار تحقیقاتی، آموزش فراموش نشود، اگر دانشجو خوب آموزش نبیند، فناور خوبی هم نخواهد شد.

انتهای پیام/