کاریکاتوریست پیشکسوت درگذشت / یادی از تکنیک ایرج یکه زارع


کاریکاتوریست پیشکسوت درگذشت / یادی از تکنیک ایرج یکه زارع

ایرج یکه زارع کاریکاتوریست پیشکسوت کشورمان به دلیل عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ایرج یکه زارع (کاریکاتوریست پیشکسوت) به دلیل عوارض ناشی از ابتلاء به ویروس کرونا روز گذشته 20 مهر 1400 در 80 سالگی درگذشت.

 

این هنرمند پیشکسوت، مدت‌ها به دیابت مبتلا بود و اخیراً نیز کمی از بینایی‌اش را از دست داده بود.

مراسم خاکسپاری ایرج یکه زارع شنبه 24 مهر ساعت 11 صبح با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برگزار می‌شود.

تسلیت معاون هنری وزیر

محمود شالویی (سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) در پیام تسلیت برای درگذشت ایرج یکه زارع نوشته است:

«ایرج یکه زارع کاریکاتوریست پیشکسوت و قدیمی نشریات و مطبوعات طنز و کاریکاتور است که به سبک و شیوه خود کار می‌کرد و آثار او در مهمترین نشریات طنز و کاریکاتور چند دهه قبل منتشر شده است و در راه اندازی و اداره چند نشریه نیز نقش داشت. گرچه در این سال‌ها حضور کمرنگی در عرصه کاریکاتور داشت اما نقش و جایگاه او در کاریکاتور کشور محفوظ و به یادماندنی است. 

درگذشت کاریکاتوریست پیشکسوت را به خانواده ارجمندش و هنرمندان و هنردوستان تسلیت می‌گویم و برای زنده یاد یکه زارع از درگاه الهی رحمت و مغفرت مسئلت دارم.» 

پیام مدیرکل هنرهای تجسمی برای درگذشت ایرج یکه زارع

مظفری در این پیام آورده است: متاسفانه بیماری کوید 19 جان هنرمندان بسیاری را گرفت و خانواده تجسمی را داغدار کرد. فقدان حضور استاد یکه زارع را به خانواده محترم ایشان، اهالی رسانه و جامعه تجسمی تسلیت عرض می‌کنم.

وی رسالتش را تمام و کمال انجام داد و آثار ایشان تا همیشه در حافظه تاریخی جامعه تجسمی و اهالی رسانه جاویدان خواهد بود. از خداوند منان صبر را برای بازماندگان و آرامش ابدی را برای روح آن مرحوم خواستارم.

ایرج یکه‌زارع دی ماه سال 1320 در تهران به دنیا آمد. او کار خود با نقاشی آغاز کرد و کم‌کم به سمت کاریکاتور کشیده شد. آثار او بسیار قوی و خلاقانه است. سال 1345 کارش را با مجله توفیق شروع کرد و سال 1347 از توفیق بیرون آمد و به مجله کاریکاتور رفت.

ایرج یکه زارع، کاریکاتوریست پیشکسوت به کاریکاتوریست ژورنالیستی شهرت داشت و بیشتر کارهایش برگرفته از اخبار روز بود.

وی دستانی قوی و تکنیک خاص خودش را داشت. خط‌هایش محکم و قلم‌گیری‌هایش چشم‌نواز بود.

انتهای پیام/