شهرخبر

تأکید علی‌اف بر نقش ویژه پوتین در برقراری آتش‌بس در منطقه قره‌باغ


تأکید علی‌اف بر نقش ویژه پوتین در برقراری آتش‌بس در منطقه قره‌باغ

در حالی‌که رئیس جمهوری روسیه حافظین صلح روسی را ضامن صلح و تثبیت اوضاع در منطقه قره‌باغ دانست، رئیس جمهوری آذربایجان نیز گفت: در سایه تلاش‌های ولادیمیر پوتین، درگیری‌های نظامی در قره‌باغ متوقف شده و آتش‌بس برقرار شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه امروز (جمعه) در نشست سران کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع تأکید کرد که نیروهای حافظ صلح روسی ضامن برقراری آتش‌بس و حفظ صلح در منطقه قره باغ کوهستانی هستند.

پوتین در سخنرانی خود در این نشست، با اشاره به اینکه "صلح بد، به مراتب بهتر از جنگ خوب است"، توضیح داد: «واحدهای حافظین صلح روسیه تضمین کننده رعایت رژیم آتش‌بس در منطقه قره باغ هستند. در سایه فعالیت این نیروها امکان ارسال و دسترسی کمک‌های انسان دوستانه به مردم ساکن این منطقه فراهم شده و مناطق مختلف قره باغ از وجود مین پاکسازی شده است. ضمن اینکه می‌خواهیم این نکته را مورد توجه قرار دهم که این اقدام در خاک هر دو طرف مناقشه، هم در خاک آذربایجان و هم در خاک ارمنستان انجام گرفته است. علاوه بر این، سیستم‌های حمایت مردمی در منطقه از سر گرفته شده و کمک‌های پزشکی لازم به مردم ساکن قره‌باغ انجام می‌شود. ضمن اینکه، طی سال جاری تاکنون بیش از 52 هزار نفر از پناهجویان که در جریان درگیری‌های نظامی در منطقه به خاک ارمنستان عزیمت کرده بودند، به خانه‌های خود بازگشته‌اند.»

"الهام علی‌اف" رئیس جمهوری آذربایجان نیز در نشست سران جامعه کشورهای مشترک المنافع که امروز بصورت کنفرانس ویدئویی در حال برگزاری است، بر نقش خاص رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در توقف درگیری‌های نظامی در منطقه قره باغ کوهستانی تأکید کرد.

علی‌اف گفت: «در شب نهم الی روز دهم ماه نوامبر سال 2020 (اواسط آبان ماه سال گذشته) روسای جمهوری روسیه، جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان در مسکو توانستند بیانیه سه‌جانبه‌ای را امضاء کنند که به درگیری‌های نظامی چندین ماهه بین ارمنستان و آذربایجان در منطقه قره باغ کوهستانی پایان داد. در همینجا باید نقش خاص ولادیمیر پوتین در توقف مناقشه نظامی در این منطقه را مورد تاکید قرار دهم که این امکان را بوجود آورد تا از ادامه قربانی شدن نیروهای نظامی هر دو طرف آذربایجانی و ارمنستانی در این درگیر‌ی‌ها جلوگیری کرد.»

رئیس جمهوری آذربایجان همچنین یادآور شد که روند اوضاع در منطقه قره باغ در حال حاضر بطور کلی آرام است.

علی‌اف همچنین اعلام کرد که مقامات باکو برای مذاکره با طرف ارمنستانی به منظور مشخص کردن خطوط مرزی بین دو کشور بر اساس اصل تمامیت ارضی آمادگی دارند. وی ابراز امیدواری کرد که رهبران ارمنستان "این شانس" تاریخی را از دست ندهند و همانطور که اعلام شده بر سر میز مذاکره بنشینند.

"نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان نیز به نوبه خود در این نشست پیشنهاد کرد تا مکانیزم سه‌جانبه کنترل اوضاع در منطقه قره باغ کوهستانی تقویت شود.  

وی گفت: «پیشنهاد می‌کنم که مکانیزم سه‌جانبه برای انجام تحقیقات درباره حوادث رخ داده در منطقه و رعایت کامل اصول آتش‌بس تقویت شده و هر نوع اقدام نظامی در قره باغ‌ متوقف گردد. اظهارات خصمانه و نفرت انگیز و تهدیدات دائمی و اقدامات تحریک آمیز برای ما به یک عادت تبدیل شده است. ولی مقامات ایروان قصد دارند قاطعانه تمامی اقدامات لازم به منظور دستیابی به صلح پایدار و تثبیت اوضاع در منطقه قره‌ باغ را انجام دهد.»

پاشینیان تأکید کرد که مهمترین مسئله کنونی امضای توافقنامه صلح بین ارمنستان و آذربایجان است و برای این منظور لازم است تا روند مذاکرات دو طرف در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آغاز شود. نخست وزیر ارمنستان بار دیگر آمادگی این کشور برای انجام مذاکرات با مقامات باکو را مورد تأیید قرار داد.

انتهای پیام/