شهرخبر

ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارش های منتشر شده، گردشگری در ایران به استراتژی ملی نیاز دارد.

بنیان گذار مجله علمی Annals of Tourism Research درباره اثر «سمپوزیوم ملی یکصد سال گردشگری» گفت: این رویداد علمی علاوه بر اینکه باعث پیشرفت و سرعت عمل بخش های مرتبط با صنعت گردشگری می شود، به اتحاد میان تمامی ذینفعان می انجامد.

پروفسور جعفر جعفری از جمله پیشگامان گردشگری است که در سال 2005 از سوی سازمان جهانی گردشگری به پاس یک عمر فعالیت ارزشمند، جایزه اولیس (Ulysses) را دریافت کرد. او بنیان گذار و سردبیر مجلات علمی از جمله Annals of Tourism Research و مؤلف چندین کتاب و پایه گذار مؤسسات پژوهشی و شبکه سازی است و سهم بسزایی در آموزش دانشجویان و گسترش و پیوند علم و عمل گردشگری دارد. جعفری درحال حاضر استاد رشته مهمان نوازی و گردشگری در دانشگاه ویسکانسین استوت در آمریکاست و به عضویت وابسته دانشکده گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ نیز درآمد.

او درباره اهمیت برگزاری «سمپوزیوم ملی یکصد سال گردشگری ایران» گفت: برای برنامه ریزی از قبل باید تاریخ گردشگری و ریشه های آن در ایران را درک کرد. برگزاری چنین سمپوزیومی که پیش از آن کارگاه هایی هم در جنبه های گوناگون آن برگزار شده، دید یکپارچه ای از وضعیت صنعت گردشگری ایران می دهد و مسئولان در این زمینه می توانند به منبع قابل اعتمادی که بیرون آمده از تحقیقات و بنیان های علمی است دست یابند.

این نظریه پرداز گردشگری در پاسخ به این پرسش که آیا میتوان در آینده ای نه چندان دور با بهره گیری از چنین رویدادهایی برنامه ریزی توسعه ای در این صنعت داشت؟ گفت: آن فرآیندی که باید اتفاق بیافتد این است که بخش های دولتی و خصوصی در گردشگری باید دیدگاه و رسالت مشترکی داشته باشند، از جمله اینکه گردشگری چیست و چگونه و در کجا میتوان آن را توسعه داد. برگزاری این رویداد علاوه بر اینکه باعث پیشرفت و سرعت عمل بخش های مرتبط با صنعت گردشگری می شود، به اتحاد میان تمام ذینفعان می انجامد. امروزه ما نیازمند یک استراتژی ملی هستیم. با توجه به اهمیت مزایای اجتماعی و اقتصادی گردشگری می توانیم در راستای بهره گیری بیشتر کشور از این صنعت در شرایط استانداردتر استفاده کنیم.

جعفری بیان کرد: توسعه این صنعت در کشورهای پیشرو موجب شد ارتباطات وسیع تری با جهان پیدا کنند. در واقع گردشگری می تواند پل ارتباطی مناسبی برای دولت ها در دهکده جهانی قرن 21 باشد.

«سمپوزیوم یکصد سال گردشگری ایران» که سه پیش سمپوزیوم را پشت سر گذاشت، قرار است 27 و 28 مهر برگزار شود.

گردشگری در ایران به استراتژی ملی نیاز دارد