مراسم چهلمین روز درگذشت مرحوم سرلشکر سید حسن فیروزآبادی آغاز شد


مراسم چهلمین روز درگذشت مرحوم سرلشکر سید حسن فیروزآبادی آغاز شد

مراسم چهلمین روز درگذشت رئیس فقید ستادکل نیروهای مسلح در مسجد جامع خرمشهر با حضور مقامات کشوری و لشکری آغاز شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مراسم چهلمین روز درگذشت مرحوم سرلشکر بسیجی دکتر سید حسن فیروزآبادی رئیس فقید ستادکل نیروهای مسلح و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور مسئولان و مقامات لشکری و کشوری آغاز شد.

در این مراسم امیر سرتیپ سهرابی جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و جمعی از مسئولان حضور دارند.

* سرلشکر فیروزآبادی که بود؟

سردار سرلشکر بسیجی سید حسن آقایی فیروزآبادی متولد سال 1330 در مشهد مقدس، مشاور عالی نظامی فرمانده معظم کل قوا  بود. وی پیش از این از سال 1368 تا سال 1395 به‌مدت 27 سال ریاست ستادکل نیروهای مسلح را به‌عهده داشت.

او تحصیلات خود تا مقطع دکتری را در مشهد گذراند و در سال 1359 وقتی 29 سال داشت با معدل عالی، مدرک دکترایش را از دانشگاه علوم پزشکی مشهد دریافت کرد. در سال‌های پیش از انقلاب، به کلاس‌های درس آیت‌الله خامنه‌ای در دو مسجد کرامت و امام حسن مجتبی(ع) می‌رود و بعدها به‌علت حضور در مبارزات سیاسی ضد رژیم شاه در شهر مشهد دستگیر می‌شود و به زندان می‌افتد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و صدور پیام حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تأسیس جهادسازندگی، به آنجا رفت و از بنیانگذاران جهاد سازندگی در خراسان شد و سپس در سال 1361 با حکم نخست‌وزیر وقت به‌عنوان عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی کشور منصوب گردید.

فیروزآبادی که سابقه ریاست بر جمعیت هلال احمر در دولت شهید رجایی را نیز در کارنامه خود داشت، از سال 64 به معاونت امور دفاعی نخست‌وزیری منصوب شد و در طول 8 سال دفاع مقدس نیز مسئولیت‌هایی نظیر جانشینی نخست‌وزیر در قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء(ص)، ستاد امداد و درمان جنگ کشور، امور پناهگاه‌ها و دفاع غیرعامل، پدافند شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای، مهندسی صنعتی جنگ، کمیته ساخت موشک زمین به زمین و... را به‌عهده گرفت.

او در جریان 50 مأموریت محوله، مجموعاً 300 روز در جبهه‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان و جزایر حضور مستقیم داشت و به‌مدت 80 ماه نیز مسئولیت پشتیبانی از جبهه‌ها را به‌عهده گرفت.

سید حسن فیروزآبادی در چهارم مهرماه 68 به‌فرمان حضرت آیت الله خامنه‌ای به ریاست ستاد فرماندهی کل قوا منصوب شد بدون آنکه درجه نظامی داشته باشد. در سال 1369 نیز که فرماندهان سپاه برای اولین بار درجه گرفتند، اعطای درجه به رئیس ستاد فرماندهی کل قوا (که در سال 70 به ستادکل نیروهای مسلح تغییر نام داد) 5 سال بعد صورت گرفت.

انتهای پیام/