شهرخبر

پاسخ روسیه به صحبت‌های وزیر دفاع آلمان برای بازدارندگی روسیه

کدخبر: 449524
اقتصاد نیوز : لاوروف گفت که کرملین و این ائتلاف غربی از مدت ها قبل از تصمیم روسیه برای قطع مناسبات دو جانبه، مبادلاتی با هم نداشتند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ریانووستی اعلام کرد، سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه در پاسخ به اظهارات وزیر دفاع آلمان مبنی بر بازداشتن روسیه با استفاده از سلاح اتمی گفت که برلین باید بداند که در گذشته تلاش برای لشکرکشی به روسیه به چه قیمتی برای آلمان و اروپا تمام شد.

وزیر دفاع روسیه امروز گفت: ناتو همزمان با درخواست های برای بازداشتن روسیه، بطور مستمر نیروهای بیشتری را در مناطق مجاور مرزهای با این کشور  مستقر می کند. وزیر دفاع آلمان موظف است که بداند مشابه این اقدام در گذشته چه نتیجه ای برای آلمان و اروپا داشت. 

«انه گریت کرامپ کارنباور» وزیر دفاع آلمان روز پنجشنبه ۲۱ ماه اکتبر در پاسخ به این پرسش که آیا ناتو در سناریوهای برای بازداشتن روسیه برای کمک به کشورهای حوزه بالتیک و دریای سیاه ازجمله از عرصه هوایی با استفاده از سلاح اتمی استفاده می کند، افزود که باید به مسکو بطور صریح فهماند که کشورهای غربی برای استفاده از این ابزار هم آماده هستند. 

 شایگو همچنین گفت که امنیت اروپا فقط می تواند مشترک و بدون ضربه زدن به منافع روسیه باشد.

وزیر دفاع روسیه افزود: اما ناتو برای چنین روابط بر اساس برابر و یکسان آمادگی ندارد. علاوه بر آن اجرای طرح بازدارندگی ناتو در افغانستان منجر به فاجعه ای شد که همه جهان مجبورند برای رفع پیامدهای آن تلاش کنند.  

 سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد که این سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بود که ایده رایزنی با مسکو را دفن کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از اسپوتنیک، روسیه پیشتر از تعلیق فعالیت دفتر نمایندگی اش در ناتو و همچنین فعالیت های ماموریت رابط نظامی این ائتلاف و دفتر اطلاع رسانی ناتو در مسکو خبر داد.

لاوروف گفت که کرملین و این ائتلاف غربی از مدت ها قبل از تصمیم روسیه برای قطع مناسبات دو جانبه، مبادلاتی با هم نداشتند.

وی ادامه داد: روسیه هیچگاه در بدتر شدن روابط با ناتو یا اتحادیه اروپا یا هر کشوری پیشگام نبوده است.  

لاوروف تصریح کرد که بر این باور است سازمان پیمان اتلانتیک شمالی(ناتو) باید گام نخست را برای بهبودی روابط با روسیه بردارد.  

روابط روسیه و ناتو پرتنش است و اخیرا ناتو ۱۰ نفر از کارکنان دفتر نماینده روسیه در این سازمان مستقر در بروکسل را اخراج کرد.  

وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد این کشور فعالیت دفتر اطلاع رسانی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مسکو را به حال تعلیق درآورده است.