شهرخبر

تنها گران شدنی که مردم را خوشحال می کند

تنها گران شدنی که مردم را خوشحال می کند

تنها گران شدنی که مردم ایران را خوشحال می کند به یک تصمیم ساده و فوری به وسیله دولت و مجلس نیاز دارد.

به گزارش تحریریه، تنها گران شدنی که مردم ایران را در مقطع فعلی خوشحال می کند، گران شدن قیمت کارخانه؛ و نه بازار؛ خودروهای ایران خودرو و سایپا است که به یک تصمیم ساده و فوری به وسیله دولت و مجلس شورای اسلامی نیاز دارد. 

پژو 206 به قیمت کارخانه 120 میلیون تومان عرضه می شود(عرضه نمی شود)، اما همین مدل در بازار 250 میلیون قیمت دارد که عرضه می شود و می توان خریداری کرد. یعنی اینکه قیمت واقعی پژو 206 برای خانوارهای ایرانی 250 میلیون تومان است و نه 120 میلیون تومان، اما نمایندگان مجلس و وزارت صمت به دنبال تثبیت قیمت کارخانه و قیمت خیالی 120 میلیون تومانی هستند، درحالیکه این قیمت چون با عرضه همراه نیست به درد کسی نمی خورد و قیمت بازار نیز دو برابر از آن بیشتر است. 

اگر قیمت این مدل و سایر مدل های ایران خودرو و سایپا 40 درصد افزایش یابد، ظاهرا گرانی اتفاق افتاده، اما این طور نیست و درواقع ارزانی روی داده است و مردم را خوشحال می کند، زیرا ایران خودرو می تواند پژو 206 را با قیمت 160 تا 170 میلیون تومان به بازار عرضه کرده و عملا قیمت 250 میلیون تومانی هم حذف شده و شاهد ایجاد یک قیمت خواهیم بود. قیمتی که برای خودروساز داخلی صرفه تولیدی دارد و به بهانه های واهی از عرضه خودداری نخواهد کرد. 

میز بازار تحریریه به شدت مخالف ایجاد انحصار در بازار خودرو است، اما دلیلی ندارد که چون با انحصار مخالف هستیم با قیمتگذاری بی منطق کنونی شورای رقابت همراهی کنیم. قیمتگذاری بی منطقی که باعث شده است خودروسازان داخلی به دلیل قیمتگذاری زیر قیمت تمام شده، به بهانه کمبود قطعه عرضه نمی کنند، و بازار با کمبود مواجه شده است. کمبودی که اثر خود را بر روی قیمت واقعی نشان داده و باعث شده است خانوارهای ایرانی توان خرید خودرو را از دست بدهند.

وزارت صمت که سرگردان بین رویا و واقعیت در بازار خودرو مانده و توان تصمیم گیری خود را از دست داده است می تواند با یک تصمیم فوری(افزایش قیمت کارخانه خودروها) اولین گام را برای کاهش قیمتها در بازار خودرو بردارد و سپس با پیشقدم شدن در واردات خودرو، این بازار مهم که پس از مسکن مهمترین نیاز خانوارها است را آرام کند. 

پایان/