شهرخبر

پیش بازی لیورپول – منچستریونایتد ؛ ۱۰ قاب دراماتیک از دربی بریتانیا + آمار و تصاویر

مروری بر 10 دیدار به یاد ماندنی لیورپول و منچستریونایتد در طول تاریخ

لیورپول و منچستریونایتد

دیدار لیورپول و منچستریونایتد که از آن به عنوان دربی بریتانیا نام برده می شود، همواره مملو از نمایش های خاص از سوی هر دو تیم بوده است که این دیدار را به یکی از بزرگترین نبردهای باشگاهی فوتبال جهان تبدیل کرده است.

خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام :

امروز در فوتبال انگلیس یک سوپر ساندی ( SUPER SUNDAY ) است. روزی که در قلب آن دربی بزرگ منطقه شمال غرب این کشور برگزار می شود. دربی که نه به خاطر فوتبال، بلکه به خاطر رقابت اقتصادی به دربی تبدیل شده است.

اولدترافورد، تئاتر رویاها بار دیگر پذیرای بندرنشینان لیورپول است. امروز اولدترافورد دوباره پس از ۱۳ فصل، کریستیانو رونالدو را در این دربی در اختیار دارد و رقیب را برای نبرد فرا می خواند. دویست و هفتمین تقابل منچستریونایتد و لیورپول در خانه شیاطین سرخ. رهاوردی که ماحصل آن تاکنون ۸۱ پیروزی برای قرمزهای شهر منچستر، ۶۸ پیروزی برای قرمزهای بندر لیورپول و ۵۸ تساوی بوده است. دیداری که رایان گیگز در آن رکورددار تعداد حضور ( ۴۸ ) و جورج وال، سندی ترنبال و استیون جرارد در آن رکورددار تعداد گلزنی ( ۹ ) هستند. دو غول منطقه بریتانیا که روی هم ۱۳۰ جام مختلف را فتح کرده اند، دیداری را برگزار می کنند که اگر عظمتش بیشتر از ال کلاسیکوی اسپانیا، دربی ایتالیانوی ایتالیا، درکلاسیکر آلمان و لو کلاسیک فرانسه نباشد، بی شک کمتر هم نیست. از این رو، به بهانه نبرد دوباره این دو غول پرطرفدار، این دو رقیب سنتی و این دو دشمن دیرینه، شما را دعوت می کنیم به تماشای ۱۰ سکانس تاریخی و فراموش نشدنی دو تیم به روایت متن و تصویر.

۱. منچستریونایتد ۲ – ۱ لیورپول ( ۱۹۷۷ )

اولین جدال دراماتیک دو تیم در فینال جام حذفی سال ۱۹۷۷ شکل گرفت. استادیوم مملو از جمعیت ومبلی شاهد این نبرد کلاسیک بود. تمام حوادث بازی را می توان در ۴ دقیقه خلاصه کرد. ابتدا گل دقیقه ۵۱ پیرسون، یونایتدها را پیش انداخت. دیری نپایید که دو دقیقه بعد کیس بازی را به تساوی کشاند.

لیورپول و منچستریونایتد

اما شیاطین سرخ دست بردار نبودند و با گل دقیقه ۵۵ گرینهوف دوباره برتری خود را پس گرفتند. برتری که تا پایان حفظ شد تا رقیب دیرینه لیورپول مانع فتح سه گانه لک لک ها در آن فصل شود. هرچند لیورپول چهار روز بعد فاتح اروپا شد اما برای کسب سه گانه تاریخی دیگر دیر شده بود.

لیورپول و منچستریونایتد

۲. لیورپول ۳ – ۳ منچستریونایتد ( ۱۹۹۴ )

بدون تردید دراماتیک ترین کامبک تقابل های این دو تیم. ۴ ژانویه ۱۹۹۴ آنفیلد شاهد یکی از بزرگترین کامبک های تاریخ لیورپول بود. ۳ گل استیو بروس، رایان گیگز و دنیس اروین در نیمه نخست که لیورپول را تا مرز سکته بردند، با دبل نایجل کلو و تک گل نیل رودوک پاسخ داده شدند. لیورپول توانست تیمی را متوقف کند که در ۲۱ بازی اخیرش شکست ناپذیر بود و ۲۱ امتیاز هم بیشتر از لک لک ها در جدول رده بندی داشت.

لیورپول و منچستریونایتد

۳. منچستریونایتد ۲ – ۲ لیورپول ( ۱۹۹۵ )

عصر یکشنبه اول اکتبر ۱۹۹۵ بود که با سوت دیوید الری نبری دو تیم پرطرفدار شمال غرب انگلیس در اولدترافورد آغاز شد. بازی که اریک کانتونای بزرگ دوباره پس از ۸ ماه محرومیت به مستطیل سبز بازگشته بود. محرومیتی که به خاطر ضربه کونگ فو وار معروفش به ماتئو سیمونس، بازیکن کریستال پالاس متحمل شده بود. تنها ۶۷ ثانیه از بازی گذشته بود که پادشاه نشان داد چقدر نبودش تاثیرگذار بوده است و با پاسی هنرمندانه نیکی بات را صاحب توپ کرد تا او نیز گل نخست بازری را به ثمر برساند. برای هواداران یونایتد شروعی رویایی تر از این نمی شد. اما غوغای حریف در راه بود. دو گل رابی فاولر در هر دو نیمه ورق را برگرداند تا اولدترافورد به سکوت وادار شود.

لیورپول و منچستریونایتد

کامبک لک لک ها را اریک کانتونا نمی توانست تحمل کند و این جا بود که با یک ضربه پنالتی مانع شکست تیمش شد و سپس آن صحنه معروف بالا رفتن از میله پشت دروازه حریف را خلق کرد. آری، پادشاه بازگشته بود. طوفانی هم بازگشته بود. در پایان دیدار، روی ایونس سرمربی لیورپول به شدت به قضاوت دیوید الری تاخت و معتقد بود قاضی میدان دو امتیاز از تیمش را دزدیده است، اما اعتراض فایده ای نداشت و کانتونا زهرش را ریخته بود.

لیورپول و منچستریونایتد

۴. لیورپول ۲ – ۳ منچستریونایتد ( ۱۹۹۹ )

یکی از سیاه ترین روزهای عمر ورزشی جیمی کرگر. هنوز ۳ دقیقه از جریان بازی نگذشته بود که ضربه رایان گیگز با برخورد به مدافع لیورپول وارد دروازه تیم میزبان شد تا یونایتد جشن اول را بگیرد. ۱۵ دقیقه بعد خطای استیون جرارد روی دیوید بکهام منجر به گل دوم شیاطین سرخ از روی ضربه آزاد شد.

لیورپول و منچستریونایتد

دقایقی بعد ضربه سر سامی هوپیا لیورپول را به بازی برگرداند، اما انگار جیمی کرگر کمر به قتل تیم خود بسته ذبود. یک گل به خودی دیگر از وی همه را مات و مبهوت مرده بود. انگار مدافع لیورپول عضوی از تیم رقیب شده بود. در نیمه دوم نیز تنها گل پاتریک برگر هم نتوانست لیورپول را از شکست خانگی برابر رقیب دیرینه نجات دهد تا زور تمام بازیکنان لیورپول به جیمی کرگر نرسیده باشد.

لیورپول و منچستریونایتد

۵. لیورپول ۲ – ۰ منچستریونایتد ( ۲۰۰۳ )

منچستر مدل فرگوسن در قرن بیست و یکم چهره متفاوت تری نسبت به گذشته از خود نشالن داد. جاه طلبی این تیم به حدی بود که راضی به از دست دادن هیچ جامی نمی شد. این بار فینال جام اتحادیه هم به کلکسیون دیدارهای دراماتیک دو تیم اضافه شد. ۷۴۵۰۰ تماشاگر ورزشگاه میلینیوم کاردیف شاهد درخشش پسران ژرار هولیه برابر مردان فرگوسن بودند.

لیورپول و منچستریونایتد

دو گل جرارد و اوون مانع از فتح دومین جام فصل توسط شیاطین سرخ شد تا سر الکس فرگوسن که جام حذفی را هم از دست داده بود، در پایان فصل به همان قهرمانی لیگ جزیره بسنده کند.

لیورپول و منچستریونایتد

۶. لیورپول ۰ – ۱ منچستریونایتد ( ۲۰۰۷ )

یکی از عجیب ترین پیروزی های منچستریونایتد در آنفیلد در ۲۰۰۷ میلادی رخ داد. منچستری که در دقیقه ۸۶ با اخراج پل اسکولز ۱۰ نفره شده بود، تنها خود را برای کسب ۱ امتیاز آماده می کرد تا آنفیلد را دست خالی ترک نکند.

لیورپول و منچستریونایتد

اما یک ارسال از روی نقطه کرنر در دقیقه ۹۱ با ضربه جان اوشی همراه شد تا این مدافع ایرلندی که تنها ۱۷ دقیقه از وردش به میدان گذشته بود، در کمال ناباوری هم به تعویض طلایی فرگوسن تبدیل شود، هم دوباره خاطره فرگی تایم را زنده کند و هم هواداران لیورپول را در جایگاه کوپ ( جایگاه هواداران دو آتیشه لیورپول ) ساکت کند. لذتی که در به ثمر رسیدن این گل در مقابل جایگاه کوپ بود، در قهرمانی پایان فصل شیاطین سرخ نبود.

لیورپول و منچستریونایتد

۷. منچستریونایتد ۱ – ۴ لیورپول ( ۲۰۰۹ )

تحقیر شیاطین سرخ در اولدترافورد. منچستریونایتد مدافع عنوان قهرمانی و صدرنشین وقت لیگ برتر آماده بود تا این بار قدرت خود را به رخ رقیب دیرینه بکشد. گل کریستیانو رونالدو از روی نقطه پنالتی نوید یک پیروزی بزرگ را می داد. اما فرصت طلبی فرناندو تورس روی اشتباه مضحک نمانیا ویدیچ و پنالتی دقایق پایانی نیمه اول استیون جرارد ورق را برگرداند تا لیورپول باشد که برنده به رختکن می رود.

لیورپول و منچستریونایتد

اما آتش بازی لک لک ها پایانی نداشت. فابیو اوریلو و آندریا دوسنا دو پدیده جوان لیورپول کار شیاطین را در مقابل دیدگان هزاران هوادار این تیم در اولدترافورد یکسره کردند تا یکی از تلخ ترین شکست های خانگی یونایتدها رقم بخورد.

لیورپول و منچستریونایتد

۸. منچستریونایتد ۳ – ۲ لیورپول ( ۲۰۱۰ )

یکی از رویایی ترین و به یادماندنی ترین هت تریک های تاریخ دیدارهای دو تیم در فصل ۱۱-۲۰۱۰ رقم خورد. اولدترافورد محو نمایش خیره کننده مهاجم بلغاری یونایتد بود.

لیورپول و منچستریونایتد

دیمیتار برباتوف که شاید هیچ گاه نتوانست مرد همیشه ثابت قرمزها باشد، نمایشی از خود به جا گذاشت که از صحنه تاریخ تقابل های این دو تیم حذف شدنی نیست. نمایشی که حتی تحسین فرگوسن را هم در بر داشت.

لیورپول و منچستریونایتد

لیورپول و منچستریونایتد

۹. لیورپول ۳ – ۱ منچستریونایتد ( ۲۰۱۱ )

این دیدار نمایش سومین بازیکنی از لیورپول بود که توانست در این دربی بزرگ برابر حریف هت تریک کند. تنها چند ماه پس از هت تریک برباتوف، این درک کویت مهاجم درنده هلندی بود که پاسخ آن ۳ گل را با هت تریکی دیدنی در آنفیلد داد.

لیورپول و منچستریونایتد

همچنین این شکست تلخ به روند ۲۳ بازی پیاپی بدون باخت یاران فرگوسن پایان داد تا لیورپول خیلی زود توانسته باشد انتقام سختی از رقیب دیرینه اش گرفته باشد.

لیورپول و منچستریونایتد

۱۰. منچستریونایتد ۰ – ۳ لیورپول ( ۲۰۱۴ )

یک برتری ۳ گله دیگر از بندرنشینان لیورپول، این بار در قلمرو دشمن. بهترین فرصت برای ضربه زدن به تیمی که پس از رفتن فرگوسن به دست دیوید مویس افتاده بود و به هیچ تیمی نیز نه نمی گفت. بریس استیون جرارد از روی نقطه پنالتی در کنار تنها گل لوئیس سوارز بردی را رقم زد که البته نتوانست به قهرمانی لیورپول در پایان فصل کمکی بکند. چرا که کاپیتان با سر خوردن در آن بازی معروف برابر چلسی رویای لیورپول براندن راجرز را بر باد داد.

لیورپول و منچستریونایتد

لیورپول و منچستریونایتد

نویسنده : محمدرضا عرب – خبرگزاری پارس فوتبال