شهرخبر

شیخ قبلان: مسئولیت هرگونه فتنه و خونریزی در لبنان بر گردن سفارت آمریکاست


شیخ قبلان: مسئولیت هرگونه فتنه و خونریزی در لبنان بر گردن سفارت آمریکاست

شیخ قبلان تاکید کرد که مسئولیت هرگونه فتنه و خونریزی در لبنان بر گردن سفارت آمریکا و قاضی پرونده انفجار بیروت است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از وبسایت النشره، شیخ «احمد قبلان» مفتی جعفری ممتاز لبنان در واکنش به تیراندازی در اطراف کاخ دادگستری این کشور و کشته و زخمی شدن چندتن اعلام کرد، مسئولیت هرگونه خونریزی، فتنه و تهدید علیه صلح داخلی و هرگونه هرج و مرج امنیتی در لبنان بر گردن سفارت آمریکا و «طارق البیطار» قاضی پرونده انفجار بیروت است که باید دستگیر و از کار برکنار شود.

شیخ قبلان افزود، فتنه از قاضی البیطار آغاز شده و او باید برکنار شود. حوادث رخ داده در منطقه الطیونه بسیار خطرناک بوده و پیامدهای امنیتی و سیاسی آن قابل توصیف نیست. شورای وزیران و شورای عالی قضایی باید هرچه سریعتر لبنان را از فتنه طارق البیطار و همه ستون های آمریکایی قبل از نابودی کشور نجات دهند.

حزب الله و جنبش امل نیز با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند، این تجاوز از سوی گروه‌های مسلح سازمان یافته با هدف سوق دادن کشور به سوی فتنه انجام گرفت. طرف‌هایی که اقدامات تحریک آمیز انجام می‌دهند و کسانی که برای کسب دستاورد‌های سیاسی پشت خون شهدا و قربانیان انفجار بیروت قرار دارند، مسئول این فتنه انگیزی هستند.

منابع لبنانی گزارش دادند که به دنبال تیراندازی افراد ناشناس به سمت جمعیت مردمی که در حال حرکت به سمت ساختمان دادگستری بودند ارتش همچنان به استقرار گسترده نیروهای خود در منطقه «الطیونه» در نزدیکی این ساختمان ادامه می‌دهد.

بر اساس گزارش منابع، در جریان این تیراندازی 2 نفر کشته و چند نفر دیگر زخمی شدند. البته ممکن است آمار کشته و زخمیان این حادثه بیشتر باشد و هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست.

هنوز مشخص نیست که چه کسانی به سمت تجمع کنندگان تیراندازی کرده‌اند. ارتش لبنان در بیانیه‌ای وقوع این تیراندازی را تأیید کرده و گفته است که شناسایی هویت عاملان حمله در دست بررسی است.

شبکه المیادین در این باره به نقل از تظاهرات کنندگان گفت: «در حالی که به طور مسالمت‌آمیز تجمع کرده بودیم، به یکباره با تیراندازی مواجه شدیم.» تیراندازی از بالای ساختمان‌های اطراف رخ داد. همزمان با تیراندازی‌ها، صدای انفجار نیز در نزدیکی کاخ دادگستری شنیده شده است.

انتهای پیام/