شهرخبر

لاوروف: طالبان را به ایجاد دولت فراگیر تشویق می‌کنیم


لاوروف: طالبان را به ایجاد دولت فراگیر تشویق می‌کنیم

وزیر خارجه روسیه در آستانه نشست مسکو گفت که این کشور احتمال برسمیت شناختن طالبان را بررسی نمی‌کند و آنها را به ایجاد دولت فراگیر تشویق می‌کند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت که مسکو از طالبان می خواهد تا یک دولت فراگیر در افغانستان تشکیل دهد.

وی همچنین در آستانه نشست مسکو که هیئت طالبان نیز به آن دعوت شده است، تصریح کرد که روسیه به هیچ عنوان برسمیت شناخته شدن طالبان را بررسی نمی‌کند.

وزیر خارجه روسیه افزود: همانطور که قبلاً بطور علنی اعلام شده است، برسمیت شناختن طالبان در این نشست مورد بحث قرار نمی‌گیرد.

 لاوروف ادامه داد که روسیه نیز مانند دیگر کشورهای بانفوذ منطقه با طالبان ارتباط دارد و امیدوار است آن‌ها به وعده‌های خود عمل کنند و تدابیری اتخاذ کنند تا از فراگیر دولت افغانستان نه تنها از نظر قومی بلکه از لحاظ سیاسی اطمینان حاصل شود.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین امروز (سه‌شنبه) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت کنندگان دررایزنی‌های "ترکیب مسکو" برای بررسی اوضاع افغانستان که قرار است روز چهارشنبه - 20 اکتبر (28 مهر ماه) برگزار شود، روند اوضاع کنونی و دورنمای وضعیت نظامی و سیاسی و شکل گیری یک دولت فراگیر در افغانستان را بررسی کرده و همچنین در خصوص تلاش‌های جامعه بین الملل برای جلوگیری از بحران انسانی در این کشور تبادل نظر خواهند کرد.

در این بیانیه یادآوری شده است که در این رویداد بین‌المللی قرار است نمایندگان 10 کشور منطقه و همچنین یک هیئت بلندپایه از سوی جنبش طالبان، بعنوان نماینده افغانستان حضور داشته باشند. در این رایزنی‌ها، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه برای حاضرین سخنرانی خواهد کرد و در پایان این نشست نیز بیانیه‌ای مشترک به تصویب خواهد رسید.

ترکیب مذاکرات مسکو در سال 2017 به منظور کمک به حل و فصل اوضاع در افغانستان و بر اساس مکانیزم رایزنی‌های شش جانبه، بین نمایندگان ویژه کشورهای روسیه، چین، هند، ایران، پاکستان و افغانستان بوجود آمد.

انتهای پیام/