شهرخبر

دبیرکل تجمع جهانی برای حمایت از مقاومت در گفتگو با مهر:

سفارت آمریکا در نا آرامی‌های لبنان دست دارد

سفارت آمریکا در نا آرامی‌های لبنان دست دارد

دبیرکل تجمع جهانی برای حمایت از مقاومت با اشاره به نقش سفارت ایالات متحده آمریکا در نا آرامی های اخیر لبنان، گفت: بحران اخیر باید هرچه سریعتر مهار شود.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: لبنان اخیراً شاهد نا آرامی های جدیدی بوده است. به دنبال این نا آرامی ها شماری کشته و زخمی شدند. در این میان، برخی اتهامات ناروایی را در خصوص پرونده انفجار مهیب بندر بیروت به حزب الله وارد ساخته است؛ انفجاری که به دنبال آن دهها نفر کشته و زخمی شدند. در همین ارتباط، خبرنگار مهر گفتگویی را با «یحیی غدار» دبیرکل تجمع جهانی برای حمایت از مقاومت انجام داده است که مشروح آن را مطالعه می کنید؛

دبیرکل تجمع جهانی برای حمایت از مقاومت در این زمینه کرد: نا آرامی های اخیر در لبنان علل و عوامل فراوانی دارد. وقوع این نا آرامی ها برنامه ریزی شده بود. دستگاه های اطلاعاتی آمریکا، موساد و نیز دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی در ظهو و بروز هرج و مرج و آشفتگی در لبنان دست دارند دستگاه های اطلاعاتی آمریکا، موساد و نیز دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی در ظهو و بروز هرج و مرج و آشفتگی در لبنان دست دارند؛ کما اینکه عناصر داخلی وابسته به آنها در لبنان نیز در این نا آرامی ها دخیل هستند. ازجمله این طرف ها و عناصر داخلی می توان به حزب «نیروهای لبنانی» اشاره کرد.

وی افزود: حتی خود مسئولان آمریکایی و سعودی نیز اذعان کرده اند که سازمان های غیر دولتی در لبنان در ازای دریافت پول، در ایجاد نا آرامی و هرج و مرج در لبنان نقش آفرینی داشته اند.

این مقام لبنانی تأکید کرد: این نا آرامی ها لبنان را وارد یک بحران عمیق ساخت. طبیعی است که در نتیجه این بحران، اتفاقات دیگری نیز رخ می دهد. انفجار مهیب بندر بیروت که سال گذشته اتفاق افتاد نیز می تواند به دنبال نقش آفرینی طرف های بین المللی و ابزارهای داخلی آنها در لبنان رخ داده باشد.

یحیی غدار در ادامه یادآور شد: پرونده انفجار مهیب بیروت سیاسی شده است و مقامات قضایی که مسئول رسیدگی به این پرونده هستند بر اساس دستورات سفیر ایالات متحده آمریکا در بیروت عمل می کنند. درست به همین دلیل است که اتهامات ناروایی در ارتباط با پرونده مذکور به مقاومت نسبت داده شده است. همه این اقدامات، توطئه هایی از پیش برنامه ریزی شده هستند و مرحله به مرحله اجراء می شوند.

وی ادامه داد: جنایت های اخیر اعضای حزب «نیروهای لبنانی» به رهبری «سمیر جعجع» در بیروت نیز در همین چارچوب قابل بررسی است. آنها با خونسردی تمام تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز را به قتل رساندند. کسانی که به قتل رسیدند افرادی بودند که به جانبداری دستگاه قضایی از سفیر ایالات متحده آمریکا در پرونده انفجار مهیب بندر بیروت، معترض بودند.

دولت لبنان باید جلوی سیاسی شدن پرونده رسیدگی به انفجار بیروت را بگیرد و سفیر آمریکا را هم مهار کند دبیرکل تجمع جهانی برای حمایت از مقاومت همچنین عنوان کرد: در این میان، دولت وظیفه دارد تا تحقیقات پیرامون انفجار مهیب بندر بیروت را در مسیر درست قرار دهد. دولت باید دستگاه قضایی را موظف به بی طرفی در تحقیقات کند. پرونده رسیدگی به انفجار مهیب بیروت نباید سیاسی شود. دولت باید اقداماتی را در راستای بازگرداندن اعتماد به دستگاه قضایی انجام دهد. همچنین با تمامی کسانی که به دنبال فتنه افکنی در لبنان هستند باید برخورد صورت گیرد.

وی تصریح کرد: سفیر آمریکا در لبنان باید مهار شود. دولت باید کاری انجام دهد تا سفیر واشنگتن در بیروت طبق اصول دیپلماتیک رفتار کند. نمی توان این واقعیت را انکار کرد که لبنان در آستانه فروپاشی قرار گرفته است. بحران هایی که یکی پس از دیگری در لبنان به وقوع می پیوندند باید هرچه سریعتر مهار شوند. همچنین دولت باید با تمامی دخالت های خارجی در امور لبنان مقابله کند تا این کشور از توطئه و فتنه در امان بماند.