شهرخبر

عمود ۱۰۸۰ و استودیوهای رادیو اربعین


عمود 1080 و استودیوهای رادیو اربعین

جواد تشکری مدیر رادیو اربعین از دلِ موکب‌ها و شمیمِ بهشت کربلای حسینی روایتی داشته که دوباره حال و هوای پیاده‌روی و راهپیمایی اربعین را برای‌مان زنده می‌کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، جواد تشکری مدیر رادیو اربعین در یادداشتی با این عبارت «با تلاش رسانه ملی هر زمان که بخواهیم می‌توانیم زائر کربلا باشیم» دلنوشته‌ای از روزِ راهی شدنش به کربلا و ماجراهای عمود 1080 را نوشته و در اختیار خبرنگار تسنیم  قرار داده است. 

او در این یادداشت آورده است: "روز  اول محرم بود که در مسیر محل کارم رادیوی ماشین رو داشتم گوش می‌دادم و با مداحی محمد حسین پویانفر به فکر فرو رفتم، من ایرانم و تو عراقی چه فراقی چه فراقی .....، یعنی امسالم با این وضع کرونا .... بازم مردم از دوری زیارت کربلا رنج خواهند برد؟ غروبشم رفتم خانه پدرم و دیدم او هم غصه دارد و  نگران است که امسال هم دور باشیم از زیارت ارباب ..... اما از همان شب اول شاهد برنامه‌های زنده از کربلا بودیم، انگار که فاصله‌ها خیلی نزدیک شده بود تا بین‌الحرمین و این خودش مرهمی بود بر داغ دل حسینی‌ها."

آن‌قدر این برنامه‌ها به‌ صورت مستمر طی ماه‌های محرم و صفر ادامه داشت که کمتر احساس فراق می‌کردیم و هر شب انگار زائر صحن و سرای قمر منیر بنی‌هاشم و حضرت سیدالشهداء(ع) می‌شدیم و چند صباحی قبل که داشتیم سیاهه‌های حسینیه را جمع می‌کردیم این مطلب بین بچه‌های هیئت مطرح شد و همه اذعان داشتند که در دو ماه محرم و صفر رسانه ملّی به دلیل محدودیت‌های کرونا سعی کرد شبکه‌های مختلف سیما و رادیو را پوشش دهد که اصلاً احساس نمی‌شد که برای رسانه محدودیتی وجود دارد و این نشان از یک همت جدّی در پس پرده این هماهنگی‌ها بود، جلوه این ارتباطات در دهه اربعین کامل مشهود بود. 

یکی از دوستان رسانه‌ای می‌گفت به همت صدا و سیما در کربلا موکب‌های رسانه‌ای برپا بوده همین‌طور بچه‌های صدا و سیما در بین‌الحرمین مستقلاً یک استودیو راه‌اندازی کرده بودند و اسکان اصحاب رسانه و استودیو اجرا در محل همان هتل استودیو مشرف بر حرم بود که شبکه‌های مختلف ویژه برنامه‌های خود را روی آنتن می‌بردند و در صحن عقیله بنی‌هاشم در کنار شارع شهدا و تل زینبیه یک واحد رسانه‌ای مستقل از دفتر سازمان به پخش سخنرانی کارشناسانی همچون حجج‌الاسلام عالی و رفیعی می‌پرداخت.

آن دوستم که تازه از مأموریت رسانه‌ای اربعین عراق برگشته بود، می‌گفت: در مسیر پیاده‌روی اربعین که وارد شدیم در عمود 1080 موکب حضرت فاطمه معصومه(س) هم تقریباً 24 ساعته سیگنال پیاده‌روی برقرار بود، خود امثال ما هم که در ایران شنونده بودیم و او هم تأکید می‌کرد که  رادیو اربعین هم طبق کنداکتورهای مختلف خود معلوم بود که استودیو و تیم‌های جدای مستقر دارد و از همه مهم‌تر اینکه سهم شبکه‌های استانی خیلی خیلی بیشتر شده بود و پا به پای شبکه‌های سیما و شبکه‌های سراسری از این امکانات استفاده می‌کردند.

دوستم می‌گفت در گذر زیارت به سامرا هم دیدم که آنجا هم مثل خود سامرا سیستم ارتباط زنده غریبان منتظر ارتباط با شبکه‌ها هست که هرچند خیلی رونق نداشت اما نفس عمل که امسال برای اولین بار یک واحد سیّار و فرستنده مستقر شده بود قابل تقدیر بود. او می‌گفت اتفاق بسیار نو و جدید که دیدم پخش اینترنتی یک تلویزیون اینترنتی با نام حبیب مختص امام حسین(ع) بود که می‌گفتند قرار است به طور تخصصی برای امام حسین(ع) برنامه پخش کند و این اتفاق می‌تواند به نوبه خود اتفاقی نو و جدید باشد؛ ماهایی که امکان زیارت از نزدیک را کمتر داریم ارتباط دلی برقرار کنیم و هر وقت که اراده کنیم از طریق تلویزیون اینترنتی حبیب زائر باشیم.

این چند سطر را نوشتم تا به نوبه خودم و همه دوستان اهل هیئت و حسینی خودم از تلاش‌های دفتر نمایندگی صدا وسیمای جمهوری اسلامی در عراق و تلویزیون اینترنتی حبیب و رادیو اربعین تشکر و یک خداقوت جانانه عرض کنم."

انتهای پیام/