شهرخبر

وزیرخارجه سابق لبنان در گفتگوی با مهر؛

ماموریت سمیرجعجع برای نابودی لبنان

 ماموریت سمیرجعجع برای نابودی لبنان

وزیرخارجه سابق لبنان در توضیح دلایل حوادث روز پنجشنبه لبنان درگفتگو با مهر با انتقاد از سیاسی کاری قاضی پرونده انفجار بیروت به نقش سفارت آمریکا در این حوادث اشاره کرد.

گروه بین الملل؛ رویدادهای روز پنجشنبه لبنان که در آن تعدادی از معترضان به سیاسی کاری قاضی پرونده انفجار بیروت به شهادت رسیدند، سناریوی جدید و از قبل برنامه ریزی شده‌ای است که تلاش می‌کند استقرار نسبی ماه گذشته در این کشور را به چالش بکشاند.

هدف اصلی، تولید فشار اجتماعی در بدنه افکار عمومی لبنان است تا با استفاده از آن پیش نیازهای تضعیف مقاومت فراهم شود یا دست کم توانمندی آن در چالش‌های داخلی هزینه شود و نتیجه اینکه محیط پیرامونی رژیم صهیونیستی در امنیت قرار گیرد.

سهم خواهی جریان‌های سیاسی و یارگیری از جامعه لبنان با سلیقه‌های متفاوت و با تحریک مذهبی یا قومی در کنار بحران اقتصادی، فروپاشی ارزش لیر این کشور، شرایط را بیشتر از گذشته برای لبنانی‌ها و عقلای آن دشوار کرده است.

ورود حزب الله به معادله بازدارندگی اقتصادی و حل بحران سوخت و نیز ثبات نسبی دولت با انتخاب نجیب میقاتی بعنوان نخست وزیر، بسمت تغییر معادلات جریان‌های سیاسی پیش رفت که عامل اساسی ایجاد بحران‌های مالی و فروپاشی اقتصادی در این کشور بودند.

بیشتر این جریان‌های سیاسی که عامل بحران‌های اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی لبنان بودند از همین عامل برای تحریک مردم لبنان و بعد از آن سوق دادن اعتراضات علیه مقاومت بهره می‌گیرند. سفارت آمریکا در بیروت هم نقش هماهنگی و مدیریت این رویدادها را برعهده دارد. البته این موضوع صرفاً یک اتهام یا تحلیل سیاسی نیست چراکه اسناد، ارتباط جریان‌های مخالف مقاومت با سفارت آمریکا را آشکار می‌کند.

انفجار بندر بیروت آخرین سناریو برای فروپاشی لبنان نیست؛ همانطور که ماجرای مشکوک ترور رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ نیزآخرین آن نبود. بنظر می‌رسد بعد از آنکه مطلوب جریان‌های طرفداران آمریکا در لبنان از انفجار بیروت به دست نیامد، این بار تلاش شد تا با سیاسی کردن موضوع، زمینه‌ای جدید برای اعمال فشار علیه مقاومت ایجاد شود.

دکتر عدنان منصور وزیرخارجه سابق لبنان در توضیح دلایل حوادث روز پنجشنبه لبنان درگفتگو با مهر با انتقاد از سیاسی کاری قاضی پرونده انفجار بیروت و نیز تسلط اراده سیاسی‌ها بر دستگاه قضائی لبنان به نقش سفارت آمریکا در این حوادث اشاره کرد و همچنین از سمیر جعجع بعنوان شخصی یاد کرد که می‌خواهد لبنان را به لبه پرتگاه بکشاند. وی البته این موضوع را هم گفت که جعجع نماینده مردم لبنان نیست و پشتوانه‌ای در میان آنان ندارد.

وی با تاکید بر استقلال دستگاه قضائی لبنان گفت که دستگاه قضا باید در لبنان آزادی داشته باشد. وی ادامه داد که نفوذ بر دستگاه قضائی می‌تواند مانع از استقلال رأی و تصمیم گیری درست و عادلانه آن شود و این به نفع لبنان نیست. در این صورت نمی‌توان به اتخاذ تصمیمات عادلانه و منصف امیدوار بود.

وی با اشاره به انفجار بندر بیروت افزود: از زمان انفجار بیروت تا اکنون هنوز تحقیقات به نتیحه نرسیده است و بنظر می‌رسد برخی از جریان‌های تلاش می‌کنند تا یک طرف را بدون استناد به دلایل به نقش داشتن در آن متهم کنند.

وی با بیان اینکه باید یک معیار در انجام تحقیقات مطرح باشد، ادامه داد که تحقیقات باید شفاف باشد و نباید بر اساس معیارهای مختلف انجام گیرد.

وزیرخارجه سابق لبنان در ادامه تاکید کرد که لبنانی‌ها خواستار تحقیق درباره انفجار بیروت بدون سیاسی کاری هستند. این سیاسی کاری باعث واکنش منفی شهروندان لبنانی‌ها شد که در ماجرای روز پنجشنبه اعتراضات لبنانی‌ها با گلوله تک تیراندازهای قوات لبنانیه پاسخ داده شد.

عدنان منصور گفت که بعد از مشکلات اقتصادی و بحران مالی اکنون با این حوادث لبنان در شرایط بسیار خطرناک و دشواری بسر می‌برد.

وی همچنین به نقش سفارت آمریکا در این حوادث اشاره کرد و گفت از اظهار نظرهای مقام‌های آمریکایی و اعضای کنگره مشخص می‌شود که سفارت آمریکا در این حوادث نقش دارد. اما لبنان به هیچ وجه وارد درگیری‌های داخلی نخواهد شد و تمامی مقام‌های لبنانی باید با این وضعیت مقابله کنند.

وزیرخارجه سابق لبنان درباره اظهارات سمیر جعجع بعد از این جنایت و نیز دست داشتن قوات لبنانیه در حوادث روز پنجشنبه گفت که سمیر جعجع برای لبنان یک برنامه ویرانگر در دست دارد و نمی‌خواهد لبنان روی آرامش ببیند.

وی افزود: کارنامه جعجع سیاه و مملو از ترور و خونریزی است و دولت لبنانی نباید به این فرد اجازه ماجراجویی دهد.