«رحیم زارع»، نماینده مردم آباده و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار برنا در رابطه با «جدول پیش بینی دلار 285 هزار تومانی که اخیرا در رسانهها منتشر شده است»، گفت: پیش‌بینی افزایش قیمت دلار تا 285 هزار تومان یک جو روانی نادرستی را ایجاد کرده است. عدم تعامل اقتصادی روی ارزش پول اثر می‌گذارد، همانطور که شاهد بودیم از سال 91 به دلیل تحریم ها و عدم تعامل اقتصادی قیمت دلار از 1200 تومان به 28 هزار تومان رسید.

او ادامه داد: در صورت رفع تحریم ها، دلار به کانال 14-15 هزار تومان برمی‌گردد، زمانی که نقل و انتقال پول داشته باشیم دیگر هیچ مشکلی در مملکت وجود ندارد اگر تحریم‌ها برداشته شود نهایت دلار 15 هزار تومان خواهد شد اما اگر همین روال ادامه پیدا کند، قیمت دلار افزایش خواهد داشت، شرایط کنونی از زمان ترامپ که بدتر نیست، کشور در آن زمان با بدترین نوع تحریم ها و فشار حداکثری و اقتصادی مواجه بود.  

رحیم زارع افزود: این گونه پیش‌بینی‌ها منطق اقتصادی ندارد و فقط سبب می‌شود تقاضا به سمت بازار افزایش پیدا کند. عرضه فعلی دچار یکسری محدودیت‌هاست و ارائه این جدول به‌نفع یک عده خاص تمام می‌شود، طرف تقاضا را بالا می‌برد و منجر به افزایش قیمت دلار، افزایش قیمت و رانت بسیار بزرگی به نفع عده‌ای خاص می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی آنکه میزان افزایش حقوق کارکنان در سال 1401 به طور متوسط  10درصد در نظر گرفته شده است، افزود: ناچاریم متناسب با نرخ تورم افزایش حقوق داشته باشیم، افزایش ده درصدی حقوق کارکنان منطقی نیست گرچه که ما کسری بودجه هم داشته باشیم. باتوجه به هزینه‌های مردم و درآمد و اوضاع احوال، افزایش 10 درصدی حقوق بسیار کم است و پس از شکل‌گیری کمیسیون تلفیق، قطعا این میزان را تغییر خواهیم داد. 

انتهای پیام/ 4