شهرخبر

چین با وجود بحران انرژی بعید است اجازه واردات زغال سنگ از استرالیا را بدهد


چین با وجود بحران انرژی بعید است اجازه واردات زغال سنگ از استرالیا را بدهد

کارشناسان بر این باورند که علیرغم نیاز مبرم چین به افزایش عرضه انرژی در بحبوحه بحران برق، بعید است که کمبود زغال سنگ در این کشور پکن را مجبور به لغو ممنوعیت واردات این محصول از استرالیا کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتوی، کارشناسان بر این باورند که علیرغم نیاز مبرم چین به افزایش عرضه انرژی در بحبوحه بحران برق، بعید است که کمبود زغال سنگ در این کشور پکن را مجبور به لغو ممنوعیت واردات این محصول از استرالیا کند.

گزارشات حاکی است که اوایل ماه جاری میلادی، دولت چین مقادیر ناچیزی از زغال سنگ استرالیا را در بنادر این کشور که به دلیل ممنوعیت واردات غیررسمی تقریباً از یک سال گذشته در گمرگ این کشور توقیف شده بود را ترخیص کرد.

تحلیلگر معدن و کالاهای انرژی در بانک مشترک المنافع استرالیا، در این باره گفت: گزارش‌ها مبنی بر اینکه مقادیر کمی از زغال‌سنگ استرالیا مجاز به ترخیص از گمرک چین بوده است، این گمانه‌زنی را افزایش داده است که مقامات چینی به دنبال کاهش ممنوعیت واردات زغال سنگ استرالیا هستند.

با این حال، این کارشناس معتقد است که مقامات چین محدودیت واردات زغال سنگ استرالیا را در زمستان امسال کاهش نخواهند داد.

سال گذشته، چین خرید زغال سنگ از تولیدکنندگان استرالیایی را به دلیل تنش های تجاری ناشی از حمایت کانبرا از تحقیقات بین المللی تحت حمایت ایالات متحده در مورد نقش چین در شیوع جهانی کرونا متوقف کرد.

پیش از این، استرالیا یک تامین کننده اصلی زغال سنگ به چین بود و تقریباً 38 درصد از واردات زغال سنگ حرارتی چین را به خود اختصاص می داد. محدودیت های تجاری پکن به سایر محصولت وارداتی از استرالیا نیز گسترش یافته است.

روری سیمینگتون، تحلیلگر ارشد شرکت وود مکنزی، نیز به رسانه ها گفت که هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه چین به شرکت ها اجازه خرید محموله های جدید زغال سنگ استرالیا را بدهد، وجود ندارد.

انتهای پیام/